Singapur  / Artykuł

Dwie technologiczne nowinki z Singapuru, które mogą zawstydzić SpaceX

Singapurczycy tworzą własne statki - kosmiczne i powietrzne. W przyszłym roku nad ich głowami znajdzie się aeroplan monitorujący przestrzeń wokół wyspy, a jeszcze wyżej testy przejdzie prawdziwa kosmiczna kapsuła.

Singapur jest jednym z najnowocześniejszych krajów. Adopcja smartfonów stoi tu na najwyższym poziomie na świecie - posiada je 85 proc. społeczeństwa, które zgodnie z rządowym sloganem lubi się mienić "smart-nacją". To także miejsce, gdzie powstają naprawdę innowacyjne pomysły jak np. intelowski chip, zawiadujący urządzeniami mobilnymi za mniej niż 50 dol. Miejsca nie brakuje dla projektów od zera tworzonych przez Singapurczyków, którzy jak oka w głowie strzegą granic swojej wyspy, a przestrzeń pragną zdobywać również w kosmosie.

W stronę gwiazd

Nie tylko Polacy chcą mieć swojego przedstawiciela w kosmosie. O ile my wysyłamy satelity i tworzymy Agencje Kosmiczne o tyle singapurski start-up IN.Genius (skrót od Innovation.Genius) w kilka dni po katastrofie SpaceShipTwo z Virgin Galactic zaprezentował własny statek kosmiczny, który chrzest bojowy ma przejść już w przyszłym roku, uświetniając okrągłą, 50. rocznicę powstania Singapuru.

Kapsuła testowa ma zostać wyniesiona na wysokość 20 km przez balon stratosferyczny (granica kosmosu to 100 km) wypełniony helem. Ma to być opcja znacznie bezpieczniejsza niż rakietowa:

- Przekroczyliśmy limity bezpieczeństwa 9-krotnie, aby upewnić się, że wszystko jest tak bezpieczne jak tylko może być - powiedział Lim Seng założyciel IN.Genius.

Seng na wzór szefa SpaceX porównywany jest do Tony'ego Starka, więc poprzeczkę ma zawieszoną bardzo wysoko, w sam raz dla jego aspiracji. Seng zakłada, że po pomyślnym teście uda mu się uruchomić częste loty dla kosmicznych turystów na statku, który zabierał będzie do 6 osób.

Ground Control ..We have a Liftoff!!!

Kapsuła ma wymiary 2x2x3 m, a jej waga wynosi 400 kg, bez pilota. Będzie nim jeden z dwunastki szczęśliwców, którzy zostali wybrani spośród 150 aplikantów. Zanim jednak człowiek zasiądzie za sterami singapurskiego statku kosmicznego, zrobi to szczur. Kapsuła z tymi zwierzętami będzie testowana w styczniu.

IN.Genius współpracuje także z singapurskimi Centrum Nauki, Stowarzyszeniem Kosmosu i Technologii, a także politechniką Nanyang, gdzie przeprowadza testy w tunelach aerodynamicznych.

Powietrzne oko na Singapur

Od początku przyszłego roku Singapurskie niebo zyska nowego mieszkańca. Będzie nim 55-metrowy statek powietrzny wypełniony helem, który stanie się strażnikiem granic wyspy. Jego radar sięgnie na odległość 200 km i wykryje m.in małe awionetki, niewielkie łódki, a nawet przenośne wyrzutnie rakiet.

źródło: Ministerstwo Obrony Singapuru
źródło: Ministerstwo Obrony Singapuru

Aerostat ma ulepszyć system szybkiego wykrywania zagrożenia Singapuru, który z poziomu ziemi mógł być zakłócany przez wieżowce stłoczone na wyspie.

- Aby widzieć daleko, musimy być wysoko, bez budynków, które mogłyby nas blokować - powiedział Ng Eng Hen, minister obrony Singapuru.

Statek będzie się unosił na wysokości ok 600 metrów, co jest wystarczającym pułapem, do czystego widoku na niebo. Najwyższe w Singapurze budynki mają po 280 metrów wysokości, a jest ich 3 - One Raffles Place, Republic Plaza i United Overseas Bank Plaza One. Nie sięgają wiec nawet połowy wysokości osiąganej przez aerostat.

źródło: Ministerstwo Obrony Singapuru

Skontaktowałem się już z przedstawicielami obu projektów i mam nadzieję, że niedługo uda mi się uzyskać informacje z pierwszej ręki.

*Dwie pierwsze grafiki pochodzą z Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst