REKLAMA

Zakaz wstępu dla robotów. W Windowsie będziesz mógł blokować AI

Czy wiesz, że w komputerach Copilot+ w tle działa nie jeden, a kilka aktywnych modeli sztucznej inteligencji? To może rodzić uzasadnione obawy o prywatność danych. Na szczęście Windows ma zapewnić narzędzia kontroli dostępu.

16.06.2024 06.00
Windows 11 prywatność SI
REKLAMA

Komputery Copilot+ - wykorzystując zaawansowane modele generatywnej SI, które działają w tle systemu Windows 11 - mają oferować użytkownikom niezrównaną pomoc w codziennych zadaniach komputerowych. Modele generatywnej SI w Copilot+ PC są zaprojektowane tak, aby działać harmonijnie z systemem i zainstalowanymi aplikacjami. SI analizuje wzorce użytkowania i dostosowuje się do preferencji oraz stylu pracy każdego indywidualnego użytkownika. Niezależnie od tego, czy chodzi o pomoc w pisaniu kodu, edycji tekstu, czy nawet zarządzaniu e-mailami, SI ma być zawsz gotowa do pomocy.

REKLAMA

Dla niektórych użytkowników to problem. Nie każdy sobie życzy tak dużej ingerencji w prywatność, nawet jeśli wszystkie analizy mają być przechowywane lokalnie na komputerze, nigdzie nie wysyłane i nikomu nie udostępniane. Na szczęście wygląda na to, że ta cała SI nie będzie na użytkownikach wymuszana. Znając Microsoft, będzie ją często i uporczywie reklamował w Windowsie. Na szczęście zapewni też możliwość wygodnej ochrony prywatności.

Koniecznie sprawdź te teksty:

Jak bronić się przed generatywną sztuczną inteligencją w Windowsie 11?

Generatywna sztuczna inteligencja i działające w tle modele SI mają być dostępne wyłącznie na komputerach Copilot+, wyłącznie na systemie Windows 11 24H2 lub nowszym. To oznacza, że jeszcze nie znamy wszystkich szczegółów na temat ich działania, bowiem żaden niezależny podmiot jeszcze tych urządzeń nie testował. Baza kodowa Windowsa jest jednak w dużej mierze wspólna dla większości urządzeń, a hakerzy często odkrywają w kodzie systemu ukryte przedpremierowo funkcje. Jedną z nich, jak się właśnie okazało, jest panel zarządzania prywatnością.

Moduł ochrony prywatności przed GenAI ma być dostępny jako jedna z kategorii Prywatność i zabezpieczenia w aplikacji Ustawienia. W obecnym formalnie prototypowym kształcie pozwala na wyłączenie dostępu do generatywnej SI, wyłączenie dostępu do niej użytkownikom pozbawionym praw administratora i wreszcie pozwala na nadawanie uprawnień dostępu w zależności od aplikacji. Innymi słowy, ostrożny użytkownik, który nie chce całkowicie rezygnować z GenAI, może udzielić praw dostępu tylko do tych aplikacji, w których ta może być przydatna. Dodatkowo, panel pozwala na przejrzenie dzienników aktywności z ostatnich 7 dni.

REKLAMA

Copilot+ PC mają być największą zmianą w historii IBM PC od lat, głównie za sprawą dodania do nich nowego elementu składowego, jakim jest NPU o mocy nie mniejszej niż 40 TOPS - a także za sprawą gotowego na ten układ i potrafiącego wykorzystać jego potencjał oprogramowania, w tym Windowsa.

Spider’s Web spodziewa się otrzymać do testów pierwsze Copilot+ PC pod koniec przyszłego tygodnia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA