Tech  / News

Niespodziewany zwrot akcji - Samsung będzie romansował z Microsoftem, mimo że ma Androida i Tizena

Samsung jest potentatem na wewnętrznym rynku Androida, ale nie uzależnia swojej przyszłości od systemu operacyjnego Google’a. Partnerem koreańskiego giganta został Microsoft, chociaż wcześniejszy mariaż obu firm w przypadku smartfonów nie wypalił, to obie firmy razem będą rozwijać Internet Rzeczy

Oprogramowanie Google’a napędza urządzenia mobilne Samsunga, ale firma z Korei nie chce być zakładnikiem Mountain View. Co prawda Tizen na smartfonach nie wypalił, a kolejne odsłony Galaxy S nie doczekały się wersji z tym systemem, ale firma znalazła dla niego inne zastosowanie.

Samsung to nie tylko Android.

Tizen, czyli oprogramowanie rozwijane przez Samsunga, trafiło na urządzenia ubieralne, takie jak smartwatche, oraz do telewizorów. Internet Rzeczy ma być z kolei następnym “next big thing”, a w tym segmencie partnerem firmy został Microsoft. Samsung chce wykorzystać… Windows 10.

Windows 10 może być kojarzony z komputerami i tabletami, ale w przeciwieństwie do poprzednich wydań systemu Microsoftu napędza on znacznie szerszą gamę urządzeń. Nieco zmodyfikowany Windows 10 trafił bowiem na smartfony i konsole Xbox One, a Microsoft ma w ofercie też… Windows 10 w edycji IoT (Internet of Things).

Microsoft i Samsung zacieśniają współpracę.

Koreański gigant od lat sprzedaje komputery z oprogramowaniem giganta z Redmond, a w przeszłości produkował smartfony z Windows Phone. W trakcie CES 2016 obie firmy - Microsoft i Samsung - ogłosiły szerszą współpracę niż do tej pory mając na uwadze kolejny, przyszłości segment rynku.

Nie było co prawda mowy o nowych smartfonach z Windows 10 Mobile, które mogłyby nieco uniezależnić Samsunga od Google’a, ale pojawił się za to tablet Tab Pro S pracujący pod kontrolą Windows 10. Microsoft w dodatku został teraz partnerem Samsunga w kategorii Internetu Rzeczy.

Internet Rzeczy w urządzeniach Samsunga.

Jak donosi TechCrunch obie firmy będą pracowały nad urządzeniami zaliczanymi do segmentu Internet of Things z wykorzystaniem systemu Windows. W przeciwieństwie do niektórych urządzeń firmy opartych o platformę Tizen mają one współpracować ze sprzętem innych producentów, który też będzie korzystajać z platformy Windows 10 IoT.

O partnerstwie podczas targów CES 2016 poinformował szef działu rozwiązań biznesowych Samsunga. Firma ma ambitne plany - chce tworzyć układy i same urządzenia - ale nie planuje forsować własnego oprogramowania. Zamiast tego woli skorzystać z rozwiązania Microsoftu, co może zapewnić wsparcie deweloperów i kompatybilność.

Jak na razie nie ma jeszcze szczegółów dotyczących dalszej współpracy obu firm i na konferencji Samsunga nie prezentowano możliwości Windows 10 IoT, skupiając się na tablecie TabPro S.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst