REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czy Edward Snowden zasługuje na miano „człowieka roku”?

Koniec roku coraz bliżej, a wraz z nimi szereg podsumowań, rankingów, głosowań. Jedną z popularniejszych „zabaw” tego typu jest wybór „człowieka roku” magazynu Time. Trzy lata temu zwyciężył Mark Zuckerberg, którego Facebook właśnie w 2010 r. wystrzelił niczym z procy i stał się globalnym fenomenem. Czy w tym roku na wyróżnienie zaszczytnym mianem Człowieka Roku magazynu Time zasługuje Edward Snowden?

26.11.2013
16:28
Czy Edward Snowden zasługuje na miano „człowieka roku”?
REKLAMA

Rok temu wygrał Barrack Obama, dwa lata temu absurdalnie wybrano anonimowego „protestanta”, co jednak komentowane było jako docenienie rewolucji polityczno-społecznych, które rozpalane były za pośrednictwem serwisów społecznościowych, głównie Twittera i Facebooka. Można więc powiedzieć, że w ostatnich latach ranking Time’a jest blisko powiązany z polityką i… technologią (nie licząc Obamy, który wygrał, bo wygrał wybory).

REKLAMA

Taki kontekst czyniłby Edwarda Snowdena idealnym kandydatem na człowieka roku 2013. Snowden jest zresztą brany przez Time’a pod uwagę, gdyż znajduje się wśród 44 kandydatów nominowanych przez magazyn do tego wyróżnienia. Time umożliwił swoim czytelnikom internetowe głosowanie na kandydatów, mimo iż to sami dziennikarze i pracownicy Time’a autorytarnie wybierają człowieka roku. Głosowanie tak/nie w przypadku Snowdena jest najbardziej popularne. Już ok 240 tys. osób wzięło udział w sondzie przy jego nazwisku, co jest zdecydowanie najwyższym zaangażowaniem ze wszystkich kandydatów. I zdecydowana większość, w zasadzie wszyscy z małym wyjątkiem (99%) jest za tym, że to Snowden powinien zostać wybrany człowiekiem roku Time’a.

Ja mam jednak wątpliwości.

Przygotowałem swoje własne za i przeciw Snowdenowi i ciekaw jestem Waszych opinii: czy Edward Snowden rzeczywiście zasługuje na miano Człowieka Roku?

ZA:
- ujawnił największy skandal w historii Internetu
* nikt w historii Sieci czegoś podobnego nie dokonał, nawet Julian Assange
- zdemaskował nieetyczne zachowanie Amerykanów w stosunku do całego świata
* zrozumieliśmy w co „bawi się” NSA
- zdemaskował dwulicową postawę największych firm internetowych, w tym Google
* dostawcy internetowych usług obiecywali zaawansowaną prywatność, a de facto okłamywali nas przekazując nasze informacje amerykańskim służbom
- zadrwił z molochu państwowego
* udowodnił, że sprzeciw jednostki ma sens

PRZECIW:
- zdradził swój kraj
* zastanówmy się jakbyśmy się czuli, gdyby Snowden był Polakiem i wydał całemu światu nasze niewygodne dla innych tajemnice
- uciekł do Rosji
* większego „strzału w pysk” całemu zachodniemu światu nie mógł zrobić
- szantażuje swój kraj
* gdyby do końca działał w dobrej wierze, ujawniłby wszystko od razu; dawkując informacje prowadzi zastanawiającą grę
- jego działania naruszają światowe status-quo
* czasami lepiej jest nie wiedzieć pewnych rzeczy, żyć w błogiej nieświadomości, bo świadomość, a co za tym idzie reakcje mogą nieść fatalny skutek dla świata, w tym doprowadzić do wojny światowej

REKLAMA

Ja do końca sam w sobie nie rozstrzygnąłem, czy uważam Snowdena za bohatera, czy zdrajcę, chociaż może właśnie ten nie do końca rozstrzygnięty spór czyni go idealnego kandydata na człowieka roku.

Jak sądzicie?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA