Nauka  / News

Niesamowity, monstrualny huragan na Saturnie [wideo]!

Widziałaś lub widziałeś ziemskie huragany? To prawdziwy Armagedon. Potęga natury, która niszczy wszystko na swojej drodze. Budzi pokorę i szacunek. A teraz wyobraź sobie coś dwudziestokrotnie większego…

NASA opublikowała zdjęcia huraganu, który obecnie szaleje na jednym z gazowych gigantów i zdecydowanie najbardziej charakterystycznej planecie naszego Układu Słonecznego. Chodzi, rzecz jasna, o Saturna. Ten huragan jest jednak wyjątkowo tajemniczy. Zamiast przemieszczać się po powierzchni całej planety, krąży po heksagonalnym polu nieopodal bieguna północnego planety.

Bez-nazwy-3

Co ciekawe, mimo tak drastycznie odmiennych warunków środowiskowych, jakie panują na Saturnie (na tej planecie nie ma wody, ani też stałej powierzchni, więc właściwie nie wiadomo, jak huragany na Saturnie powstają), huragan ten bardzo przypomina te spotykane na Ziemi. Jasne, jest dwudziestokrotnie większy niż typowy przedstawiciel z naszej planety (konkretniej: 2000 kilometrów), a prędkość szalejącego w nim powietrza czterokrotnie przewyższa to, co znamy z ziemskich kataklizmów, osiągając 150 m/s. Ma on oko i według reguł panujących na Ziemi, obraca się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.

beznazwy2

Naukowcy cały czas pilnie analizują różnice pomiędzy tym huraganem a ziemskimi, oraz podobieństwa, i jak przyznają otwarcie, mają więcej pytań niż odpowiedzi. Nie wiadomo nawet, czy występują w nim wyładowania elektryczne. Wciąż też nie wiadomo, czemu właściwie huragan trzyma się uparcie jednego regionu. Uczeni twierdzą, że to tajemnica, ale… nie niespodzianka. Tajemniczy rejon został odkryty już trzy dekady temu.

beznazwy

Naukowcy jednak dopiero teraz mogli mu się przyjrzeć z bliska dzięki obserwacji w podczerwieni i korzystnej pozycji planety. Sonda Cassini, która znajduje się nieopodal Saturna już od jakiegoś czasu, musiała zaczekać, aż na biegunie północnym zapanuje wiosna. Oświetlenie pozwoliło na dokładniejsze zdjęcia, nie tylko w podczerwieni, ale również rejestrując światło widzialne.

Oto więc i on. W całej swej potędze i… pięknie. Mając świadomość jak wielkie i potężne to zjawisko, trudno nie czuć pokory…

Embedded video from

NASA Jet Propulsion Laboratory California Institute of Technology

Źródło: Space.com, Associated Press

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst