REKLAMA

Samsung wierzy w Windows 8 na desktopach, ale, na wszelki wypadek, upodabnia go do OS X

29.08.2012 07.43
Samsung znowu zadziera z Apple
REKLAMA
REKLAMA

Windows 8 nie nadaje się na desktopy? Samsung z całą pewnością tak nie uważa. Nie widzi też śmierci samych desktopów. Prezentuje nowe komputery typu all-in-one i chyba nic się nie nauczył z przegranej z Apple.

Samsung jest gotowy na premierę Windows 8. Zapowiada, sukcesywnie, całą serię nowych produktów, które mają wykorzystać potencjał nowego systemu Microsoftu. O dziwo, gigant mówi nie tylko o hybrydach, tabletach czy ultrabookach. Z Korei nadejdą również ciekawie wyposażone komputery typu desktop. Co interesujące, z systemem Windows 8, który, zdaniem wielu, nie nadaje się na tego typu komputery.

Nowe urządzenia all-in-one Samsunga będą posiadały ekrany dotykowe, by móc wykorzystać absolutnie wszystkie funkcje Windows 8, ale, nie oszukujmy się, to dodatek i bajer, a nie jedna z głównych funkcji. Z dotykowego ekranu korzystać będziemy rzadko z przyczyn, chociażby, ergonomicznych. Mało kto będzie siedział przy biurku z wyciągniętymi rękami. Po kilku minutach zaczynają drętwieć. Samsung z całą pewnością o tym wie, a mimo to dalej chętnie inwestuje w Windows 8.

Urządzenia będą czerpały z nazewnictwa laptopów Samsunga. Pojawi się komputer Series 5, dla mniej zamożnego Kowalskiego, i Series 7 na prawdziwym „wypasie”. Ta uboższa wersja i tak prezentuje się bardzo przyzwoicie jak na domowy komputer. Znajdziemy w niej procesor Core i3, 4 gigabajty pamięci RAM i 500-gigabajtowy dysk twardy. Całość zamknięta w obudowie 21,5-calowego monitora. Cena 749 dolarów

Ta dużo ciekawsza (ale niestety też i droższa) wersja będzie posiadała 23- lub 27-calowy ekran dotykowy. Mniejszy komputer to procesor Core i5, 6 gigabajtów pamięci RAM, terabajtowy dysk twardy i karta graficzna Intel 4000. Większy komputer będzie miał mocniejszy procesor (Core i7) i kartę Radeon HD 7850M. Komfortowa praca przy niezbyt komfortowej cenie. Odpowiednio, 1099 dolarów i 1699 dolarów. Ciężko to inaczej interpretować jak wyraz pewności siebie.

Samsung może mieć jednak pewien problem z tymi komputerami. Jak donosi Yahoo! News, w komputerze będzie zainstalowane oprogramowanie S Launcher, które ma ułatwić użytkownikom Windows 7 przesiadkę na Windows 8 i zupełnie inny ekran startowy. Na Pulpicie dostępne będzie coś w rodzaju Menu Start. Tyle że, estetycznie… wystylizowane na docka z OS X.

Dock i S Launcher (źródło: Gizmodo)

Wiadomość ta jest dość świeża, tak jak decyzja w procesie z Apple, więc niewykluczone, że S Launcher zostanie zmieniony, chociaż estetycznie. Jeżeli nie, to zapomnijmy o ostygnięciu wojny patentowej. Samsung, jeżeli informacje o S Launcher się potwierdzą w końcowym produkcie, będzie szturchał Apple’a na zupełnie nowym polu. A to nie Rocket Dock, drobna aplikacyjka, by Tim Cook nie zwrócił na to uwagi. Series 5 i 7 to przejaw pewności siebie. Ale S Launcher to już szaleństwo, w którym, jak na razie, metody nie widzę…

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA