REKLAMA

Statystyki fragmentacji Androida właśnie pokazały, ile osób nie zagra w Pokemon Go

Pojawiły się właśnie nowe statystyki fragmentacji systemu mobilnego Google’a. Wykresy pokazują jak na dłoni, że wiele osób może zapomnieć o zabawie przy grze Pokemon Go na Androida.

13.07.2016 11.51
Android N - co nowego? Pokemon Go na Androida
REKLAMA
REKLAMA

[pokemongo-fb]

Smartfony i tablety z systemem Android produkuje wielu producentów, a w większości modyfikują oni system Google’a wedle własnego widzimisię. Swoje trzy grosze dokładają także operatorzy, którzy sprzedają urządzenia z delikatnie zmodyfikowanym oprogramowaniem.

Aktualizacje Androida zwykle nie trafiają na obecne na rynku sprzęty.

Ze względu na mnogość urządzeń w ofercie, niskie marże i niewielkie korzyści względem włożonej w to pracy niewiele firm decyduje się aktualizować już sprzedane urządzenia do nowej wersji systemu. Na aktualizacje decydują się na to zwykle tylko najwięksi producenci i to głównie ze względów wizerunkowych.

Na aktualizację mogą liczyć posiadacze najpopularniejszych modeli telefonów, a większość telefonów i tabletów pozostaje na preinstalowanym oprogramowaniu do końca cyklu życia produktu. Z tego powodu przestarzałe wersje systemu nadal są wykorzystywane, a Android 6.0 Marshmallow mozolnie zdobywa popularność.

Pokemon Go na Androida class="wp-image-506308"
źródło: mobilesyrup.com

Pokemon Go na Androida - wymagana wersja 4.4 lub nowsza.

Na telefonie do Pokemon Go musi być zainstalowany Android w wersji minimum 4.4. W danych Google, które były dostępne wczoraj wieczorem, widać wyraźnie, jak wiele urządzeń będących nadal w użyciu nie jest zgodnych z grą bijącą rekordy popularności. Wszystko przez przestarzały system.

Posiadacze telefonów z systemem Android w wersji 4.3 Jelly Bean lub starszym nie zainstalują Pokemon Go na Androida - dokładnie tak samo jak właściciele telefonów z Windows Phone i Windows 10 Mobile. W celu uruchomienia Pokemon Go na Androida muszą… wymienić telefon.

Ile urządzeń nie wspiera gry Pokemon Go na Androida?

Biorąc pod uwagę sprzęty badane przez Google oraz wymaganie dotyczące wersji Androida - pamiętając, że smartfon do Pokemon Go powinien spełniać jeszcze kilka innych kryteriów - można mówić o przynajmniej 20,5 proc. urządzeń, które gry na pewno nie uruchomią. To aż co piąty smartfon lub tablet. Na ten wynik procentowy składają się takie wersje Androida jak:

  • Android 2.2 Froyo - 0,1 proc. (od miesięcy bez zmian)
  • Android 2.3 Gingerbread - 1,9 proc. (spadek 0,1 pkt. proc.)
  • Android 4.0 IC Sandwich - 1,7 proc. (spadek 0,2 pkt. proc.)
  • Android 4.1 Jelly Bean - 6,4 proc. (spadek 0,4 pkt. proc.)
  • Android 4.2 Jelly Bean - 8,8 proc. (spadek 0,6 pkt. proc.)
  • Android 4.3 Jelly Bean - 2,6 proc. (spadek 0,1 pkt. proc.)

Jak pozostałe 79,5 proc. dzielą między siebie pozostałe wersje Androida?

Najpopularniejszą pojedynczą dystrybucją Androida pozostaje Android 4.4 KitKat, który został wydany już dwa lata temu. Co prawda stracił 1,5 pkt. proc. udziałów rynkowych, ale nadal można go znaleźć na 30,1 proc. sprzętów i to na moment przed premierą Androida 7.0 Nougat.

Android Lollipop, czyli tak naprawdę dwa wydania oznaczone numerami 5.0 i 5.1, ma w sumie 35,1 proc. udziałów, czyli o 0,4 pkt. proc. mniej niż ostatnio. Android 5.0 to z kolei 14,3 proc. (mniej o 1,1 pkt. proc.) a Android 5.1 - 20,8 proc. (wzrost o 0,8 pkt. proc.).

REKLAMA

Najnowszy Android Marshmallow, który w zeszłym miesiącu przekroczył dwucyfrowy próg popularności z wynikiem 10,1 proc. teraz odnotował wzrost. Jego wynik 13,3 proc - to zaledwie 3,2 pkt. proc. wzrost w ciągu miesiąca i to jedyny Android prócz wersji Lollipop 5.1 zyskujący udziały.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA