REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Samsung wierzy w Windows 8 na desktopach, ale, na wszelki wypadek, upodabnia go do OS X

29.08.2012
9:43
Samsung znowu zadziera z Apple
REKLAMA
REKLAMA

Windows 8 nie nadaje się na desktopy? Samsung z całą pewnością tak nie uważa. Nie widzi też śmierci samych desktopów. Prezentuje nowe komputery typu all-in-one i chyba nic się nie nauczył z przegranej z Apple.

Samsung jest gotowy na premierę Windows 8. Zapowiada, sukcesywnie, całą serię nowych produktów, które mają wykorzystać potencjał nowego systemu Microsoftu. O dziwo, gigant mówi nie tylko o hybrydach, tabletach czy ultrabookach. Z Korei nadejdą również ciekawie wyposażone komputery typu desktop. Co interesujące, z systemem Windows 8, który, zdaniem wielu, nie nadaje się na tego typu komputery.

Nowe urządzenia all-in-one Samsunga będą posiadały ekrany dotykowe, by móc wykorzystać absolutnie wszystkie funkcje Windows 8, ale, nie oszukujmy się, to dodatek i bajer, a nie jedna z głównych funkcji. Z dotykowego ekranu korzystać będziemy rzadko z przyczyn, chociażby, ergonomicznych. Mało kto będzie siedział przy biurku z wyciągniętymi rękami. Po kilku minutach zaczynają drętwieć. Samsung z całą pewnością o tym wie, a mimo to dalej chętnie inwestuje w Windows 8.

Urządzenia będą czerpały z nazewnictwa laptopów Samsunga. Pojawi się komputer Series 5, dla mniej zamożnego Kowalskiego, i Series 7 na prawdziwym „wypasie”. Ta uboższa wersja i tak prezentuje się bardzo przyzwoicie jak na domowy komputer. Znajdziemy w niej procesor Core i3, 4 gigabajty pamięci RAM i 500-gigabajtowy dysk twardy. Całość zamknięta w obudowie 21,5-calowego monitora. Cena 749 dolarów

Ta dużo ciekawsza (ale niestety też i droższa) wersja będzie posiadała 23- lub 27-calowy ekran dotykowy. Mniejszy komputer to procesor Core i5, 6 gigabajtów pamięci RAM, terabajtowy dysk twardy i karta graficzna Intel 4000. Większy komputer będzie miał mocniejszy procesor (Core i7) i kartę Radeon HD 7850M. Komfortowa praca przy niezbyt komfortowej cenie. Odpowiednio, 1099 dolarów i 1699 dolarów. Ciężko to inaczej interpretować jak wyraz pewności siebie.

Samsung może mieć jednak pewien problem z tymi komputerami. Jak donosi Yahoo! News, w komputerze będzie zainstalowane oprogramowanie S Launcher, które ma ułatwić użytkownikom Windows 7 przesiadkę na Windows 8 i zupełnie inny ekran startowy. Na Pulpicie dostępne będzie coś w rodzaju Menu Start. Tyle że, estetycznie… wystylizowane na docka z OS X.

Dock i S Launcher (źródło: Gizmodo)

Wiadomość ta jest dość świeża, tak jak decyzja w procesie z Apple, więc niewykluczone, że S Launcher zostanie zmieniony, chociaż estetycznie. Jeżeli nie, to zapomnijmy o ostygnięciu wojny patentowej. Samsung, jeżeli informacje o S Launcher się potwierdzą w końcowym produkcie, będzie szturchał Apple’a na zupełnie nowym polu. A to nie Rocket Dock, drobna aplikacyjka, by Tim Cook nie zwrócił na to uwagi. Series 5 i 7 to przejaw pewności siebie. Ale S Launcher to już szaleństwo, w którym, jak na razie, metody nie widzę…

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA