REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wieść o fuzji Windows Phone i Windows RT daje więcej pytań niż odpowiedzi

Jak już wczoraj informował Piotrek, wiemy, że nowa wersja Windows zakłada, między innymi, połączenie dwóch systemów operacyjnych Microsoftu w jeden. Plan brzmi całkiem logicznie, ale jak to ma wyglądać w praktyce?

01.07.2014
17:16
Wieść o fuzji Windows Phone i Windows RT daje więcej pytań niż odpowiedzi
REKLAMA

O tym, że Windows RT i Windows Phone mają być połączone w jeden system operacyjny mówiło się już od jakiegoś czasu. Jednak najnowsze rewelacje opublikowane przez Mary Jo Foley i omówione wczoraj przez Piotrka Grabca, dają owym plotkom wiarygodność. Wygląda więc na to, że faktycznie „mobilny Windows” będzie fuzją aktualnie oferowanych konsumenckich systemów operacyjnych dla procesorów ARM.

REKLAMA

Windows Phone i Windows RT dzielą bardzo wiele jeżeli chodzi o backend. Mają jądro o prawie identycznej budowie, większość API dla aplikacji jest zbieżnych. Od strony technicznej więc takowa fuzja nie jest dla Microsoftu niczym trudnym (z jednym małym znakiem zapytania, do którego wrócimy za chwilę). Windows RT i Windows Phone różnią się jednak znacząco od strony użytkowej. I to, jak Microsoft zamierza sobie z tym poradzić, pozostaje dla mnie zagadką.

Uniwersalne aplikacje są rozwiązaniem, ale tych jest nadal mało

Windows RT bardzo przypomina „dużego” Windows i na pierwszy rzut oka jest wręcz od niego nierozróżnialny. Obsługuje też inny zestaw aplikacji niż smartfonowy Windows Phone, korzystając, tak jak „duży” Windows, ze Sklepu Windows zamiast ze Sklepu Windows Phone. Posiada też wbudowany Pulpit (który jednak służy właściwie tylko do pracy z Office) i potrafi wyświetlać kilka aplikacji na ekranie na raz, czego Windows Phone nie potrafi.

Rozwiązaniem na to mają być zaprezentowane na ostatniej konferencji Microsoft BUILD tak zwane aplikacje uniwersalne. Czyli gry i programy które już teraz można pisać tak, by bez żadnych zmian w ich kodzie źródłowym działały na Windows, Windows RT, Windows Phone i konsoli Xbox One. „Jedyne”, co deweloper musi, to opracować interfejs aplikacji tak, by dostosowywał się do przekątnej ekranu na urządzeniu, na którym jest uruchomiona. Wszak inaczej korzystamy z telefonu, inaczej z tabletu, a jeszcze inaczej z desktopa z myszką, klawiatura i monitorem. Rdzeń aplikacji jednak pozostaje całkowicie niezmieniony.

windows-universal-app

To fantastyczny pomysł i prawdziwa rewolucja, ale jest pewien problem: Microsoft dużo wolniej podbija rynek mobilny niż konkurencja. W efekcie tempo prac nad uniwersalnymi aplikacjami jest znacznie niższe niż nad rozwojem gier i appów dla iOS-a i Androida. Uniwersalnych aplikacji w Sklepie Windows (Phone) przybywa, ale nadal stanowią one małą część całości.

To by oznaczać mogło, że nowy system nie poradzi sobie z aplikacjami napisanymi dla Windows Phone 7 (tych „sierot” na szczęście jest już niewiele). Co z tymi dla tylko dla Windows Phone 8 i tylo dla Windows RT? System będzie filtrował je w wynikach wyszukiwania? Czy całkowicie pozbawi użytkowników do nich dostępu, koncentrując się wyłącznie na universal apps? Oby drugi scenariusz się nie spełnił, bo to by oznaczało jedną wielką… pustynię jeżeli chodzi o gry i aplikacje.

Co z małymi tabletami na Atomie?

A teraz wracamy do jeszcze jednego problemu. Otóż Windows Threshold Mobile (nazwa umowna) ma być fuzją Windows Phone i Windows RT i być instalowany na smartfonach i małych tabletach. Tymczasem sporo małych tabletów korzysta z procesorów Intel Atom i „dużego” Windowsa. Czy to oznacza, że Threshold Mobile zyska obsługę procesorów x86? Czy może ten rodzaj małych tabletów pozostanie przy dużym Windows?

Windows 8 start
REKLAMA

Ponownie, nie wiadomo. Biorąc pod uwagę kolejną plotkę (ale z wiarygodnych źródeł), że Threshold ma być oficjalnie zaprezentowany już na wiosnę, zbyt dużo rzeczy pozostaje niejasnych. Deweloperzy zewnętrzni muszą mieć czas by zaplanować swoją strategię i swoje aplikacje. Mobilny Windows to nie iOS. Nie zrobią tego na ślepo, wierząc w potęgę wielkiego prostokąta, tak jak wierzą w wielkie, nadgryzione jabłko.

Najwyższy czas, byśmy poznali nieco więcej konkretnych informacji. Może te się pojawią na nadciągającej konferencji WPC, na której ma być zaprezentowana aktualizacja Update 2 dla Windows 8.1. Oby…

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA