REKLAMA

Uważaj, jaką wersję smartfona kupujesz. Inaczej czeka cię niemiła niespodzianka

Niektórzy producenci, tacy jak LG oraz HTC, zdecydowali się na przygotowanie kilku wersji sztandarowych smartfonów. Różnią się one przede wszystkim zastosowanymi procesorami.

18.04.2016 18.59
Qualcomm Snapdragon 652 to nowy, ale przestarzały procesor. Nie chcę go widzieć we flagowych smartfonach.
REKLAMA
REKLAMA

W droższych wersjach urządzeń użyto układu Qualcomm Snapdragon 820. Jest on wyposażony w cztery autorskie rdzenie Kryo, z których dwa wydajniejsze cechują się częstotliwością 2,2 GHz, zaś dwa mniej wydajne 1,6 GHz. Chip ten jest wyposażony również w układ graficzny Adreno 530 o taktowaniu 624 MHz i współpracuje z dwukanałową pamięci RAM LPDDR4 1866 MHz. Ma też modem X12 wspierający łączność LTE agregowaną z trzech częstotliwości, co umożliwia uzyskanie maksymalnej teoretycznej przepustowości na poziomie 600 Mb/s.

W przypadku tańszych wersji sztandarowych smartfonów wykorzystano procesor Qualcomm Snapdragon 652.

Pod wieloma względami jest on gorszy od modelu 820. Użyto tu większej liczby rdzeni. Jest ich aż osiem i pracują one w kombinacji big.LITTLE. Oznacza to, że cztery z nich to wydajne jednostki Cortex-A72 o częstotliwości pracy 1,8 GHz, zaś kolejne cztery to energooszczędne modele Cortex-A53 o częstotliwości pracy 1,4 GHz.

Jednak mimo większej liczby rdzeni użyty układ cechuje się mniejszą mocą. Zastosowano tu też mniej wydajny układ graficzny Adreno 510 o taktowaniu 550 MHz, wolniejsze pamięci LPDDR3 933 MHz i modem X8 wspierający LTE agregowane z maksymalnie dwóch pasm. Przepustowość takiego połączenia to 300 Mb/s.

Dlatego różnica w wydajności komponentów jest bardzo duża, a wyniki Snapdragona 652 w benchmarkach odpowiadają bardziej modelowi Snapdragon 808, który znalazł zastsowanie m.in. w zeszłorocznym LG G4. Jak na razie tej przepaści w wydajności nie widać i oba układy poradzą sobie z najbardziej wymagającymi programami i grami. W przyszłości sytuacja może wyglądać jednak zupełnie inaczej, w końcu smartfon jest urządzeniem na kilka lat.

Największą różnicą między procesorami są zastosowane procesy produkcyjne.

Najnowszy układ Qualcomm Snapdragon 820 wyprodukowano używając 14-nanometrowego procesu technologicznego LPP opracowanego przez Samsunga. Starszy Qualcomm Snapdragon 652 jest wykonany w technologii 28 nm autorstwa TSMC. Większy i starszy proces produkcyjny oznacza, że procesor będzie pobierał więcej energii, szybciej rozładowywał akumulator i bardziej się nagrzewał.

O tym, co jest w stanie zrobić wysoki proces technologiczny przekonali się już posiadacze urządzeń takich jak LG G Flex 2, HTC One M9 oraz Sony Xperia Z3+. Zastosowany tam procesor Qualcomm Snapdragon 810 był wykonany w procesie technologicznym 20 nm i sprawiał niemałe problemy.

REKLAMA

Tutaj mamy do czynienia z niżej taktowaną jednostką, ale problemy również mogą się pojawić. Dlatego jeżeli planujecie kupić smartfon z procesorem Qualcomm Snapdragon 652, taki jak HTC 10 Lifestyle, lepiej się powstrzymać i poczekać na testy tego modelu i zastosowanych w nim podzespołów. Bez nich nie można mieć pewności, czy urządzenie nie będzie mieć problemów z wydajnością i czy nie będzie wyłączać się podczas najbardziej wymagających zadań, takich jak kręcenie materiału wideo w rozdzielczości 4K.

Póki co niestety nie można samodzielnie sprawdzić, jak działają układy. Można wierzyć jedynie specyfikacjom i zapewnieniom producentów, które często mają mało wspólnego z prawdą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA