REKLAMA

Ciekawa tematyka, profesjonalny sprzęt, ujęcia z dronów i niesamowite podróże, czyli polski YouTube rośnie w siłę

Polski YouTube powoli dojrzewa. Vlogerzy i youtuberzy rozwijają się, budują własny warsztat i stale podnoszą poprzeczkę. Oczywiście nie można tego powiedzieć o wszystkich twórcach internetowego wideo, ale ci najlepsi zasługują na uwagę i uznanie.

28.04.2014 13.36
Ciekawa tematyka, profesjonalny sprzęt, ujęcia z dronów i niesamowite podróże, czyli polski YouTube rośnie w siłę
REKLAMA
REKLAMA

YouTube już dawno przestał być jedynie źródłem rozrywki i platformą służąca do prezentowania nowych teledysków. Obok programów rozrywkowych, śmiesznych filmów i szeroko pojętych zabijaczy czasu, serwis stał się również prawdziwą telewizją, w której znajdziemy m.in. ciekawe programy popularnonaukowe.

Kiedyś oglądałem Discovery. Teraz mam YouTube’a.

Od pewnego czasu obserwuję trend polegający na rosnącej popularności programów internetowych, w których twórca najpierw zgłębia dany temat, przygotowuje ciekawe historie, a następnie utrwala je na filmowej taśmie i wrzuca do Sieci. Na to czekałem.

Po kilku latach mody na vlogowanie, które polegało na włączaniu kamery i nagrywaniu filmów na żywioł, w końcu przyszła pora na wyreżyserowane programy, które oprócz gadającej głowy prezentują ciekawe tematy, ujęcia, kadry, sceny, a co najważniejsze niosą ze sobą pewną wiedzę. Po obejrzeniu takich materiałów, widz zwykle jest bogatszy o pewne informacje i wiadomości. To niesamowicie cenne doświadczenia, które zdobywamy siedząc przed komputerem i oglądając zwykle kilku(nasto)minutowe filmiki.

Krzysztof “zjem to” Gonciarz

Krzysztofa Gonciarza spora część internautów kojarzy ze środowiska growego, inni poznali go w serii filmów “Zapytaj beczkę”. Uwadze polecam jednak niesamowite filmy z podróży Krzysztofa. Swego czasu nakręcił rewelacyjną, wieloodcinkową relację z wyprawy do Korei, podczas której zaprezentował nie tylko miasta i atrakcje okiem zwykłego turysty, ale w dużej mierze skupił się na lokalnej kuchni. Tydzień temu Krzysztof zakończył publikowanie relacji z wyprawy do Japonii. Obie podróże zostały udokumentowane w bardzo przyjemnej formie odcinków tematycznych. Świetnie to się ogląda.

Radosław “wiem to” Kotarski

Radosława Kotarskiego możecie kojarzyć z Polimatów oraz z teleturnieju “Tylko Ty” emitowanego w TVP 2. W rozmowie ze Spider’s Web Kotarski powiedział, że oba te projekty składają się na realizacje celu, jakim jest popularyzowanie wiedzy.

Obok Polimatów na YouTube Radosław Kotarski prowadzi również swój prywatny kanał, gdzie publikuje m.in. programy sponsorowane. Zachowuje przy tym formułę znaną z Polimatów, ale skupia się na tematyce związanej z konkretnym reklamodawcą.

Tube Raiders, czyli Adbuster i SciFun

Bracia Marek i Darek (Adbuster i SciFun) zasługują na szczególną uwagę, gdyż mają dobre pomysły na swoje programy. Zdecydowanie jednak wolę, gdy pod szyldem Tube Raiders nagrywają wspólnie relacje z wypraw w przeróżne miejskie zakamarki.

Aktualnie bracia Hoffmann postanowili wykorzystać rocznicę katastrofy w Czernobylu, aby odwiedzić zniszczoną elektrownię, otaczające je miasta oraz… Oko Moskwy. Z wyjazdu przygotowali świetną relację, która publikowana jest w formie odcinków. Mimo, że sami dla siebie są reżyserami, prowadzącymi i operatorami kamer, to przy wsparciu kamer GoPro i drona przygotowują naprawdę świetny materiał.

Muwionc inaczej…

Poprawna polszczyzna, zarówno w mowie jak i w piśmie, sprawia problemy wielu Polakom. Z racji wykonywanego zajęcia muszę jeszcze intensywniej niż inni szlifować warsztat, uważać na regionalizmy, czy unikać rusycyzmów i neosemantyzmów. Z pomocą przychodzi Paulina, która ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, ze specjalizacją Filologia dla mediów. Na kanale Mówiąc Inaczej wytyka popularne błędy językowe i naprowadza widzów na właściwe tory, bliskie mowie wzorcowej.

REKLAMA

To crème de la crème polskiego YouTube'a.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA