REKLAMA

SeeYou Phone - pierwszy polski smartfon wraz z ekosystemem dla osób niewidomych

Postęp technologiczny w branży mobilnej i rosnąca popularność urządzeń obsługiwanych za pomocą dotyku nie zawsze idzie w parze ze wzrostem przystępności i wygodny obsługi nowych telefonów i smartfonów wśród całego społeczeństwa. Osoby niewidome i słabowidzące nauczyły się sprawnej obsługi urządzeń z fizycznymi klawiaturami i wgranym oprogramowaniem udźwiękawiającym. Lecz teraz, gdy fizyczne przyciski wymierają, ustępując miejsca ekranom dotykowym, osoby te muszą zmierzyć się z zupełnie nowym problemem. Na szczęście grupa polskich inżynierów pracuje nad stworzeniem urządzenia dedykowanego osobom, które mają problemy ze wzrokiem.

19.11.2012 09.55
SeeYou Phone - pierwszy polski smartfon wraz z ekosystemem dla osób niewidomych
REKLAMA

Osoby, które widzą normalnie lub mają bardzo niewielką wadę wzroku zwykle nie zwracają uwagi na problemy, jakie może nieść ze sobą obsługa nowoczesnych urządzeń. Jednak gry pracowałem w autoryzowanym serwisie telefonów komórkowych i miałem kontakt z rzeszą przeróżnych klientów, zaczęły do mnie napływać również pytania od osób, które mają sporą dysfunkcję wzroku. Zauważyłem wtedy dosyć spory problem, z jakimi borykają się klienci słabo widzący lub niewidomi, którzy przywykli do obsługi starszych urządzeń z systemem Symbian, do których doinstalowywali specjalne oprogramowanie udźwiękawiające urządzenie.

REKLAMA

Obsługa takiego telefonu opierała się na wyuczeniu układu klawiatury, a gdy poruszaliśmy się po menu, telefon czytał nam nasze aktualne położenie i dzięki temu nawigacja pomiędzy wszystkimi opcjami była szybka i stosunkowo wygodna. Nieraz byłem pod ogromnym wrażeniem, gdy osoba, która była niewidoma poruszała się po menu urządzenia szybciej niż 90% innych klientów, z którymi miałem okazję pracować.

W momencie wzrostu popularności smartfonów z dotykowymi ekranami i praktycznie całkowitym wyginięciu ze sklepowych półek telefonów z fizycznymi klawiaturami pojawił się spory problem. Większość oprogramowania, które może udźwiękowić telefon działa na urządzeniach z systemem Symbian. Szczerze mówiąc to nie spotkałem aplikacji o podobnej funkcjonalności działającej na innych telefonach komórkowych z fizycznymi klawiszami, więc całkiem możliwe, że Symbian jest monopolistą na tym rynku. To tym bardziej smutne, gdyż wymierają zarówno telefony z fizycznymi klawiaturami jak i system operacyjny, który wielu osobom dawał szansę na normalną obsługę urządzeń mobilnych.

Warto zwrócić uwagę na to, że na świecie żyje obecnie 285 mln osób z wadami wzroku, z czego aż 39 mln to ludzie niewidomi, a 2 mln z nich to Polacy. Problem nie jest błahy i wymaga pilnego rozwiązania.

Na całe szczęście prace nad stworzeniem platformy udźwiękowiającej smartfony oraz pozwalającej na głosową ich obsługę są już bardzo zaawansowane. Osoby współpracujące wokół projektu SeeYou tworzą ekosystem składający się z urządzenia, aplikacji oraz sieci komórkowej, który będzie dedykowany osobom z wadami wzroku.

Pojawienie się dotykowych ekranów nie pozwala osobom niewidomym na obsługę urządzenia w tradycyjny sposób, czyli poprzez nauczenie się na pamięć układu klawiatury fizycznej. Jednak trzeba pamiętać, że smartfony mogą oferować użytkownikowi znacznie szerszy wachlarz funkcji i możliwości, takich jak obsługa głosowa, nawigacja satelitarna, czy stały dostęp do internetu.

Założycielem SeeYou jest Marcin Łapa, którego mama jest osobą słabowidzącą. Ten problem sprawił, że narodziła się idea stworzenia urządzenia dedykowanego osobom z wadami wzroku. Wokół projektu SeeYou pracuje wiele osób niewidomych lub słabowidzących, co sprawia, ze wszystkie funkcje tej platformy są idealnie dopasowane do realnych potrzeb osób, którym jest ona dedykowana.

– tłumaczy Paweł Urbański, niewidomy alpinista, biorący udział w testach SeeYou Phone jeszcze przed jego wprowadzeniem na rynek.

Pierwszym smartfonem na jakim działa SeeYou jest Samsung Google Nexus, który twórcy projektu dostali z Samsung Polska. Dzięki wsparciu producenta, oprogramowanie SeeYou mogło zostać przygotowane dla urządzeń działających na systemie Android. Obecnie tylko ten model jest wspierany, ale w planach jest również wypuszczenie oprogramowania na inne smartfony z systemem Google’a.

Plan rozwoju SeeYou Phone

SeeYou to nie tylko aplikacja udźwiękawiająca i pozwalająca na głosową obsługę urządzenia, ale cały ekosystem, na który składają się: SeeYou Phone - pierwszy na świecie smartfon w całości obsługiwany głosowo, który został dostosowany dla osób niewidomych, SeeYou Mobile - wirtualny operator sieci komórkowej dedykowanej osobom z dysfunkcjami wzroku, który zapewnia pomoc dedykowanego asystenta, SeeYou Platform - system operacyjny wykorzystany w SeeYou Phone, pozwalający na przekształcenie wybranych telefonów z Androidem w urządzenia obsługiwane głosowo oraz SeeYou Apps - zbiór wybranych aplikacji, wchodzących w skład SeeYou Platform, które pozwalają na udźwiękowienie konkretnych funkcji telefonu (ich cena zaczyna się od 10zł).

Zmiany wprowadzone w urządzeniu SeeYou Phone - Google Nexus - sprawiają, że wszystkie funkcje nowego smartfona (m.in. obsługa książki adresowej, SMS, korzystanie z kalendarza, notatek głosowych, obsługa Internetu, portali społecznościowych, poczty e-mail, nawigacja piesza GPS czy lupa elektroniczna z systemem odczytu tekstu) są obsługiwane włącznie za pomocą głosu. Proces ten odbywa się w chmurze za pośrednictwem rozwiązań internetowych, dzięki czemu nie obciąża systemu i pozwala na szybką analizę danych. Urządzenie jest także kompatybilne z zestawem słuchawkowym, dzięki czemu użytkownik może zachować prywatność „rozmawiając” z telefonem

Atutem nowego rozwiązania ma być również jego cena. Do tej pory oprogramowanie na telefony z Symbianem kosztowało od 1000 do 5300 zł, a doliczyć do tego trzeba jeszcze koszt samego urządzenia. Nowy SeeYou Phone kosztuje 2500 zł. Dodatkowo klient może dokupić abonament w sieci SeeYou Phone jest SeeYou Mobile, czyli wirtualny operator komórkowy. Sieć ta pozwala nie tylko na wygodną komunikację – w pakiecie oferuje również wiele innych opcji, które ułatwią funkcjonowanie osobom słabowidzącym i niewidomym, m.in.:

- opiekę prywatnego asystenta, który działa podobnie jak concierge – może np. zarezerwować wizytę u lekarza, kupić bilety do kina, zamówić prezent, znaleźć zarezerwować bilet na pociąg czy samolot
- ubezpieczenie telefonu i polisę OC
- bezpłatne aktualizacje systemu
- wsparcie techniczne.

Ceny abonamentów w sieci SeeYou Mobile wynoszą od 38 zł do 76 zł brutto miesięcznie.

Twórcy projektu SeeYou mają również całkiem innowacyjne pomysły na rozwój swojego oprogramowania:.

REKLAMA

– mówi Marcin Łapa.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA