REKLAMA

Rurki cieplne w smartfonie? Urządzenia mobilne robią się zbyt ciepłe

Wiele osób uważa, że procesory używane w smartfonach i tabletach się nie grzeją. Oczywiście trzeba przyznać, że cechują się one znacznie mniejszą ilością wydzielanego ciepła niż procesory stosowane w tradycyjnych komputerach. Jednak to się zmienia i… niebawem w urządzeniach mobilnych zobaczymy skomplikowane zestawy chłodzenia.

21.06.2013 10.11
Rurki cieplne w smartfonie? Urządzenia mobilne robią się zbyt ciepłe
REKLAMA

Jeśli interesujecie lub interesowaliście się kiedyś komputerami stacjonarnymi, zapewne wiecie czym jest heat-pipe. Rurka cieplna, bo tak brzmi polska nazwa tego komponentu, to rurka z metalu dobrze przewodzącego ciepło, w którym znajduje się ciecz parująca w niskiej temperaturze. Okazuje się, że podstawa działania chłodzeń komputerowych ma niebawem trafić…. do smartfonów.

REKLAMA

W poprzednim miesiącu taki telefon zaprezentowała firma NEC. Model Medias X-06E trafi jednak do sprzedaży tylko w Japonii. Mimo to mamy szansę na pojawienie się smartfonów z systemem chłodzenia wyposażonym w rurki cieplne. Tak przynajmniej twierdzi serwis DigiTimes. Według jego doniesień smartfony takie mogą wyprodukować takie giganty jak Apple, Samsung i HTC. Wszystkie wymienione tu firmy podobno zainteresowały się już tą techniką.

shutterstock_65313313

Rozwiązanie to jest niezwykłe z jednego powodu, a mianowicie rozmiaru takich rurek. Standardowa rurka cieplna stosowana w komputerach stacjonarnych ma średnicę równą 6-8 milimetrów. Jej odpowiednik używany w Ultrabookach jest znacznie mniejszy i ma wymiar równy 1-1,2 mm. Z kolei rurka stosowana w smartfonach ma grubość zaledwie 0,6 mm. Nigdy wcześniej nie stworzono tak cienkich rurek tego typu.

Na co pozwolą nam rurki cieplne? Przede wszystkim na ograniczenie problemu przegrzewania się smartfonów. Wielu posiadaczy chociażby HTC One X wie, że podczas grania w wymagającą grę obudowa takiego sprzętu nagrzewa się w jednym miejscu. Wynika to z tego, że ciepło jest odprowadzane niemal punktowo.

REKLAMA

Teraz to się zmieni, gdyż rurki cieplne będą mogły rozprowadzić to ciepło na większej powierzchni. Dzięki temu cały telefon będzie się nagrzewał bardziej równomiernie, a żadna jego część nie będzie nas parzyć. Dodatkowo urządzenia mobilne staną się mniej awaryjne. Rurki cieplne pozwolą na montowanie w smartfonach i tabletach jeszcze wydajniejszych jednostek, takich jak chociażby Qualcomm Snapdragon 800.

PS. Zdjęcie przedstawia chłodzenie komputerowe z miedzianymi rurkami cieplnymi i pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA