Foto  / Relacja

Zobacz zdjęcia z Sony World Photography Awards - największego konkursu foto

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji największego konkursu fotograficznego na świecie - Sony World Photography Awards. Zwycięskie zdjęcia jak zwykle zachwycają, choć i tym razem nie obyło się bez kilku kontrowersyjnych decyzji jury.

Podczas wczorajszej gali w londyńskim Hiltonie przy Park Lane poznaliśmy nazwiska zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards 2016. W uroczystym wydarzeniu wzięło udział przeszło 600 dziennikarzy fotograficznych ze świata, w tym niewielka grupa redaktorów z Polski. Już po raz trzeci miałem wielką przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Z roku na rok konkurs SWPA bije własne rekordy jeśli chodzi o skalę tego wydarzenia. Tak było i tym razem. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono przeszło 230 tys. zdjęć, a udział wzięli fotografowie ze 186 krajów.

Główną nagrodę L’Iris d’Or oraz tytuł Fotografa Roku otrzymał irański fotoreporter Asghar Khamseh.

Stworzył on absolutnie wstrząsającą serię portretów zatytułowaną „Fire of Hatred” („Ogień nienawiści”). Na zdjęciach można zobaczyć zdeformowane twarze cywili, którzy podczas wojen zostali potraktowani żrącym kwasem. To szalenie mocny materiał fotograficzny, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Asghar Khamseh otrzymał nagrodę w wysokości 25 tys. dol.

Nagroda za wybitny wkład w fotografię powędrowała do azjatyckiego duetu RongRong & inri.

Duet RongRong & inri to małżeństwo fotografów, w którym mężczyzna pochodzi z Chin, a kobieta z Japonii. Duet jest bardzo znany w Azji, natomiast w Europie nie cieszy się dużą popularnością. Jury World Photography Organisation doceniło ich drogę artystyczną i duży wpływ na azjatycką fotografię.

RongRong&inri portrait

Małżeństwo zasłużyło się m.in. tym, że założyło Three Shadows Photography Art Centre, czyli pierwsze w Chinach centrum sztuki poświęconego fotografii.

Przyznam, że nie zostałem przesadnym fanem twórczości RongRong & inri, co prawdopodobnie wynika z różnic kulturowych i odmiennego postrzegania estetyki między kulturą azjatycką a zachodnią, europejską. Nieporównywalnie mocniej trafiają do mnie zdjęcia Elliotta Erwitta, ubiegłorocznego laureata nagrody SWPA za wybitny wkład w fotografię.

W kategorii otwartej wygrał Kei Nomiyama z Japonii

Zwycięskie zdjęcie nosi tytuł „Enchanted Bamboo Forest” („Zaczarowany las bambusowy”). Fotografia przedstawia las bambusowy, który na początku pory deszczowej oświetlają japońskie świetliki z gatunku Luciola parvula. Zdjęcie powstało w górach na wyspie Sikoku. Fotograf otrzymał w nagrodę 5000 dol.

Laureatem kategorii młodzieżowej został 18-letni uczeń Sam Delaware

Sarah

Kategoria młodzieżowa jest otwarta na fotografów w wieku od 12 do 19 lat. W tym roku główną nagrodę otrzymał Amerykanin Sam Delaware, który jest samoukiem fotografującym od 12. roku życia. Zwycięskie zdjęcie przedstawia portret młodszej siostry fotografa, zrobiony w naturalnym świetle.

Program Student Focus to kolejna ważna kategoria konkursu Sony World Photography Awards

A dress we utilize once, can turn a little girl into a princess for life. I was in Kenya when this little girl came into Sunday church with her beautiful Snow White dress. These clothes, that we throw away get shipped into Africa and are sold for some cents.

Student Focus to jeden z największych światowych programów skierowanych do studentów. Uczestniczy w nim ponad 400 uczelni prowadzących kursy fotografii. Program wspierany jest przez miesięcznik British Journal of Photography.

W tym roku nagrodę główną dostała 23-letnia Sofia Jern z Novia University of Applied Sciences w Finlandii. Nagroda jest niebagatelna, bo jest to sprzęt fotograficzny Sony o łącznej wartości 30 tys. euro, przeznaczony dla uczelni studentki.

Nagroda została przyznana za reportaż stworzony w Kitale w Kenii. Zdjęcia przedstawiają młode osoby, które uciekają od rzeczywistości w świat uzależnienia od narkotyków.

Oto zwycięzcy w kategoriach profesjonalnych

Trzonem konkursu Sony World Photography Awards są kategorie profesjonalne. Jest ich aż 14 i są one podzielone na dwie grupy: „Fotografia dokumentalna” i „Sztuka”.

KATEGORIE „SZTUKA

Architektura: I miejsce — Amélie Labourdette, Francja

II miejsce: Hui Zhang, Chiny, III miejsce: Stephan Zirwes, Niemcy.

Z ukrycia: I miejsce — Kirstin Schmitt, Niemcy

II miejsce: Nick Ng, Malezja, III miejsce: Andrea Rossato, Włochy.

Fotografia konceptualna: I miejsce — Julien Mauve, Francja

Greetings fro Mars

II miejsce: Alejandro Beltran, Wenezuela, III miejsce: Barbaros Kayan, Turcja.

Krajobraz: I miejsce — Maroesjka Lavigne, Belgia

Land of Nothingness

II miejsce Maoyuan Cui, Chiny, III miejsce Stefan Schlumpf, Szwajcaria.

Portret: I miejsce — Marcello Bonfanti, Włochy

II miejsce Fauzan Ijazah, Indonezja, III miejsce Rubén Salgado Escudero, Hiszpania.

Inscenizacja: I miejsce — Alberto Alicata, Włochy

II miejsce Cristina Vatielli, Włochy, III miejsce Kristoffer Eliassen, Norwegia

Martwa natura: I miejsce — Francesco Amorosino, Włochy

Migrant tomatoes

II miejsce Oliver Schwarzwald, Niemcy, III miejsce Hiroshi Watanabe, Japonia

KATEGORIE DOKUMENTALNE

Kampania reklamowa: I miejsce — Jetmir Idrizi, Kosowo

II miejsce: David Chancellor, Wielka Brytania, III miejsce: Antoine Repessé, Francja

Współczesność: I miejsce — Asghar Khamseh, Iran

II miejsce: Kevin Frayer, Kanada, III miejsce: Simona Ghizzoni, Włochy (zdjęcie nie zostało udostępnione w materiałach prasowych)

Wydarzenia bieżące: I miejsce — Angelos Tzortzinis, Grecja

In search of the European Dream

II miejsce: Andrea i Magda, Włochy i Francja, III miejsce: Andrew Burton, USA

Życie codzienne: I miejsce — Espen Rasmussen, Norwegia

The curse of coal

II miejsce Sandra Hoyn, Niemcy, III miejsce Stephanie Sinclair, USA

Środowisko: I miejsce — Kevin Frayer, Kanada

China's Kazakh Minority Preserve Culture Through Eagle Hunting in Western China

II miejsce Li Feng, Chiny, III miejsce Lucy Nicholson, Wielka Brytania

Ludzie: I miejsce — Kevin Frayer, Kanada

II miejsce Filippo Venturi, Włochy, III miejsce Alessandro D’Angelo, Włochy

Sport: I miejsce — Nikolai Linares, Dania

Second Best

II miejsce Jens Juul, Dania, III miejsce Annick Donkers, Belgia

Jeśli będziesz w najbliższym czasie w Londynie, koniecznie odwiedź Somerset House

Zdjęcia z tegorocznej edycji SWPA można obejrzeć w galerii mieszczącej się w londyńskim Somerset House. Będzie ona dostępna od 22 kwietnia do 8 maja. Bardzo polecam odwiedzić to miejsce. Wydruki pięknych zdjęć oddziałują znacznie silniej, niż pliki JPG oglądane w Internecie.

cof
Teshima Window

Podczas naszej wizyty w Somerset House był z nami również Bartosz Haduch, zdobywca nagrody Poland National Award w konkursie SWPA 2016. Co ciekawe, Bartosz jest architektem, a fotografią zajmuje się tylko hobbystycznie. Mimo to udało mu się otrzymać nagrodę za najlepsze polskie zdjęcie w konkursie.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia, w tym fotografie laureatów drugich i trzecich miejsc, można obejrzeć na stronie Sony World Photography Awards.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst