Oprogramowanie  / News

UOKiK ukarał producenta oprogramowania za zmowę cenową, która trwała przez 11 lat

Asseco Business Solutions to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, która jest dużym i silnym podmiotem na rynku oprogramowania i rozwiązań IT dla klientów biznesowych. Firma współpracowała z dziesiątkami największych firm w Polsce i wykonywała dla nich różne usługi informatyczne, często związane z wdrożeniem oprogramowania. Dzisiaj Asseco Business Solutions została ukarana przez UOKiK za trwającą przez 11 lat zmowę cenową, którą zawarła z dystrybutorami.

Firma Asseco Business Solutions ustaliła z partnerami handlowym ceny oprogramowania służącego do zarządzania biznesem. UOKiK zainteresował się tą praktyką, gdyż prawo antymonopolowe zakazuje niezależnym przedsiębiorcom wspólnego ustalania cen na oferowane produkty. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdziła działania niezgodne z prawem i wydała dwie decyzje związane ze współpracą producentów oprogramowania z jego dystrybutorami.

Spółka Asseco BS zastrzegła sobie możliwość sprawdzania polityki cenowej swoich partnerów handlowych, a za stosowanie stawek innych niż narzucone groziło im obniżenie przyznanych rabatów. Skutki porozumienia odczuwali przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy kupili program WAPRO od dystrybutorów spółki i nie mogli zapłacić za niego taniej niż odgórnie ustaloną cenę - czytamy w oficjalnym komunikacie UOKiK

Asseco Business Solutions zostało ukarane kwotą 373 548 zł. UOKiK poinformował, że czynnikiem łagodzącym był fakt zaniechania tych praktyk w 2012 roku. Trzeba jednak przypomnieć, że proceder trwał od 2001 roku, czyli przez 11 lat.

Druga decyzja prezes UOKiK dotyczy spółki Raks z Warszawy, która z partnerami handlowymi: Jeeves – Polska z Mińska Mazowieckiego, PPHU Intersystem z Krakowa oraz Prestige Group z siedzibą w Mińsku Mazowieckim również zawarła niezgodne z prawem porozumienie.

W tym przypadku również doszło do ustalenia sztywnych cen, po jakich partnerzy handlowi mają odsprzedawać oprogramowanie odbiorcom detalicznym. Początek niedozwolonych praktyk to rok 2000, kiedy podpisana została umowa pomiędzy Raks oraz PPHU Intersystem. W 2007 r. do porozumienia przystąpiła Prestige Group Polska, a Jeeves – Polska w 2009. - czytamy w oficjalnym komunikacie UOKiK

UOKiK wezwał przedsiębiorców do zaniechania niedozwolonych działań i nałożył na nich kary finansowe w łącznej wysokości 37 016 zł. Decyzje nie są jednak ostateczne i przedsiębiorcy odwołali się od nich do sądu.

Przy okazji wydania tych dwóch decyzji Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że sankcji za udział w niezgodnym z prawem porozumieniu można uniknąć. Warunkiem jest współpracaz Urzędem zgodnie z programem łagodzenia kar. Więcej informacji na ten temat znajduje się na specjalnej podstronie witryny UOKiK-u.

Przedsiębiorca, który dostarczy dowody na istnienie kartelu, nie był jego inicjatorem i zaprzestał niedozwolonych działań może liczyć nawet na całkowite zwolnienie z sankcji pieniężnej - przypomina UOKiK w oficjalnym komunikacie

Zdjęcie Judges court gavel and assorted coins pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst