Oprogramowanie  / Artykuł

Czy Microsoft manipuluje cenami swoich produktów na Allegro? Jest zawiadomienie do UOKiK-u

137 interakcji
dołącz do dyskusji

Jeżeli w ofertach produktów firmy Microsoft na Allegro od samego początku coś ci nie grało, to dobra wiadomość jest taka, że nie jesteś sam. 

Cała sytuacja jest bardzo profesjonalnie opisywana przez twórców bloga Zmowa Cenowa. To właśnie do jego autorów zaczęli zgłaszać się sprzedawcy handlujący na Allegro, zaniepokojeni tym, że ich oferty są kasowane z serwisu. Oferty dotyczyły produktów firmy Microsoft, a proponowane stawki były nawet kilkukrotnie niższe niż w przypadku ceny sugerowanej.

Pierwszy wniosek? Pewnie chodziło o odsprzedawanie systemów i pakietów Office niezgodnie z ich licencjami, co przecież na łamach Allegro jest zjawiskiem nagminnym. Jak się okazuje pod takim też pretekstem aukcje zamykała kancelaria adwokacka reprezentująca Microsoft w tych działaniach.

Zdaniem blogera nie dokonano uprzednio nawet weryfikacji legalności tak sprzedawanego oprogramowania, a jedynym powodem takich posunięć była "zmowa cenowa", w której pozostawał Microsoft wraz ze sprzedawcami oferującymi produkty po znacznie wyższych cenach.

Przedsiębiorcy, których aukcje są kasowane narzekają, że handel za pośrednictwem Allegro powoli staje się niemożliwy i być może będą musieli wynieść się np. na konkurencyjny eBay. Sami sprzedawcy skarżą się też na utratę płynności finansowej, ponieważ najpierw sporo zainwestowali w zakupienie stosownych kluczy OEM, a teraz nie mają jak spłacić długu.

Rezolutni sprzedawcy postanowili przeprowadzić eksperyment i zamiast tradycyjnie wystawiać klucze w niskiej cenie, zaoferowali je kilkukrotnie drożej, tak jak ma to zwykle miejsce na Allegro. Wówczas jednak kancelaria reprezentująca Microsoft nie zgłaszała żadnych zastrzeżeń. Na pytanie o to skąd bierze się tak rażąca niekonsekwencja w przypadku tych samych kluczy oferowanych w tej samej cenie nie udało im się jednak uzyskać odpowiedzi prawników.

Na podstawie tego ostatniego argumentu uznano, iż działania Microsoftu, reprezentującej ją kancelarii, jak również marek takich jak Komputronik, Sferis, X-Kom, Karen, MMG, Krann i innych noszą znamiona zmowy cenowej.

Autor bloga Zmowa Cenowa działając w porozumieniu ze sprzedawcami z Allegro zdecydował się na zawiadomienie w tej sprawie UOKiK-u.

Zapytałem jakie stanowisko zajmują w tej sprawie przedstawiciele polskiego Microsoftu. Bez zaskoczenia - nie mają w zwyczaju komentowania takich spraw, natomiast "chcemy podkreślić, że prawa własności intelektualnej są dla Microsoft ważne i zawsze jesteśmy gotowi je chronić".

Ciekaw jestem co uda się ustalić w tej sprawie UOKiK-owi, ale gdyby zdecydował się przyznać rację przedsiębiorcom z Allegro (nie znam szczegółów tych aukcji, nie chcę wchodzić w buty Urzędu, który dysponuje lub wkrótce będzie dysponował o wiele większą bazą informacji na ten temat) to gigantowi świata technologii można by wówczas przypiąć jeszcze łatkę prawnoautorskich trolli. Copyright trolling to nadużywanie przepisów dotyczących własności intelektualnej w celu osiągania własnych korzyści, często niezgodnie z prawem. Najbardziej znanym przykładem tej niechlubnej praktyki jest firma Lex Superior, która zastrasza dziesiątki tysięcy Polaków nie mając nawet żadnego oparcia w faktach.

Pozostaje mieć nadzieję, że Microsoft nie zniżał się do poziomu wyłudzaczy z Gdańska i cała sprawa z pomocą UOKiK-u niebawem się dla nas wyjaśni.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst