1. Spider's Web
  2. Technologie

Który operator ma najszybszy Internet LTE? Są nowe wyniki

Jak wynika z pomiarów Speed Test, decydując się na sieć Orange będziemy mieli najszybciej działający Internet LTE w kraju. Na dodatek, to inwestycje tego operatora najwięcej się rozwinęły od czasu ostatniego pomiaru.

03.08.2016
11:19
Mobilny internet na kartę

Speed Test wykonał kolejny z cyklicznych już testów dostępu do Internetu w standardzie 4G LTE. Metodologia pozostała ta sama, a więc przy wykorzystaniu tysięcy niezależnych użytkowników, którzy zainstalowali aplikacje Speed Test dla urządzeń mobilnych. Z tego też wynika, że testy wykonane zostały w warunkach rzeczywistych, w których wpływ na wyniki mają między innymi moc obliczeniowa urządzenia, odległość od nadajnika, pogoda oraz prędkość ruchu.

Jeżeli uznamy taką metodologię za solidną, to w rankingu stworzonym przez Speed Test zaszły interesujące zmiany. Nie tylko jakość świadczenia Internetu 4G LTE Orange się zwiększyła, ale też wyprzedziła w tym rankingu dotychczasowego lidera, czyli sieć T-Mobile.

Orange i T-Mobile zamieniają się miejscami, Plus spada na dół stawki

Kto ma najszybszy Internet LTE class="wp-image-509310"

Przetasowanie, jak widać, jest dość solidne. Orange znacząco usprawnił działanie swojej sieci, dzięki czemu zarówno wyniki pomiaru średniej wydajności pobierania i wysyłania danych są wyższe aż o megabit od najlepszego konkurenta. Właściwie jedynym problemem jest relatywnie wysoki ping, ale analizując pomiary z poprzednich miesięcy widać wyraźnie, że i nad ulepszeniem tego parametru Orange cały czas pracuje, na czym w szczególności skorzystają gracze.

Nieco mniej, ale nadal ciekawie wygląda przetasowanie na dole stawki. Play, do tej pory kojarzony raczej z problemami jeśli chodzi o świadczenie usług, pokonał w wynikach sieć uważaną za prekursora całego polskiego rynku 4G LTE. Różnice w efekcie końcowym nie są znaczące, ale trendy już jak najbardziej.

Ciekawe, jak to będzie z tak zwanym „stałym łączem”

Jednak dostęp mobilny nie jest w stanie dorównać (może z wyjątkiem zasięgu)  współczesnym „stałym łączom”. Najnowocześniejsze „stałe łącza” wykorzystują technikę światłowodową (FTTH), o której pisaliśmy już szerzej na Spider’s Web. W tym przypadku światłowód łączy centralę bezpośrednio z mieszkaniem klienta. Oznacza to, że między dostawcą a odbiorcą Internetu nie ma żadnych fizycznych barier mogących spowalniać transfer, a ten w przypadku światłowodu jest teoretycznie nieograniczony. Kabel światłowodowy to przezroczyste włókno szklane z domieszką tworzyw sztucznych, w którym odbywa się przesyłanie danych za pomocą… światła.

Jest to jedna z najnowocześniejszych technologii teleinformacyjnych, którą wyróżnia przede wszystkim nieograniczona prędkość przesyłu, niezawodność i odporność na zakłócenia. Przynajmniej w teorii. A to oznacza, że czas poszukać pomiarów o odpowiedniej metodologii porównującej dostęp światłowodowy Orange’a z innymi dostawcami. „Pomarańczowi” ostatnio go bardzo mocno promują, a doświadczenia klientów na razie wydają się być wyjątkowo pozytywne. Ciekaw jestem, czy światłowód Orange jest równie wydajny w swojej klasie, co ich sieć 4G LTE.

Szybszy Internet to oszczędzony czas i pieniądze

Co prawda czasy rozliczania za dostęp do Internetu według ilości zużytych „impulsów” minęły na zawsze, zastąpione przez dużo sprawiedliwsze rozliczanie po ilości przesłanych danych, ale przecież nie tylko to stanowi o naszym zadowoleniu. To również komfort i nasz prywatny czas.

Im wydajniejszy Internet, tym szybciej pobierzemy udostępniony w służbowej chmurze plik, do którego musimy wprowadzić informacje. Im wydajniejsze pobieranie, tym strumieniowany do nas z usługi VoD serial będzie sprawniej pobierany i w wyższej jakości, a im wydajniejsze wysyłanie, tym szybciej wyślemy rodzicom zdjęcia z wakacji. Nie na najmniejszego powodu, by być wiernym operatorowi, który nie nadąża za konkurencją. Nasz czas to pieniądz, a tego rodzaju rankingi może nie powinny być kluczowe przy rozmyślaniu o zmianie operatora, ale z pewnością istotne.

Najnowsze