REKLAMA

Oto koszmar tych, którzy cenią prywatność. Ten system rozpozna twarz z kilometra, nawet w nocy

Rozdzielczość tego systemu jest tak wysoka, że pozwala na rozpoznawanie twarzy z odległości kilometra. To przełom, który może zrewolucjonizować wiele dziedzin, od bezpieczeństwa po autonomiczne pojazdy.

Oto koszmar tych, którzy cenią prywatność. Ten system rozpozna twarz z kilometra, nawet w nocy
REKLAMA

Naukowcy opracowali system, który może rozpoznawać twarzy człowieka z dużej odległości mimo przeszkód takich jak mgła, dym czy kamuflaż i bez względu na pogodę, czy porę dobry. Wykorzystano do tego urządzenie służące do pomiaru odległości za pomocą światła (LiDAR), które może generować trójwymiarowe obrazy o wysokiej rozdzielczości.

REKLAMA

Na odległości 325 m, odpowiadającej mniej więcej długości trzech boisk piłkarskich, badacze byli w stanie stworzyć trójwymiarowy obraz twarzy z dokładnością do milimetra. Ten sam system można wykorzystać do dokładnego wykrywania twarzy i aktywności człowieka z odległości do jednego kilometra, co odpowiada długości 10 boisk piłkarskich – twierdzą naukowcy.

Wyniki badań szkockich naukowców z Heriot-Watt University opublikowano w czasopiśmie Optica poświęconym optyce i fotonice.

Bilionowa część sekundy

Na przykład, jeśli ktoś stoi za siatką maskującą, system ten może określić, czy osoba ta rozmawia przez telefon komórkowy, trzyma coś, czy po prostu stoi bezczynnie. Istnieje więc szereg potencjalnych zastosowań z perspektywy bezpieczeństwa i obrony - mówi główny autor badania, dr Aongus McCarthy.

System wykorzystuje impulsy światła laserowego do pomiaru odległości do obiektów. Przełomowym osiągnięciem zespołu było zmierzenie czasu, jaki zajęło impulsowi laserowemu przebycie drogi z systemu do obiektu i z powrotem z dokładnością około 13 pikosekund – pikosekunda to jedna bilionowa część sekundy. Ten czas jest około 10 razy lepszy niż ten, który badacze byli w stanie osiągnąć wcześniej.

Ten czas jest naprawdę fenomenalny. Pozwala nam mierzyć zmiany głębokości bardzo, bardzo dokładnie – w skali milimetrowej – co oznacza, że ​​możemy rozróżniać powierzchnie z bardzo dużej odległości – wyjaśnia dr McCarthy.

Naukowcy twierdzą, że system ten może doprowadzić do „istotnych udoskonaleń” w takich zastosowaniach, jak rozpoznawanie twarzy.

 class="wp-image-5222039"
Skan twarzy wykonany z odległości 45 m 

System jest bezpieczny dla oczu

Kluczową zaletą systemu jest możliwość dokładnego pomiaru odległości w świetle dziennym – gdy rozproszone światło słoneczne ma zazwyczaj negatywny wpływ na proces pomiaru. Dzięki zastosowaniu długości fali lasera większej niż widoczna gołym okiem – 1550 nanometrów – tło światła dziennego jest znacznie zredukowane. Ta długość fali jest również idealna do bardzo wysokiej transmisji w atmosferze i światłowodach.

Więcej o technologii rozpoznawania twarzy przeczytasz na Spider's Web:

Kolejną zaletą jest niska moc wyjściowa lasera systemu i jego „bezpieczeństwo dla oczu” – co oznacza, że ​​wiązki laserowe systemu można bezpiecznie oglądać z dowolnej odległości. Naukowcy testowali swój system w trzech odległościach, które mogli zobaczyć z laboratorium na dachu.

Były to sąsiedni dach oddalony o 45 m, miejsce na ziemi oddalone o 325 m i odległy maszt radiowy oddalony dokładnie o kilometr. To właśnie w odległości 45 m i 325 m pozował współautor badań Gregor Taylor, podczas gdy jego koledzy skanowali jego głowę.

 class="wp-image-5222048"
Skanowanie twarzy wykonane z odległości 325 m

Wkrótce kolejne testy

Dr McCarthy powiedział, że teraz zespół będzie testować system na znacznie większych odległościach.

Chcemy sprawdzić, czy moglibyśmy rozpoznać typ pojazdu z odległości 10 km, czy to samochód, furgonetka czy czołg? - zapowiada dr McCarthy.

Dr McCarthy dodał, że system można również wykorzystać też do monitorowania ruchów budynków lub ścian skalnych w celu oceny ich osiadania, lub innych potencjalnych zagrożeń.

Zespół zbudował system przy użyciu wysoce zaawansowanego detektora opracowanego przez Jet Propulsion Laboratory i Massachusetts Institute of Technology NASA, które są dobrze znane z przełomowych badań naukowych i technologicznych.

REKLAMA

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a wyniki badań opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Optica to kolejny dowód na to, że granice możliwości ludzkiej nauki przesuwają się każdego dnia. To, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, dziś staje się rzeczywistością.

Nowy system LiDAR to prawdziwy przełom w technologii skanowania 3D. Jego możliwości są imponujące, a potencjalne zastosowania ogromne. Możemy się spodziewać, że w najbliższych latach technologia ta będzie się dynamicznie rozwijać i znajdzie szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-02-15T17:37:15+01:00
Aktualizacja: 2025-02-15T15:53:00+01:00
Aktualizacja: 2025-02-15T14:41:49+01:00
Aktualizacja: 2025-02-15T07:03:00+01:00
Aktualizacja: 2025-02-14T22:09:44+01:00
Aktualizacja: 2025-02-14T13:52:58+01:00
Aktualizacja: 2025-02-14T12:38:44+01:00
Aktualizacja: 2025-02-14T08:28:25+01:00
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA