Budownictwo  / Artykuł

Chcesz nauczyć się budować inteligentne domy? Oto studia dla ciebie

Jeżeli jesteś licealistą i swoją przyszłość wiążesz z nowoczesnymi rozwiązaniami, powinieneś poważnie rozważyć studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. To właśnie tam będą kształceni najlepsi polscy inżynierowie specjalizujący się w tematyce inteligentnego budownictwa.

Uczelnia ta dzisiaj oficjalnie otworzyła Laboratorium Inteligentnej Infrastruktury Przemysłowej, które zostało wyposażone przez firmę APA Innovative. Studenci będą mogli poznawać w nim sposób działania systemu Vision BMS, projektować własne rozwiązania i testować je w autentycznym środowisku. W laboratorium znajdzie się 12 kompletnych stanowisk dydaktycznych, zawierających tablice szkoleniowe z elementami systemu, 24 komputery oraz pełna automatyka pomieszczenia laboratoryjnego sterowana przy użyciu smartfonów, tabletów, komputerów oraz dotykowych paneli.

DSC03417

Każde ze stanowisk przygotowanych dla studentów łączy się z komputerem centralnym.

Integruje on zarządzanie wszystkimi systemami w laboratorium od systemu wizyjnego, poprzez instalację alarmową i monitoring, aż po kontrolę dostępu, sterowanie oświetleniem, roletami oraz żaluzjami. Dodatkowo system monitoruje bieżące zużycie energii oraz steruje klimatyzacją sali. W ten sposób przyszli pracownicy i kadry naukowe będą mieć możliwość uzupełnienia swojej wiedzy teoretycznej praktycznymi umiejętnościami. W ten sposób będą mogli na własnej skórze poznać, czym tak naprawdę jest automatyka budynkowa i jak może ona wyglądać.

Studenci w ramach przedmiotów dotyczących automatyki przemysłowej będą poznawać kulisy programowania systemów BMS. Będą projektować własne systemy i realizować je w praktyce przy użyciu aktualnych rozwiązań technicznych. W ten sposób zajęcia dotychczas teoretyczne, staną się sposobem na praktyczne pogłębianie wiedzy i nabywanie cennych umiejętności. To będzie praca na żywym organizmie – przekonuje Artur Pollak, Prezes firmy APAInnovative i fundator laboratorium.

Studenci będą mogli samodzielnie uczyć się poprzez eksperymentowanie. Do ich zajęć będzie należało też łączenie ze sobą elementów systemu, programowanie automatyki budynkowej oraz rozszerzanie możliwości systemu poprzez dołączanie do niego samodzielnie stworzonych czujników lub innych urządzeń. Żacy korzystający z tych rozwiązań zyskają mnóstwo praktycznych umiejętności, które zaowocują podczas poszukiwania pracy. W końcu nikt nie ma wątpliwości, że sektor Internetu rzeczy oraz inteligentnego budownictwa będzie się dynamicznie rozwijał, a osoby z praktycznymi umiejętnościami w tej dziedzinie będą rozchwytywane.

Warto docenić fakt, że APA Innovative nie chce zostawić projektu samopas i cały czas będzie go rozwijać.

Przykładowo, w niedalekiej przyszłości jego możliwości mają zostać rozszerzone o integrację klimatyzacją sali oraz zdalnym sterowaniem projektora. Dalsze plany przewidują podłączenie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne oraz elektrownie wiatrowe, do gotowej już infrastruktury pomiarowej VisionBMS. Następnie firma wprowadzi możliwość sterowania zaworami grzejników w sali. Artur Pollak jednak zapewnia, że to dopiero początek i jego firma zamierza w dalszym ciągu wspierać polską naukę.

DSC03415

Ma on też nadzieję, że na polskich uczelniach technicznych powstanie jeszcze więcej takich laboratoriów. Jest to słuszny apel. Jako student kierunku technicznego zdaję sobie sprawę z jakości nauczania na polskich uczelniach technicznych, który, delikatnie mówiąc, nie jest najlepszy. Inicjatywy taka jak tu opisywana mogą sprawić, że ukończenie Politechniki będzie nie tylko powodem do dumy, ale też, tak jak kiedyś, zapewni znalezienie dobrej pracy od razu po studiach lub nawet jeszcze w czasie ich trwania.

Czytaj również: Nie wiesz od czego zacząć tworzenie inteligentnego domu? Oni ci chętnie pomogą

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst