REKLAMA

Egipcjanie wykorzystali podnośniki hydrauliczne do budowy piramidy. Tak, dobrze czytasz

Nowe odkrycie rzuca wyzwanie dotychczasowym teoriom na temat budowy jednej z najsłynniejszych budowli świata – piramidy Dżesera. Naukowcy sugerują, że starożytni Egipcjanie mogli wykorzystywać zaawansowane - jak na swoje czasy - technologie, takie jak hydrauliczne dźwigi, aby podnosić ogromne bloki skalne.

Egipcjanie wykorzystali podnośniki hydrauliczne do budowy piramidy. Tak, dobrze czytasz
REKLAMA

Piramida schodkowa Dżesera w Sakkarze w Egipcie jest uważana za najstarszą z siedmiu monumentalnych piramid zbudowanych około 4500 lat temu. Przez wiele lat uważano, że budowa piramid była niezwykle żmudnym procesem, polegającym na ręcznym transporcie i układaniu ogromnych bloków.

REKLAMA

Jednak nowe badania archeologiczne i inżynieryjne wskazują, że Egipcjanie mogli posiadać znacznie większą wiedzę inżynieryjną niż wcześniej sądzono. Wyniki pracy naukowców opublikowano w serwisie Plos One.

Więcej o zagadkach starożytności przeczytasz na Spider`s Web:

Hydrauliczne dźwigi – egipska innowacja?

Naukowcy sugerują, że Egipcjanie mogli budować specjalne rampy, które następnie zalewano wodą. Dzięki temu, wykorzystując siłę wody, możliwe było podnoszenie ciężkich bloków na znaczne wysokości. To rozwiązanie byłoby znacznie bardziej efektywne i mniej pracochłonne niż tradycyjne metody.

Starożytni inżynierowie mieli stworzyć system złożony ze sztucznego jeziora, fos i kanałów oraz sieci zapór kontrolnych. Celem tego skomplikowanego układu było gromadzenie i oczyszczanie wody z osadów i mułu.

Badacze uznali, że południowa część fosy to monumentalna liniowa struktura wykuta w skale, składająca się z kolejnych, głębokich komór, która łączy w sobie wymagania techniczne zakładu uzdatniania wody: osadnik, zbiornik retencyjny i system oczyszczania.

Razem działają jako zunifikowany system hydrauliczny, który poprawia jakość wody i reguluje przepływ w celach praktycznych i dla potrzeb człowieka. Z naszej dalszej analizy wynika, że ​​do budowy piramidy mogła zostać użyta winda hydrauliczna. Stwierdziliśmy, że wewnętrzna architektura Piramidy Schodkowej jest zgodna z mechanizmem hydraulicznego podnoszenia, o którym nigdy wcześniej nie pisano. Starożytni architekci mogli podnosić kamienie z centrum piramidy, wykorzystując wodę bez osadów

- czytamy we wstępie do pracy.

Jedna z wielu tajemnic

Starożytni Egipcjanie byli pionierami i mistrzami starożytnej inżynierii. Wiemy, że wykorzystywali system sieci kanałów do ​​nawadniania i transportu ogromnych kamieni na barkach. Nowa praca naukowców otwiera nowy kierunek badań: wykorzystanie siły hydraulicznej do wznoszenia masywnych konstrukcji budowanych przez faraonów.

Jeśli teoria o wykorzystaniu hydraulicznych dźwigów zostanie potwierdzona, będzie to oznaczało, że starożytni Egipcjanie byli zdolni do tworzenia zaawansowanych technologii. To odkrycie może również rzucić nowe światło na inne zagadki związane z budową piramid.

Odkrycie, że starożytni Egipcjanie mogli wykorzystywać hydrauliczne dźwigi podczas budowy piramid zmusza nas do ponownego przemyślenia naszych wyobrażeń o tych tajemniczych budowlach. Czy to oznacza, że jeszcze wiele tajemnic starożytnego Egiptu czeka na odkrycie?

Piramida Dżesera

Piramida Dżesera to jedna z najsłynniejszych budowli starożytnego Egiptu. Zbudowana około 2670 roku p.n.e. w Sakkarze, na północny zachód od Memfis, stanowiła grobowiec dla faraona Dżesera z III dynastii. Jej wysokość to około 62,5 m (obecnie 60 m), podstawa: 121 x 109 m.

Początkowo budowlę planowano jako mastabę, czyli prostokątną, płaską konstrukcję murowaną z błota suszonego na słońcu, charakterystyczną dla grobowców starożytnych Egipcjan.

REKLAMA

Jednak w trakcie budowy zrodził się pomysł, aby powiększać i nakładać na siebie kolejne mastaby, tworząc w ten sposób stopniową konstrukcję. Tak powstała piramida schodkowa, która była nowatorskim rozwiązaniem architektonicznym na skalę światową.

Autorem projektu był Imhotep, uznawany za jednego z najwybitniejszych architektów starożytności. To właśnie on zaprojektował i nadzorował budowę piramidy Dżesera. Jego innowacyjne rozwiązania techniczne i architektoniczne wyznaczyły nowe standardy w budownictwie grobowym i miały ogromny wpływ na rozwój architektury egipskiej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA