Tech  / News

Właśnie poznaliśmy najszybszy smartfon z Androidem! Oto Huawei Mate 9

Picture of the author
184 interakcji
dołącz do dyskusji

Dziś premierę ma biznesowy smartfon Huawei Mate 9. Jest to zdecydowanie najlepsze urządzenie w ofercie chińskiego producenta. Cechuje się ono niezwykle wysoką wydajnością, długim czasem pracy bez ładowania oraz ogromnym wyświetlaczem.

Obudowa Huawei Mate 9

Huawei Mate 9 to smartfon bardzo dobrze wykonany, zamknięty we w pełni metalowej obudowie. Biorąc pod uwagę wysoką jakość obudowy w poprzednich smartfonach chińskiego producenta można spodziewać się, że Huawei Mate 9 pod tym względem należy do absolutnie najwyższej półki. Huawei chwali się, że proces wykonania Mate 9 trwa 15 dni i składa się na niego 50 etapów, w tym jedna godzina frezowania CNC, po której powstaje metalowa oprawa.

Ergonomia

Sprzętu tego prawie na pewno nie da się obsługiwać jedną ręką. Należy się tego spodziewać, ponieważ Huawei Mate 9 ma 5,9-calowy wyświetlacz. Producent nie zdecydował się na zastosowanie bezramkowej budowy, znanej z modelu Xiaomi Mi Mix. Oznacza to, że zaprezentowany smartfon jest nieco większy od iPhone’a 7 Plus, który cechuje się naprawdę sporymi wymiarami.

Wyświetlacz

Wróćmy jednak do wspomnianego 5,9-calowego wyświetlacza IPS, który w standardowej wersji Huawei Mate 9 cechuje się rozdzielczością Full HD (1920 x 1080 pikseli). W modelu Huawei Mate 9 Porsche Design zastosowany został mniejszy, 5,5-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości Quad HD (2560 x 1440 pikseli). Można podejrzewać, że dzięki tak szczegółowemu wyświetlaczowi Huawei Mate 9 Porsche Design będzie zgodny z platformą wirtualnej rzeczywistości Google DayDream. Dodatkowo w standardowej wersji urządzenia wyświetlacz okazuje się płaski, zaś w Porsche Design zaokrąglony z obu stron.

Wydajność Huawei Mate 9

Za moc urządzenia odpowiada ośmiordzeniowy procesor Kirin 960 wykonany w 16-nanometrowej litografii FFC. Jest on wyposażony w cztery rdzenie Cortex-A73 o maksymalnym taktowaniu 2,4 GHz, cztery rdzenie Cortex-A53 o częstotliwości pracy 1,8 GHz, a także układ Mali-G71 MP8 taktowany zegarem 850 MHz.

Wydajność tego ostatniego podobno jest aż o 80 proc. wyższa niż w przypadku Mali-T880 MP12 stosowanego w układzie Samsung Exynos 8890, znanym z Samsunga Galaxy S7. W porównaniu z Kirinem 950 zestawienie to wypada jeszcze bardziej spektakularnie, bo wzrost wydajności graficznej wynosi 180 proc. Kirin 960 wspiera rozwiązania takie jak Vulkan, OpenGL ES 3.2, GPU Compute oraz Android RenderScript.

Z powyższych danych wynika, że Huawei Mate 9 to zdecydowanie najszybszy smartfon z Androidem dostępny na rynku. Zależnie od wersji ma on 4/6 GB RAM LPDDR4 oraz 64/128/256 GB rozszerzalnej pamięci operacyjnej UFS 2.1.

Aparaty

Huawei Mate 9 jest wyposażony w dwa tylne aparaty stworzone we współpracy z firmą Leica. Zastosowano w ich przypadku w matryce o rozdzielczości 12 (kolor) oraz 20 megapikseli (monochrome). Aparaty te, wraz z licznymi rozwiązaniami programowymi, pozwalają na robienie zdjęć, których punkt ostrości oraz poziom rozmycia tła można regulować już po wykonaniu fotografii.

Jeden z aparatów Huawei Mate 9 jest kolorowy, zaś drugi monochromatyczny. Oba są wyposażone w obiektywy o jasności F/2.2. Zastosowane aparaty wspierają rozwiązania takie jak podwójny zoom hybrydowy, laserowy autofokus oraz laserowe wykrywanie fazy. O działaniu poprzedniej generacji tego rozwiązania możecie przeczytać we wpisie Marcina Połowianiuka dotyczącego aparatu w Huawei P9. Niebawem powinien on też sprawdzić, jak sobie radzi aparat użyty w Huawei Mate 9.

Czas pracy Huawei Mate 9

Huawei Mate 9 jest wyposażony w potężny akumulator o pojemności 4000 mAh. Według producenta powinien on starczyć na ponad dwa dni pracy. Z doświadczenia wiem jednak, że tak duży akumulator nawet najbardziej wymagającym użytkownikom starczy na cały dzień pracy.

Zaprezentowany dziś smartfon wspiera technologię szybkiego ładowania SuperCharge. Pozwala ona na naładowanie smartfona do mniej więcej połowy pojemności w ciągu 20 minut. Huawei w trakcie prezentacji wielokrotnie powoływał się na bezpieczeństwo swoich ogniw. Akumulator jest wyposażony w system Super Safe 5-gate, który gwarantuje bezpieczeństwo prawidłowego napięcia w czasie rzeczywistym i kontrolę temperatur.

Łączność i bezpieczeństwo

Huawei Mate 9 wspiera wszystkie najnowsze standardy łączności. Należą do nich WiFi 802.11 ac, Bluetooth 4.2, NFC, GPS (z GLONASS oraz Beidou), LTE Cat. 12/13, 4×4 MIMO, modulację 256QAM oraz agregację 4 pasm LTE. Parametry te pozwalają na uzyskanie transferów na poziomie 600 Mbps.. Za bezpieczeństwo danych odpowiada czytnik linii papilarnych umieszczony na tylnej części obudowy smartfona. Sprzęt jest też wyposażony w dwa porty SIM (hybrydowe) oraz port USB-C, który służy do ładowania urządzenia i przesyłania danych.

Oprogramowanie

Huawei Mate 9 działa pod kontrolą Android 7.0 Nougat wzbogaconego o nakładkę EMUI 5.0. Huawei chwali się, że w jego systemie 50 proc. działań można wykonać po dwóch kliknięciach, a 90 proc. po trzech kliknięciach. Czyli pod względem ergonomii jest nieźle. Telefon nie powinien też zwolnić w trakcie używania. Dzięki zastosowaniu w procesorze Kirin 960 algorytmu nauki maszynowej Huawei Mate 9 ma zachować szykość i płynność działania przez długi czas.

Cena

Standardowa wersja Huawei Mate 9 z 4 GB RAM i 64 GB pamięci kosztuje 699 euro. Z kolei wersja Porsche Design z 6 GB RAM i 256 GB pamięci 1395 euro. Jak widać, ceny nie należą do niskich, ale przy tej klasie urządzeń można je uznać za uzasadnione. W końcu mamy do czynienia z produktami z najwyższej półki, w dodatku dedykowanymi rynkowi biznesowemu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst