REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Bez wątpienia, dla wielu to właśnie Bash na Windows 10 jest najważniejszą nowością konferencji Microsoftu

Podczas konferencji Build 2016 Microsoft ogłosił - pomiędzy wieloma innymi nowościami - możliwość instalowania znanej z Uniksów powłoki Bash wraz z narzędziami uniksowymi. Czy to faktycznie taka nowość, i co to oznacza dla użytkownika?

31.03.2016
10:33
Na Build 2016 przedstawiono narzędzie Desktop App Converter, które umożliwia łatwe konwertowanie aplikacji Win32 oraz .NET do standardu AppX i umieszczenie ich w sklepie Windows.
REKLAMA
112 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Microsoft od lat wykonuje dobrą robotę na wielu polach, i za nic nie potrafi tego sprzedać. Od 2000 roku wspiera multiplatformowość i otwarte implementacje swoich bibliotek (od początku w ten sposób był pomyślany .NET), a mimo to był postrzegany jako nienawidząca otwartości firma.

Podobnie jest ze zgodnością z systemami uniksowymi. Już w czasach Windows NT, system operacyjny zapewniał podstawową zgodność ze standardem POSIX (Portable Operating System Interface), później zastąpioną przez Windows Services For Unix. Użytkownicy, a w szczególnie administratorzy, power-userzy oraz programiści, potrzebowali jednak znajomych narzędzi z Uniksów, począwszy od doskonałej powłoki Bash.

Bash trafia natywnie na Windows 10. class="wp-image-488187"

Czym konkretnie jest Bash? Jest to powłoka systemu, oraz interpreter skryptów i poleceń, umożliwiająca zarządzanie i automatyzację z linii poleceń. Odpowiednikiem Windows są cmd.exe, a wcześniej command.com - oferujące jednak o wiele mniejsze możliwości. Stąd administratorzy Windows uwielbiają PowerShell - potężny, natywny język skryptowy od Microsoftu, za pomocą którego można zrobić w systemie i w udostępniających odpowiednie funkcje programach dosłownie wszystko. Sęk w tym, że PowerShell jest znany tylko pod Windows.

Bash na Windows 10 to nie do końca nowość, ale zawsze mile widziana.

W celu umożliwienia użytkownikom korzystania ze znajomych narzędzi z Uniksa powstawały takie biblioteki jak win-bash, MKS-Tools, czy bardzo popularny Cygwin. Ten ostatni zawiera również całe środowisko Unix, z narzędziami typu ps, less, vim, etc. Bash na Windows nie jest więc żadną nowością dla wielu profesjonalistów - wielu z nich korzysta z tej powłoki na codzień, i automatyzuje sobie za jej pomocą pracę. Teraz będzie to możliwe za pomocą natywnego narzędzia - Bash ma być dostępny jako zwykły "feature" systemu Windows. Możliwe to było dzięki współpracy z twórcami Ubuntu, Canonical.

Bash bez narzędzi byłby jednak niczym - Microsoft zapowiada więc możliwość instalowania programów z repozytorium Ubuntu. Każdy kto korzystał z narzędzi typu apt-get, będzie się czuł jak u siebie w domu. Aplikacje będą uruchamiane natywnie, dzięki specjalnemu podsystemowi tłumaczącemu wywołania systemowe - podobnie jak w przypadku Cygwin.

To wszystko ma działać w Windows 10 "Anniversary" Update, a opcja pojawi się po przełączeniu systemu w tryb programisty - co wskazuje dla kogo przeznaczona jest ta funkcjonalność.

REKLAMA

Osobiście pracę na nowym komputerze z Windows zaczynam od instalacji Cygwin lub (ostatnio częściej) MinGW64. Teraz chętnie sprawdzę "natywnego" Basha - bo rozwiązania zintegrowane z systemem zazwyczaj są lepsze.

[build-2016]

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA