REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Kolejny duży gracz wypowiedział wojnę Flashowi. Koniec jest bliski

Flash jest passé. Wie o tym każdy internauta, który choć trochę interesuje się tematem nowych technologii. Wie to także Twitch, który właśnie zaczął proces porzucania przestarzałego Flasha na rzecz lekkiego HTML5.

23.07.2015
11:50
Kolejny duży gracz wypowiedział wojnę Flashowi. Koniec jest bliski
REKLAMA
REKLAMA

Fani oglądania gier mają dziś swoje święto. Największy serwis gromadzący materiały związane z grami – Twitch – w końcu zrobił krok w kierunku nowoczesności. Właśnie zaczął się proces porzucania Flasha na rzecz nowszej technologii HTML5.

Póki co zmienił się w serwisie sam player, który jest teraz lżejszy. Będzie on udostępniany stopniowo wszystkim użytkownikom serwisu. Można będzie go poznać m.in. po nowych przyciskach, a sam player został zbudowany w HTML5 przy wykorzystaniu Javascript. Od zaplecza filmy nadal bazują na Flashu, ale Twitch nie ukrywa, że chce porzucić tę technologię metodą małych kroczków.

Nikt nie chce Flasha

VideoPlayer_Redesign_Blog

Koronnym argumentem przeciwko technologii Flash jest bezpieczeństwo, a raczej jego brak. Flash jest technologią dziurawą i podatną na ataki. To właśnie flashowe elementy są najczęściej najsłabszym ogniwem stron internetowych i to w nich hakerzy znajdują luki.

Bezpieczeństwo to jednak nie jedyna wada tej technologii. Od Flasha odchodzi się także z uwagi na zasobożerność, która przekłada się w prostej linii na krótszy czas działania urządzeń na baterii. W dobie smartfonów i laptopów jest to bardzo ważny parametr. Między innymi z tego względu coraz więcej gigantów branży IT porzuca Flasha. Zaczęło się od Apple, ale z czasem także Google porzuciło wsparcie wtyczki Flash Player w Androidzie.

Jednym z punktów zwrotnych w walce z Flashem było przejście YouTube’a na odtwarzacz HTML5. W styczniu bieżącego roku nowy, lżejszy odtwarzacz stał się domyślną opcją, choć dla zainteresowanych był dostępny już od 2011 roku.

To nie jedyne przykłady. Niedawno głośno było o wprowadzeniu blokady Flasha w przeglądarce Firefox. Domyślnie Firefoks nie odtworzy już materiałów flashowych, choć nadal pozwala użytkownikom na odblokowanie tej funkcji.

Krok Twitcha w kierunku HTML5 to zdecydowanie dobre posunięcie, choć chciałoby się więcej

Z zewnątrz otrzymamy ładniejszy i szybszy odtwarzacz, ale pod maską nadal będzie siedział nieszczęsny Flash. Będzie wiec ładniej, ale niekoniecznie szybciej. Dlatego jestem za podjęciem radykalnych kroków, o których pisał niedawno Alex Stamos, szef bezpieczeństwa Facebooka. Zaproponował on wprowadzenie globalnej daty końca wsparcia Flasha.

REKLAMA

Takie radykalne kroki są potrzebne, jeśli chcemy korzystać z bezpieczniejszego i szybszego Internetu.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA