REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nie wierzę, że taki błąd mogła popełnić firma, która od kilku dekad robi sprzęt sieciowy

Nie myli się ten, kto nic nie robi. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Cisco. Ta słynąca z produkcji sprzętu sieciowego firma miała w swojej historii kilka produktów, które nie zostały zaprojektowane z odpowiednią starannością.

08.09.2015
16:05
Nie wierzę, że taki błąd mogła popełnić firma, która od kilku dekad robi sprzęt sieciowy
REKLAMA
REKLAMA

Przykładem tego są przełączniki z serii Catalyst C3650 oraz C3850Okazuje się, że nad pierwszym (patrząc od lewej strony) portem Ethernet znajduje się przycisk MODE. Jedną z niego funkcji jest zresetowanie urządzenia, a konkretnie przywrócenie go do ustawień fabrycznych. Okazuje się, że przycisk ten można było niechcący przycisnąć podczas podłączania niektórych przewodów ethernetowych.

By tak się stało, przewód musiał być wyposażony w plastikowe zabezpieczenie przed złamaniem wystającego elementu wtyczki. Po podłączeniu takiej wtyczki przycisk mógł zostać użyty, a ustawienia całej sieci skasowane.

Cisco Lipa

Jest to tym bardziej kuriozalny błąd, że wspomniane przełączniki nie są tanimi urządzeniami, które może sobie kupić każdy z nas. Są to sprzęty kosztujące kilka lub nawet kilkanaście tysięcy dolarów. Firma nie tylko nie zauważyła tej niedogodności, ale radziła też poradzenie sobie z nią w nieco chałupniczy sposób.

Otóż proponowała stosowanie przewodów z mniej wystającym lub ukrytym zabezpieczeniem. Jeżeli przewody takie nie były dostępne, Cisco radziło ukryć zabezpieczenie pod przyciskiem lub zdezaktywowanie przycisku MODE za pomocą komendy 3850(config)# no setup express .

Cisco lipa 2

Rozwiązania te wydają się lepsze od wymiany przez Cisco drogiego sprzętu.

REKLAMA

Mimo to zastanawiam się, jak wielu pracowników zajmujących się sieciami przed poznaniem tych prostych wskazówek musiało jedno- lub wielokrotnie konfigurować sieć, ponieważ nie zdawali sobie sprawy z tej usterki? Zdecydowanie nie chciałbym być w ich skórze.

* Zdjęcie główne: Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA