REKLAMA

Poznajcie Intel Optane - najnowocześniejszy typ pamięci na świecie

Jakiś czas temu można było usłyszeć o nowym rodzaju pamięci łączącym możliwości pamięci DRAM i NAND. Wtedy nosił ona roboczą nazwę 3D XPoint. Teraz jednak, na konferencji Intel Developer Forum 2015 w San Francisco, Intel ogłosił, że oficjalna nazwa nowej technologii to Intel Optane.

19.08.2015 16.15
Poznajcie Intel Optane – najnowocześniejszy typ pamięci na świecie
REKLAMA
REKLAMA

Z mojego poprzedniego artykułu poruszającego ten temat możecie dowiedzieć się, że nowe rozwiązanie zdecydowanie przewyższa obecne na rynku dyski SSD pod względem wydajności. Teraz Intel postanowił to udowodnić i zestawił próbkę nowego rozwiązania ze swoim najszybszym dyskiem SSD w ofercie - Intelem P3700 SSD wykorzystującym bardzo szybki interfejs PCI-Express.

Okazało się, że dysk bazujący na technologii Intel Optane jest od 5,2 do 7,2 razy szybszy od tradycyjnego dysku oraz cechuje się 10 razy większą gęstością zapisu niż dotychczasowe pamięci RAM. Uzyskanie tak dużej gęstości okazało się możliwe dzięki zastosowaniu pamięci trójwymiarowej, składającej się z wielu warstw. Pamięci te umożliwią tworzenie ogromnych pamięci RAM i szybkich dysków twardych.

Te ostatnie nie będą zbyt pojemne, ponieważ choć Intel Optane góruje pod względem gęstości nad pamięciami RAM, to nie dorównuje pod tym względem obecnie używanym dyskom SSD. Oczywiście ten stan rzeczy wraz z dopracowywaniem technologii będzie się poprawiał, tak jak wyglądało i nadal wygląda to w przypadku pamięci półprzewodnikowych.

3D XPoint Intel

Oznacza to, że mamy do czynienia z wyjątkowo szybkim podzespołem, ale nie do końca prawdziwe wydaje się wcześniej powtarzane marketingowe twierdzenie mówiące, że nowy dysk jest 1000 razy szybszy od konkurencji (chyba że mówimy o opóźnieniach, a nie o przepustowości). Z tego powodu można też wątpić w zapewnienia o 1000 razy większej wytrzymałości, chyba że nowy rodzaj dysku porównamy z tradycyjnymi dyskami talerzowymi.

Minie trochę czasu, zanim zobaczycie Intel Optane w swoich komputerach

Póki co najbardziej produkt ten przyda się w centrach danych oraz serwerach, gdzie jest zapotrzebowanie na szybkie, tanie, energooszczędne i odporne pamięci. Później trafi też do urządzeń konsumenckich, takich jak komputery, smartfony i tablety.

REKLAMA

Ponownie, głównym powodem tego nie będzie jej wydajność, ale niskie koszty produkcji oraz brak konieczności używania energii do utrzymywania danych, co bezpośrednio przełoży się na ceny różnego rodzaju urządzeń, ich energooszczędność oraz dłuższy czas pracy na pojedynczym naładowaniu.

Pierwsze urządzenia wykorzystujące technologię Intel Optane mają trafić na rynek już za rok.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA