REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Microsoft zrobił to dobrze. Excel właśnie staje się użytecznym dodatkiem dla programistów

Co by nie mówić o Excelu, jest on de facto standardem w firmach zarówno małych, jak i tych większych. Przydaje się do wielu zastosowań: do obliczeń biznesowych, do analiz, do prezentowania wyników na wykresach, a nawet zastępuje prostą bazę danych.

04.08.2016
15:58
Excel zyskał nowe możliwości.
REKLAMA
REKLAMA

Wszędzie tam, gdzie dane można przedstawić w formie tabelarycznej, Microsoft Excel sprawdza się wyśmienicie. Jego zaawansowani użytkownicy zaś potrafią za pomocą formuł i makr wyrazić bardzo skomplikowane obliczenia, często nawet nie wiedząc, że właśnie zajęli się programowaniem.

Microsoft od lat próbował wykorzystać potencjał tkwiący w umiejętnościach użytkowników Excela do wypełnienia luki pomiędzy logiką biznesową i aplikacjami. Jednym ze sposobów na to miały być obecne w serwerze SharePoint tzw. Excel services, umożliwiające wykorzystanie wartości wyliczonych w przesłanych arkuszach kalkulacyjnych.

Jednak dopiero teraz Microsoft zrobił to, moim zdaniem, dobrze.

Korzystając z tego, że istnieje dobrze funkcjonująca wersja online pakietu biurowego o nazwie Office 365, firma pokusiła się o udostępnienie funkcji Excela poprzez REST API. Jest to interfejs programistyczny rodzaju używanego w praktycznie każdej webowej aplikacji.

Co można zrobić przy pomocy nowego programistycznego interfejsu? Przede wszystkim można zaimplementować złożoną logikę biznesową, opierając się bezpośrednio na wiedzy klienta, bez konieczności dogłębnej analizy lub długich rozmów klienta z programistami. Po prostu klient wykorzysta arkusz kalkulacyjny, którego używa na co dzień!

arkusz_excel class="wp-image-509735"

Odnoszenie się do funkcji w Excelu (arkusz musi być umieszczony na dysku OneDrive) jest bardzo proste, a adresy poszczególnych metod przejrzyste, np. https://graph.microsoft.com/beta/me/drive/root:/book.xlsx:/workbook

Jakie zastosowania Excel REST API można wyróżnić? Na swojej stronie Microsoft wskazuje na trzy podstawowe:

  • Użycie Excela jako silnika do obliczeń. Dzięki możliwości pisania własnych formuł oraz ponad 300 wbudowanym funkcjom możliwe jest obliczanie wyników nawet najbardziej zaawansowanych scenariuszy biznesowych.
  • Użycie Excela jako narzędzia raportującego. Jest to zastosowanie, które na co dzień widzimy w firmach: narzędzia takie jak warunkowe formatowanie czy tworzenie wykresów umożliwiają w łatwy sposób wizualizować dane. Dzięki nowemu API jesteśmy w łatwy sposób uzyskać np. wyrenderowany wykres, który możemy następnie użyć w swojej aplikacji.
  • Excel jako usługa zarządzania danymi. Puryści, polecający korzystanie z "prawdziwych" baz się krzywią, ale tak naprawdę spory odsetek użytkowników Excela używa go zamiast bazy danych! Mające tysiące linii arkusze są filtrowane, sortowane, i przetwarzane, wszystko to dzięki niezłej wydajności Excela w radzeniu sobie z dużą ilością danych.
REKLAMA

Partnerami Microsoftu, prezentującymi pierwsze integracje nowego interfejsu programistycznego jest zajmująca się automatyzacją zadań firma Zapier oraz dostarczająca pakiet księgowy firma Sage.

Nowe API dostępne jest z każdej platformy i języka programowania (co jest w ogóle cechą interfejsów REST), a każdy programista może dowiedzieć się więcej tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA