REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Niedługo nie będzie się dało rozbudować komputera? Bez tego PC-ty będą słabo się sprzedawać

Kolejne raporty i wypowiedzi ludzi z branży komputerów stacjonarnych nie nastrajają pozytywnie. W najlepszym wypadku można przyznać, że jest ona w stagnacji, jednak gdyby być realistą, trzeba przyznać, że zapotrzebowanie na komputery, zarówno stacjonarne jak też notebooki, zdecydowanie spada. Podejrzewam, że producenci sprzętu będą próbowali naprawiać swoje wyniki finansowe na dwa sposoby. Pierwszy z nich to planowane postarzanie produktu, drugi to brak możliwości wymiany jakiegokolwiek podzespołu.

25.04.2013
13:21
Niedługo nie będzie się dało rozbudować komputera? Bez tego PC-ty będą słabo się sprzedawać
REKLAMA

O przyczynie spadku sprzedaży komputerów pisałem już nie raz. Dzisiaj wolałbym opowiedzieć kilka słów o skutkach takiego działania. Konkretnie chodzi o to, że firmy utrzymujące się z rynku komputerów PC będą musiały jakoś zmusić klientów do kupna swoich nowych maszyn. A najłatwiej jest ich zmusić do tego przez zepsucie się starej maszyny lub brak możliwości ich rozbudowy.

REKLAMA

Nie wszyscy sobie zdają sobie sprawę z tego, że wydajność komputerów od jakichś 6-7 lat jest na poziomie odpowiednim do wykonywania wszystkich typowych działań poza graniem w najnowsze gry komputerowe. Zresztą świadczą  o tym też wymagania kolejnych systemów Windows, które od czasu Windowsa Visty zamiast zwiększać się maleją. To, co było kiedyś motorem napędowym rynku, teraz powoduje, że nikt nie widzi potrzeby wymiany swojej maszyny.

Smart PC Pro 1

Co więcej, jako że spore grono osób używa komputerów do przeglądania Internetu oraz odtwarzania plików multimedialnych, nie odczuje większych korzyści z wymiany procesora czy karty graficznej, czyli elementów, których i tak w większości komputerów (zwłaszcza mobilnych) nie da się wymienić na lepsze z powodu integracji ich z płytą główną.

W nowoczesnym komputerze można wymienić de facto tylko pamięć RAM i dysk twardy. I o ile amator nie potrzebuje jej więcej niż 6-8 GB (ilość standardowo montowana w laptopach), a nawet 4 GB (ilość stosowana w komputerach od około 4 lat), to wymiana dysku twardego może być całkiem odczuwalna. Jeszcze kilka lat temu wielu użytkowników myślało, że dysk twardy nie ma dużego wpływu na wydajność komputera i komfort pracy.

hp ssd

Jednak pojawienie się na rynku dysków SSD sprawiło, że poprawienie wygody pracy z komputerem w sposób wręcz niewyobrażalnie duży i zauważalny jest w zasięgu ręki każdego, kto jest w stanie wydać 350 zł na 128 GB dysk SSD. Wystarczy dodatkowo kupić kieszeń do starego dysku lub dysk zewnętrzny, na którym można trzymać swoje mniej potrzebne dane, takie jak zdjęcia i filmy. Kto mądry w takiej sytuacji wyda 3000-4000 zł na komputer? Raczej mało kto. Tylko gracz lub osoba pracująca z profesjonalnym oprogramowaniem, czyli ktoś, kto zauważy gołym okiem wzrost wydajności zapewniony przez wspomniany wcześniej nowy procesor lub kartę graficzną.

REKLAMA

Rynek komputerów PC zmienia się. Bardziej od sprzętu komputerowego zaczyna liczyć się oprogramowanie i dodatkowe funkcje, które zależą głównie od systemu operacyjnego działającego na niemal każdym dostępnym komputerze nawet takim z poprzedniej epoki. Z kolei na rynku smartfonów nowe funkcje są ściśle powiązane z urządzeniem, dzięki czemu użytkownicy mają chęć na zmianę urządzenia.  Ze względu na nasycenie rynku komputery PC szybko nie będą sprzedawać się tak dobrze jak smartfony i tablety. Jednak dzięki brakowi możliwości wymiany także dysku SSD i RAMu (co można zaobserwować już chociażby w Ultrabookach) i celowym obniżaniu jakości produktów gigantom rynku PC zapewne uda się spadek sprzedaży zamienić na stabilną stagnację.

Niestety nie zawsze to, co jest dobre dla firm, jest dobre także dla ich klientów. Zrozumiało to Apple przed innymi blokując możliwość rozbudowania swoich komputerów, teraz zrozumieć to musi cały rynek PC.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA