GeForce GTX Titan - nadchodzi nowy król!
Wiemy już, jak wygląda kolejna karta graficzna od Nvidii. GeForce GTX Titan, o którym już pisaliśmy, pomimo statusu NDA ujrzał światło dzienne – w sieci pojawiły się dziś zdjęcia potężnej karty graficznej.
Nowy układ graficzny zostanie zaprezentowany jutro i pomimo umowy poufności, już dziś możemy podziwiać tytana na zdjęciach. Zdjęcia wyciekły między innymi z Egypt Hardware, podobnie jak wcześniej tabela z prawdopodobnymi specyfikacjami kart graficznych z serii GTX 700.
Najbardziej prawdopodobna specyfikacja prezentuje się następująco:
- 28-nm rdzeń GK110,
- 2688 rdzeni CUDA, architektura Kepler,
- 224 jednostki TMU, 48 ROP,
- 384-bitowa magistrala pamięci GDDR5,
- 6 GB pamięci,
- Taktowania rdzenia i pamięci odpowiednio 837 i 6008 MHz (rdzeń w trybie turbo do 878 MHz),
- TDP na poziomie 250 W.
Podobieństw do ustępującego lidera, GTX-a 690, jest wiele. Obudowa wykonana jest ze stopu magnezu oraz posiada charakterystyczne, akrylowe okienko. Referencyjny model posiada przesunięty na bok wentylator – w poprzedniku był on umieszczony centralnie. Podświetlana nazwa Geforce GTX również jest w Titanie obecna (może być sterowane poprzez oprogramowanie).
GeForce GTX Titan nie jest wyposażony w pełny IHS full-cover, tylko ramkę chroniącą rdzeń. Sekcja zasilania jest w układzie 6+2, która korzysta z tantalowych kondensatorów, dławików slim i wzmacniaczy bramkowych. Karta zasilana jest poprzez dwa złącza PCIe – 8- i 6-pinowe. Wentylator chłodzący kartę zasilany jest przez 4-pinowe złącze.
Entuzjaści nadal są wśród nas. Pomimo wieszczenia ery post-pc, o której mogliście poczytać we wcześniejszym wpisie, wiele osób nadal interesuje się bebechami - o karcie dyskutowano w sieci już od dawna.
GeForce GTX Titan powinien bezproblemowo radzić sobie z rozdzielczością 2560x1600, a nawet wyższymi. Sprawdzi się on chociażby w konfiguracjach dla graczy 3D Vision Surround (trzy monitory Full HD, rozdzielczość 5760x1920). Nic ponadto nie stoi na przeszkodzie, by połączyć trzy takie karty w konfiguracji Quad-SLI – Titan posiada dwa złącza SLI.
Źródła: WCFTech, Videocardz, TechPowerUp, EgyptHardware.