RTV  / News

Nikt już nie chce promować 3D. LG woli iść w rozmiary i rozdzielczość

Choć standard stereoskopowego generowania trójwymiarowego obrazu nie odejdzie i nadal będzie obecny w większości nowych telewizorów, nie jest już żadnym wyznacznikiem. Widać to po LG, który, zapowiadając swoją ekspozycję na CES, używa głównie sformułowań „Ultra HD” czy „supercienki”.

Do targów CES 2015 zostało już bardzo niewiele czasu. Spider’s Web szykuje się na to bardzo ważne wydarzenie, zbierając informacje od producentów i organizując wyjazd do Las Vegas. W tym czasie, jak wszyscy przedstawiciele mediów, jesteśmy wręcz spamowani informacjami prasowymi na temat szykowanych ekspozycji. Pierwsza z firm, starająca się wzbudzić nasze zainteresowanie, to LG.

Koreańczycy stawiają przede wszystkim na standard Ultra HD (4K) i to widać w wyżej wspomnianych informacjach. To, co jednak wzbudziło nasze dodatkowe zainteresowanie, to ostateczna rezygnacja z rozwijania modułów pozwalających na oglądanie filmów 3D. Owszem, dalej są obecne, ale nie to ma nas przyciągnąć do nowych produktów. Konsumentów nie interesuje już oglądanie filmów w okularach. Za to jakość obrazu? To inna sprawa.

Więc co właściwie zaprezentuje LG?

Znaczna większość nowych modeli będzie posiadać podświetlenie LED-owe nazywane przez LG „Wide Color” oraz będzie potrafiła generować obraz w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Telewizory posiadają diody z wykorzystaniem luminoforów, co wpływa na parametry takie jak głębia kolorów i naturalność obrazu. W telewizory wbudowano kodek 4K High Efficiency Video Codec (HEVC), który przetwarza treści 4K z urządzeń zewnętrznych nagrane zarówno w trybie 30p, jak i 60p co jednocześnie oznacza, że telewizory LG będą kompatybilne z przyszłymi standardami transmisji Ultra HD. Nie zabraknie też telewizorów Quantum Dot, o których wspominaliśmy już wcześniej.

lg-Quantumdot-TV

Praktycznie wszystkie zapowiadane modele telewizorów LCD posiadają panele IPS z techniką True Black Control, która będzie odpowiedzialna za poprawę kontrastu i w efekcie, wyświetlania koloru czarnego. Nowością na rok 2015 jest także funkcja Natural Color, która ma minimalizować błędy w odwzorowaniu kolorów, zaś Contrast Optimizer ma dodatkowo pozytywnie wpływać kontrast i jasność.

Na telewizorach 4K jednak i tak jeszcze przez długi czas będziemy oglądać treści w formacie 1080p. LG na szczęście zdaje sobie z tego sprawę i zwraca naszą uwagę na algorytm 4K Upscaler, który ma sprawnie konwertować rozdzielczości SD, HD i Full HD w treści bliskie jakości Ultra HD.

Istotne dodatki

Pięć modeli telewizorów wyposażono w wielokanałowy system Surround Ultra, opracowany we współpracy z firmą Harman/Kardon. Ciekawi jesteśmy tego prawie równie mocno, co samego modelu Quantum Dot – nagłośnienie to nadal, z uwagi na nieubłagane prawa fizyki, problem nawet najdroższych telewizorów i praktycznie zawsze podłączenie nawet niedrogich kolumn zewnętrznych wpływa pozytywnie na jakość odbioru treści z telewizora. Nie sądzimy, by LG cokolwiek tu zmieniło, ale z przyjemnością damy się miło zaskoczyć.

lg-telewizory-ifa-2014-oled-21

Dodatkowo, wreszcie będziemy mogli własnoręcznie przetestować zapowiadany przez LG system operacyjny webOS 2.0. To, co nas ciekawi, to zapowiadane optymalizacje systemu, dzięki czemu ma on reagować na nasze polecenia błyskawicznie i nie kazać nam na nic czekać.

Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać również na rynkowe premiery telewizorów, które zostaną zademonstrowane.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst