Biznes  / News

Meta – jedyne, prawdziwe okulary z rozszerzoną rzeczywistością?

Meta 1 Dev Kit to nazwa okularów, które mają wnieść pojęcie rozszerzonej rzeczywistości na zupełnie nowy poziom. Wizja rodem z Raportu mniejszości w końcu ma szansę się ziścić? Projekt wygląda bardzo obiecująco i już zdobył ponad 150% finansowania na Kickstarterze.

Zainspirowały nas interfejsy z takich filmów, jak chociażby Iron Man, Avatar oraz Raport mniejszości i postanowiliśmy uczynić je rzeczywistością. Okulary meta 1 Developers Kit mogą w końcu dostarczyć naturalny interfejs, który łączyłby ze sobą świat wirtualny z rzeczywistym – można przeczytać na stronie Kickstartera.

Twórcy projektu postawili sobie dwa cele. Po pierwsze chcieli stworzyć urządzenie, które poradzi sobie z udźwignięciem ich wizji. Po drugie, planowali stworzyć zestaw narzędzi (SDK – Software Development Kit), które pozwoliłyby deweloperom na tworzenie specjalnych aplikacji na okulary. Jak twierdzą, już im się to udało. Pierwszy projekt meta jest już gotowy. Teraz wystarczy tylko rozpocząć produkcję, a później zająć się wysyłkami do zainteresowanych osób. Prace nad tym trwały ponad 2 lata.

meta1-urzadzenie-kickstarter

Twórcy okulary są przekonani o ich ogromnych możliwościach. Chwalą się przede wszystkim bardzo zaawansowanymi algorytmami, stworzonymi przez zespół ludzi z Uniwersytetu Columbia. Dzięki nim treści wirtualne mogą podobno współpracować z prawdziwymi rzeczami, np. cyfrowa piłka odbijająca się od prawdziwej ściany.

Poza tym kamera okularów meta w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem ma rozpoznawać gesty dłoni, a nawet pojedyncze palce. To właśnie dzięki temu wizja interfejsu z wymienionych wcześniej filmów na być całkiem realna.

reka-meta1-kickstarter

Prototyp okularów z całą pewnością nie wygląda imponująco. Nie jest to jednak produkt finalny, który miałby trafić do użytkowników. To pierwsza wersja dla deweloperów, aby Ci już mogli zacząć prace nad aplikacjami.

Jeśli chodzi o kwestie sprzętowe, to meta są wyposażone w dwa obiektywy kamery o rozdzielczości 960 x 540 pikseli każda. Zapewniają one pole widzenia na niezbyt imponującym poziomie 23 stopni na oko. Cały gadżet waży mniej więcej 300 gramów, więc jest dość ciężki. System działa na bazie Windowsa, ale w planach jest także obsługa innych systemów operacyjnych.

Projekt jest wspierany przez kilka znanych osobistości. Jedną z nich jest James Knight, prezes Knight Vision w Universal Studio i człowiek odpowiedzialny między innymi za efekty w Avatarze.

Zakochaliśmy się w okularach meta, ponieważ pozwalają one na stworzenie świetnego zestawu narzędzi dla reżyserów, którzy mogliby je założyć i przy pomocy własnych dłoni przesuwać kamienie lub liście, aby mieć lepszy wgląd na scenę – powiedział.

Wszystko wskazuje na to, że urządzenie trafi na rynek. Twórcom udało się już zebrać na Kickstarterze ponad 150% zakładanego celu. Zestaw dla deweloperów ma kosztować 750 dolarów, więc nie jest to szczególnie duży wydatek.

Źródło: Kickstarter

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst