REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Najważniejsze zmiany i premiery sprzętowe w 2013 roku - podsumowanie Spider's Web

Wszyscy podsumowują 2013 rok pod względem polityki, fotografii, każdego rodzaju wydarzeń. Okazuje się, że odchodzący rok był również całkiem ciekawy jeśli chodzi o sprzęt komputerowy i zmiany, jakie zaszły w ostatnich dwunastu miesiącach mogły trwale zmienić układ sił na rynku nawet na kilka najbliższych lat.

31.12.2013
14:23
Najważniejsze zmiany i premiery sprzętowe w 2013 roku – podsumowanie Spider’s Web
REKLAMA

Premiera procesorów Haswell

REKLAMA

Zdecydowanie jednymi z najważniejszych wydarzeń ostatnich kwartałów były działania Intela. Pierwszy duży i głośny krok firma ta wykonała w czerwcu, gdy do sprzedaży trafiły procesory Intel Haswell. Ich premiera uwydatniła zmiany, które od pewnego czasu zachodzą na rynku. Intel bowiem w niewielkim stopniu zwiększył wydajność ich części procesorowej, postawił za to na wydajność zintegrowanej z nim karty graficznej.

Haswell

Większość osób nie jest w stanie spożytkować mocy bardzo szybkiego procesora, ale coraz więcej z nas chce móc grać w nowe tytuły nawet na najtańszych sprzętach, pozbawionych dedykowanej grafiki. Oprócz tego Intel znacznie ograniczył pobór energii nowych jednostek, dzięki czemu urządzenia wyposażone w procesory Intel Core 4. generacji mogą znacznie dłużej działać bez zasilania sieciowego. Doskonałym przykładem są Ultrabooki.

Nowa specyfikacja Ultrabooków

Intel przy okazji wyżej wspomnianej premiery postanowił bowiem zmienić specyfikację Ultrabooków i tym samym lepiej dostosować je do obecnych realiów. Dzięki temu Ultrabookiem z procesorem Intel Core 4. generacji można nazywać tylko maszynę wyposażoną w ekran dotykowy i działającą bez ładowania dziewięć godzin, a nie pięć jak do tej pory. Oczywiście dotychczasowe Ultrabooki wyposażone w procesory Intela poprzednich generacji nie straciły swojego miana. Zmiana warunków nazewnictwa dotyczy tylko najnowszych, tegorocznych komputerów.

Samsung Ultrabook

Post-PC? Nonsens!

Od kilku lat wiele osób mówi o tym, że branżę komputerów czeka znaczna zmiana i większość komputerów zastąpią smartfony i tablety. Według mnie jest to nonsens, bo niemal każdy chce nie tylko przejrzeć Facebooka, ale też raz na jakiś czas zrobić coś bardziej ambitnego, chociażby napisać coś dłuższego. I w tym roku doskonale zauważyliśmy, że ewolucja komputerów oraz sprzętów dotykowych ma jeden i ten sam kierunek.

Konwertowalne Ultrabooki i małe tablety z doczepianą klawiaturą pokazały nam, że komputery nie odchodzą tylko ewoluują i już niebawem za pomocą kilku akcesoriów każdy tablet będzie można zamienić w mały komputer, a z każdego przenośnego komputera zrobić duży tablet. Pokazują to wyniki sprzedaży i popularność wielu urządzeń, takich jak Asus T100, który jest nie tylko bardzo dobrym sprzętem do pracy, ale również do zwykłego konsumowania treści i kosztuje przy tym grosze.

X86 na dobre wchodzi na komórki

Haswell to nie jedyna rodzina procesorów zaprezentowana w tym roku przez Intela. Druga, nie mniej ważna, to Bay-Trail, która jest przeznaczona głównie do tabletów oraz tanich komputerów. Dodatkowo jednostki te działają zarówno w sprzętach z systemem Windows 8, jak też Android i są sporo szybsze od swoich poprzedników z rodziny Clover Trail. O ile do tej pory mobilne jednostki Intela prezentowały się po prostu dobrze, to teraz mogą nawiązać równą walkę z najwydajniejszymi układami Qualcomma i Nvidii, czyli najszybszymi procesorami ARM na rynku. A to jeszcze nie koniec, bo Intel zapowiedział już jeszcze szybsze układy Cherry Trail, które mają zostać zaprezentowane w najbliższych miesiącach.

Komputer staje się konsolą, konsola jest komputerem

sony ps 4 playstation

Playstation 4 i Xbox One, obie znaczące konsole do gier nowej generacji są wyposażone w podzespoły w dużej mierze znane z rynku PC, czyli układy produkcji AMD. Dzięki temu możliwe będzie łatwiejsze tworzenie gier multiplatformowych i zwiększenie ich płynności dzięki większej optymalizacji. Z kolei komputery stają się coraz bardziej podobne do konsol nowej generacji. Dzięki platformom takim jak Steam oraz programom GeForce Experience i AMD Raptr gry pobiera się bez najmniejszych problemów, ich ustawienia są automatycznie dopasowywane do możliwości naszego komputera, a sterowniki aktualizują się automatycznie. Komputer stał się tym samym maszyną do gier równie prostą w obsłudze jak konsola i proces ten będzie dalej się pogłębiać, czego dowodem jest chociażby debiutujący system SteamOS.

Tanich smartfonów da się używać!

Jednak zapewne największa grupa użytkowników elektroniki dostrzegła przede wszystkim to, że kupno dobrego smartfona nie jest równoznaczne z wydaniem na niego czterocyfrowej kwoty. Za mniej niż 1000 zł da się już nabyć bardzo dobry smartfon lub tablet, a średniej jakości model telefonu potrafi kosztować mniej niż 300 zł i da się go używać do wszystkich podstawowych czynności, takich jak przeglądanie Internetu, słuchanie muzyki oraz granie w mniej i bardziej skomplikowane gry.

Nokia Lumia 520 a

Oczywiście nie powinniśmy się spodziewać, że za kilkaset złotych otrzymamy produkt jakości iPhone’a 5S. Ekran będzie tu mniej szczegółowy, podzespoły wolniejsze, a obudowa gorzej wykonana, jednak po raz pierwszy w historii będzie to tak tani sprzęt, który będzie po prostu odpowiednio działał. Jeszcze niedawno było to nie do pomyślenia.

Reszta to pieśń przyszłości

Muszę przyznać, że jestem nieco przerażony tym, że Intel niemal całkowicie zdominował to zestawienie. Fakt ten dziwi mnie tym bardziej dlatego, że zaczynając pisać ten tekst myślałem przede wszystkim o produktach konkurencyjnej firmy, AMD. Okazało się jednak, że Mantle i TrueAudio ostatecznie zadebiutują dopiero na początku przyszłego roku, a nowe karty graficzne Radeon, poza nielicznymi wyjątkami, to odgrzewane kotlety podane w dodatkowej warstwie marketingowej panierki.

REKLAMA

Nowe karty Nvidii również mnie nie porwały, gdyż jak co roku po prostu powoli ewoluują. W dodatku robią to tak wolno, że laicy nie są w stanie zauważyć znaczących zmian w nich, a osoby znające się na sprzęcie po kilku dniach od premiery tychże kart o nich zapominają. Niemniej w przyszłym roku wpływ pozostałych firm na rozwój rynku podzespołów powinien znacznie się zwiększyć, chociażby ze względu na wcześniej wymienione i nadchodzące wielkimi krokami rozwiązania AMD oraz układy mobilne Nvidia Tegra 5, które pod względem wydajności części graficznej mają deklasować rozwiązania konkurencji i znacznie zbliżyć smartfony pod względem jakości grafiki i wydajności do ciągle popularnych konsol poprzedniej generacji.

Zdjęcie Hands of a young man on the keyboard with the elements pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA