REKLAMA

Google, Bing czy DuckDuckGo? Po cichu rośnie czwarta wyszukiwarka

Potęga Wyszukiwarki Google wydaje się nienaruszalna. Nawet Bing z pomocą kapitału wielkiego Microsoftu i technologii GPT jest w porównaniu z liderem niemal rynkowym marginesem. Na szczęście śmiałków nadal nie brakuje, a jednemu z najmłodszych zaczyna iść imponująco dobrze.

Google, Bing czy DuckDuckGo? Po cichu rośnie czwarta wyszukiwarka
REKLAMA

Czy kojarzą państwo Perplexity? Jestem przekonany, że w większości przypadków otrzymałbym w odpowiedzi pierwsze słyszę. Nic dziwnego, firma nie prowadzi żadnej działalności w Polsce, w żaden sposób się też u nas nie promuje. Jej sztandarowa usługa - wyszukiwarka Perplexity AI - polega nie na klasycznym indeksie witryn, a na Dużym Modelu Językowym (LLM) i to jego wykorzystuje do wyszukiwania informacji i zapewniania odpowiedzi.

REKLAMA

Ktoś mógłby zauważyć, że przecież to samo potrafią ChatGPT czy Bing, ale Perplexity nieco wcześniej wpadło na pomysł, by zatrudnić LLM do roli internetowego szperacza, a wczesne inwestycje wydają się w końcu popłacać. Firma się pochwaliła, że w minionym miesiącu obsłużyła 250 mln zapytań użytkowników. Nie brzmi to jak jakaś ogromna liczba, ale należy nadać jej kontekst: 500 mln to łączna liczba wszystkich zapytań w całym minionym roku. A to oznacza, że Perplexity zdobywa użytkowników w coraz szybszym tempie.

Szukasz czegoś jeszcze?

Ostrzegamy przed Perplexity AI. Nie obsługuje języka polskiego, halucynuje, ma problemy z prawem. Rosnącej liczbie użytkowników wydaje się to jednak nie przeszkadzać

 class="wp-image-4833062"
Perplexity AI od razu zapewnia odpowiedzi na wyszukiwane pytania. Tym niemniej podobnie jak Copilot, oferuje łącza do materiałów źródłowych
REKLAMA

Do wyszukiwarki Perplexity należy podchodzić z bardzo dużą ostrożnością. Nie dlatego, że jest formą złośliwego oprogramowania, w żadnym razie. Udzielane przez nią odpowiedzi są jednak często niewłaściwe. To nie jest wyłącznie problem Perplexity, a w zasadzie na dziś wszystkich LLM-ów. Tyle że w tym przypadku, kiedy cały model przetwarzania danych opiera się o wciąż wadliwą technologię, jest to pewien problem. Na dodatek przeciwko Perplexity toczy się postępowanie sądowe ze strony grupy wydawców prasowych, którzy zarzucają firmie kradzież danych w formie nieautoryzowanego szkolenia nimi ich Dużego Modelu SI.

Perplexity AI jest darmowa. Założona w sierpniu 2022 r., Perplexity szybko zyskała popularność dzięki, tu cytując materiały promocyjne firmy, swojej zdolności do dostarczania bardziej szczegółowych i lepiej sformatowanych odpowiedzi niż tradycyjne wyszukiwarki. W lutym 2024 r. Perplexity obsłużyła już pół miliarda zapytań i zgromadziła 50 mln użytkowników na różnych platformach, takich jak komputery stacjonarne, iOS i Android. Szybki rozwój Perplexity jest również wspierany przez znaczące inwestycje od takich osób jak Jeff Bezos, twórca Amazona, oraz Tobias Lütke, współzałożyciel Shopify. Niestety, wersja polska na razie nie jest planowana.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA