Foto  / Artykuł

Nieziemskie kinografy z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zobacz, jak powstały te niezwykłe ujęcia

Astrunauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie tylko wykonują misje NASA, ale też realizują się fotograficznie. Kadry powstałe na ISS inspirują wielu twórców na Ziemi. Dzięki temu możemy oglądać takie materiały, jak te absolutnie niezwykłe kinografy w 4K.

Czy pamiętasz jeszcze kinografy? To swoiste rozwinięcie pomysłu animowanych GIF-ów, które miało być połączeniem nagrania i statycznego zdjęcia. Chodzi o to, by zaprezentować fotografię, na której jeden element stale porusza się w idealnie zapętlony sposób.

Jakieś 2–3 lata temu kinografy mocno lansowała Nokia, która miała w swoim portfolio bardzo udaną aplikację Nokia Kinograf. W tym okresie wielu fotografów podchwyciło pomysł, ale po chwilowej modzie temat umarł. Dziś jest to raczej ciekawostka dla pasjonatów.

Takim pasjonatem jest Armand Dijcks, który stworzył serię nieziemskich kinografów w 4K przedstawiających Ziemię widzianą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wszystkie zdjęcia użyte w projekcie pochodzą z otwartych archiwów NASA. Widzieliśmy juz niesamowite timelapse’y wykonane z podobnych materiałów, ale kinografy to coś zupełnie nowego.

Oto jedyne w swoim rodzaju kinografy

Wszystkie kinografy powstały w aplikacji Flixel Cinemagraph Pro, którą można kupić w wersji na Maca i na urządzenia mobilne z iOS. Kosmiczne kinografy zostały docenione przez zespół Flixel, a na blogu firmowym pojawił się opis projektu. Czytamy w nim, że dla autora największym wyzwaniem była selekcja zdjęć. Opasłe archiwa NASA zawierają wiele fotografii RAW, a największym problemem jest wyselekcjonowanie takich, które nadadzą się do stworzenia serii. Następnie RAW-y trzeba wywołać tak, aby były spójne pod względem kolorystyki i ekspozycji.

Finalny efekt jest piorunujący, ale kto zarejestrował materiał?

Stworzenie kinografów z gotowego materiału to tylko część historii. Wcześniej astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej musili zarejestrować surowy materiał.

ISS jest genialnym miejscem do fotografowania Ziemi, a NASA doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego też astronauci często są fotografami, a sprzęt na stacji co jakiś czas jest regularnie wymieniany na nowszy. Od wielu lat Nikon jest głównym dostawcą aparatów i obiektywów na ISS.

Na profilu NASA pojawił się niedawno bardzo ciekawy film, w którym astronauta Jeff Williams przebywający na ISS pokazuje, jakim ekwipunkiem fotograficznym dysponuje w kosmosie. Wszystkie aparaty i obiektywy to „cywilne” wersje sprzętu, które może kupić każdy z nas. Wszystkie fotografie są robione z ręki.

Na nagraniu możemy też zobaczyć najlepszą miejscówkę do fotografowania Ziemi, czyli moduł obserwacyjny Cupola, będący kopułą składającą się z okien. jest to jedynie miejsce na ISS, z którego widać całą Ziemię.

Jeśli chodzi o sprzęt, największe wrażenie na nagraniu robi Nikon D4 z gigantycznym Nikkorem 800 mm f/5.6E uzbrojonym dodatkowo w telekonwerter x1,4. Taki zestaw na Ziemi waży ok. 6 kg, natomiast Williams w warunkach zerowej grawitacji obraca nim w powietrzu jak zabawką. Niesamowite ujęcie.

Więcej materiałów znajdziesz na stronie Armanda Dijcksa i na jego profilu w Fixel. Polecam też śledzić profil astronauty Jeffa Williamsa na Flickrze.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst