REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Google w końcu zabrał się za poprawę jakości tabletowych aplikacji

iPad jest cały czas najpopularniejszym tabletem na rynku i jego pozycja na chwilę obecną jest niezagrożona. Sytuację tę mogą odmienić już tylko dwa ruchy Google’a. Pierwszym z nich musi być zaprezentowanie nowych wersji tabletu Nexus 7, wyposażonych w moduł 3G, a drugim niezbędna poprawa jakości aplikacji dedykowanych tym urządzeniom.

10.10.2012
10:31
Po sukcesie sprzedażowym Nexusa 7 Google zabiera się za poprawę jakości tabletowych aplikacji
REKLAMA
REKLAMA

Android Honeycomb, który był przeznaczony dla tabletów został zaprezentowany w lutym 2011 roku. Po niespełna dwóch latach Google dojrzało do decyzji o przygotowaniu wytycznych dla twórców aplikacji mobilnych, które pomogą im w tworzeniu lepszych programów.

Deweloperzy kierowali się do tej pory wyłącznie własnym zmysłem estetycznym i nie zawsze owoce ich pracy posiadały interfejs zbliżony do wyglądu systemu Android. Na całe szczęście Google postanowiło w końcu opublikować specjalną stronę dla deweloperów, gdzie dokładnie omówiono zasady i sugestie dotyczące tworzenia aplikacji. Cel tworzenia takich standardów jest jeden: interfejs systemu operacyjnego jak i dodatkowego oprogramowania, które na niego zainstalujemy powinien być spójny, czytelny i wygodny w obsłudze dla użytkowników.

nowe aplikacje na tablety android

Do tej pory Google lekceważyło rynek tabletów i nie wykonywało na nim żadnych znaczących ruchów. Po premierze Nexusa 7 i gorącym przyjęciu go przez klientów, gigant z Mountain View przejrzał na oczy i zabrał się za poprawę jakości oprogramowania przeznaczonego na tablety. Oczywiście Google nie ma znaczącego wpływu na to jakie aplikacje będą tworzone przez deweloperów, ale zapewniając im dobre materiały szkoleniowe i wytyczne może przyczynić się do poprawy ich jakości.

REKLAMA

Na stronie developer.android.com zaproponowano zmiany jakie powinni wprowadzić twórcy oprogramowania w swoich aplikacjach. Dotyczą one przede wszystkim wyglądy, rozmieszczenia wszystkich funkcji i elementów na ekranie itp. W poradach uwzględniono również informacje dotyczące skalowania wyświetlanych treści. Google nie chce, aby twórcy skupili się tylko na Nexusach 7 i mieli również na uwadze inne urządzenia. W wytycznych zasugerowano, że warto przygotować kilka różnych projektów wyglądu aplikacji, zależnie od rozdzielczości ekranu jak i orientacji wyświetlania.

Jestem ciekaw kiedy w Google Play będziemy mogli zauważyć pierwsze efekty tych działań. Opieka Google’a nad treściami trafiającymi do mobilnego sklepu jest potrzebna. Brak jakiejkolwiek formy kontroli aplikacji pojawiających się w markecie niesie ze sobą dobre i złe konsekwencje. Dlatego twórcy Androida muszą za pomocą innych narzędzi zadbać o to, aby jak największa liczba programów była dobrej jakości.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA