REKLAMA

PC bardziej "post", niż kiedykolwiek, ale...

Z analitykami rynku trzeba uważać, bo często przestrzelają swoje prognozowania, a jeśli dodać do tego coraz szybsze pojawianie się nowych kategorii urządzeń wywracających wszystkie prognozy do góry nogami, to wychodzi niezła kołomyja. Najnowsze prognozy IDC jednak wydają się całkiem sensowne i potwierdzają słynną erę post-PC i to w piękny sposób.

28.05.2013 18.09
e_prasa-e-gazety-ipad-tablety
REKLAMA

Według IDC w tym roku sprzeda się więcej tabletów niż komputerów przenośnych, a wzrost sprzedaży tabletów wziąć będzie imponował osiągając 58-procentowy wzrost względem roku 2012 i wyniesie 229 milionów sztuk. Wzrost sprzedaży tabletów i zastopowanie wzrostu sprzedaży na rynku PC spowoduje, że w 2015 roku będziemy kupować więcej tabletów, niż notebooków i desktopów razem wziętych.

REKLAMA

Eksperci IDC jednak stwierdzają, że PC wraz z ekosystemem aplikacji będzie odgrywał kluczową rolę w biznesie, a to użytkownicy domowi zastąpią PC tabletami w codziennych, zwykłych aktywnościach.

Co ciekawe, Google'owi się udało. Wespół z innymi, również chińskimi, mniej znanymi markami, udało mu się wprowadzić tablety do domów na masową skalę dzięki obniżeniu ceny.

Według IDC ceny tabletów wciąż będą spadać do poziomu nieosiągalnego dla producentów komputerów PC.

Co jednak najbardziej interesujące to przewidywania dotyczące wielkości ekranów. W zeszłym roku 73% sprzedanych tabletów miało ekran średni, czyli pomiędzy 8 a 11 cali, w tym natomiast ma to być tyko 43% sprzedaży, a królować mają tablety z ekranami poniżej 8 cali. W 2017 roku przewaga małych tabletów ma być jeszcze większa, a swoją część sprzedaży sukcesywnie i powoli mają zająć tablety z ekranami większymi, niż 11 cali.

Prognozy IDC, przynajmniej te dotyczące bieżącego roku, pokrywają się z tym, co widać na rynku. W 2012 roku rynek należący praktycznie wyłącznie do iPada został wzburzony premierą Nexusa 7 od Google’a. Ten tani, siedmiocalowy tablet spowodował, że konkurenci zaczęli próbować dorównywać ceną, a nawet zareagowali premierami mniejszych urządzeń, jak Apple iPadem mini. Za sukcesem Nexusa 7 podążyła też cała fala tanich, chińskich i przystępnych cenowo dla niemal każdego tabletów.

Prognozy cenowe i rozmiarowe IDC wydają się sensowne, pozostaje jednak pytanie gdzie w tym wszystkim Windows 8 i RT na tabletach? Czy 6% sprzedaży ponad jedenastocalowych ekranów w 2017 roku należy do Microsoftu? Mamy więc jako takie wyjaśnienie, dlaczego Microsoftowi zależy na dostosowaniu nowych Windowsów do urządzeń z mniejszymi ekranami.

REKLAMA
rozmiary ekranow tabletow sprzedaz idc

Poza tym w komentarzu IDC brakuje też istotnego “disclaimera”. Przecież taki tablet z Windowsem 8 czy nawet z Androidem to tak naprawdę Personal Computer, tylko, że z zewnętrzną klawiaturą i myszką. To komputer, obok smartfona, najbardziej osobisty z osobistych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA