REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

W NASA już wiedzą jak sprawić, żeby nasze smartfony działały dłużej bez ładowania

Wi-Fi jest światowym standardem bezprzewodowej transmisji danych. Naukowcy opracowali technologię kolejnej generacji, która ma zapewnić znacznie lepszą wydajność energetyczną urządzeń korzystających z sieci bez kabli.

23.07.2015
18:34
W NASA już wiedzą jak sprawić, żeby nasze smartfony działały dłużej bez ładowania
REKLAMA
REKLAMA

Wśród twórców podzespołów komputerowych jeszcze dekadę temu obserwowaliśmy rywalizację na moc obliczeniową. Sprzęt elektroniczny miał być jeszcze potężniejszy i dawać większe możliwości. Od kilku lat jednak znacznie istotniejsze nie jest szybkość, a… energooszczędność.

To naturalny kierunek.

W dobie miniaturyzacji elektroniki i rozkwitu kategorii Internetu Rzeczy i technologii ubieralnej oszczędność energii jest ważna jak nigdy przedtem. To kiepskiej jakości akumulatory - albo energożerne podzespoły, zależy z której strony patrzeć - są hamulcem dla rozwoju.

Nic więc dziwnego, że naukowcy pracują nad zmniejszeniem zapotrzebowania na energię podzespołów urządzeń elektronicznych. Dotyczy to nie tylko samych podzespołów, ale też wykorzystywanych przez ludzkość technologii, w tym transmisji danych.

wifi na wakacjach

Okazuje się, że można znacznie ograniczyć zużycie energii wykorzystywanej dziś w sieciach Wi-Fi.

NASA Jet Propulsion Laboratory opracowywało we współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA) chip Wi-Fi nowej generacji, który cechuje się sto razy mniejszym wykorzystaniem energii w porównaniu do stosowanych dziś rozwiązań.

Sprzęty mobilne, takie jak smartfony i laptopy, a także urządzenia z segmentu Internetu Rzeczy i technologii ubieralnej, mogłyby odbijać sygnał generowany przez routery nadpisując przesyłane przez nie dane własnymi. Nie byłoby potrzeby generowania sygnału w urządzeniu.

Technologia wymagałaby oczywiście umieszczeniu w sprzętach mobilnych nowego chipu Wi-Fi i stworzenia zupełnie nowych routerów. Takie sprzęty sieciowe musiałyby odpowiednio filtrować sygnały, aby wykryć ten odbity przez urządzenie mobilne, a nie np. od ściany.

REKLAMA

Stukrotna oszczędność energii to naprawdę niezłe osiągnięcie, zwłaszcza przy zapewnieniu przepustowości na poziomie 330 Mbps.

* Grafiki pochodzą z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA