REKLAMA

Bon energetyczny 2024. Tyle możesz dostać od rządu na rachunki za prąd

Już od 1 lipca 2024 roku rząd uruchamia specjalny program pomocowy dla polskich gospodarstw domowych. W ramach inicjatywy o nazwie "Bon energetyczny 2024" będzie można otrzymać jednorazowe dofinansowanie do rachunków za prąd.

14.06.2024 14.15
energetyka
REKLAMA

Bon energetyczny przysługuje gospodarstwom domowym, których średnie dochody w roku 2023 nie przekroczyły określonych stawek. Wysokość bonu zależy od liczby osób w gospodarstwie.

REKLAMA

Bon energetyczny - ile wyniesie?

Bon energetyczny będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym, przeznaczonym dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przewidziane będą dwa progi dochodowe. Do 2500 zł dla gospodarstw 1-osobowych oraz do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. Wysokość bonu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym:

  • 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych,
  • 400 zł dla 2-3 osobowych,
  • 500 zł dla 4-5 osobowych,
  • 600 zł dla 6 osobowych i większych.

Dodatkowo, gospodarstwa używające energii elektrycznej do ogrzewania (około 5 proc. gospodarstw w Polsce) otrzymają dwukrotnie wyższy bon (od 600 zł do 1200 zł). Ta szczególna pomoc wynika z tego, że gospodarstwa, gdzie wykorzystywane są źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, mają najwyższe rachunki.

Wnioski o wypłatę bonów energetycznych trzeba będzie składać do gmin - odpowiednio wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Wzór wniosku o wypłatę bonu energetycznego będzie udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej.

Wzór wniosku będzie też dostępny na stronie internetowej urzędu oraz w jego siedzibie. W trakcie prac sejmowych do ustawy prowadzono poprawkę, przewidującą możliwość złożenia wniosku o wypłatę bonu energetycznego przy pomocy aplikacji mObywatel.

Pieniądze z bonu energetycznego zostaną wypłacone na rachunek bankowy wskazany we wniosku. Dokładny termin wypłaty bonu zostanie podany po rozpatrzeniu wniosku.

Maksymalne ceny prądu

Także w drugiej połowie 2024 r. obowiązywać będzie dla gospodarstw domowych cena maksymalna za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie.

W przypadku samorządów oraz podmiotów wykonujących ważne zadania użyteczności publicznej (np. żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej), ceny w II połowie 2024 r. pozostaną na tym samym poziomie (693 zł/MWh). Taka sama cena maksymalna 693 zł/MWh będzie obowiązywała dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Bon energetyczny 2024 to realna pomoc dla polskich rodzin w tym trudnym czasie. Warto sprawdzić, czy przysługuje nam to wsparcie i złożyć wniosek o bon. Pamiętajmy, że termin składania wniosków mija 30 września 2024 r.

REKLAMA

O technologii, która zmniejsza rachunki za energię przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA