REKLAMA

Sklepy bez pracowników muszą być zamknięte w niedzielę. Powód jest zaskakujący

Sklep autonomiczny to też sklep. A ten musi być zamknięty w niedzielę - tak twierdzi najwyższy sąd administracyjny w Niemczech. Wszystko przez jedną zasadę, która nie została zmieniona od dekad.

04.06.2024 10.24
Autonomiczne sklepy zamknięte w niedzielę. Wszystko przez konstytucję
REKLAMA

Miejsca takie jak Żabka Nano są zbawieniem w niedzielę. Bo choć obowiązuje zakaz handlu to małe sklepy jak i te autonomiczne, bez obsługi. Sytuacja w Niemczech jest podobna. Okazuje się jednak, że w jednym z landów nawet autonomiczne placówki handlowe napotkały na przeszkody. Sąd orzekł, że muszą przestrzegać zakazu handlu. Czy roboty również potrzebują odpoczynku?

REKLAMA

Sklep to sklep. I nic nie poradzisz, że bez ludzi

Najwyższy sąd administracyjny w Niemczech orzekł, że sieć supermarketów Tegut musi zamykać swoje automatyczne sklepy Teo w niedziele, utrzymując w mocy wieloletnie prawo dotyczące zakazu handlu. Prawo to opiera się na religijnej zasadzie odpoczynku niedzielnego i obowiązuje od 1919 roku.

Jak podaje serwis Wiadomości Handlowe, sąd orzekł, że sklepy, mimo obsługi przez roboty w niedziele, podlegają ustawie o zakazie handlu (Sonntagsruhe). Automatyzacja nie zwalnia z przestrzegania godzin otwarcia dla placówek handlowych.

Tegut argumentował, że ich sklepy są w zasadzie automatami sprzedającymi towary i nie powinny podlegać temu prawu. Firma zwróciła również uwagę na stratę zysków spowodowaną zamknięciem w niedzielę.

Sklep Teo od środka

Przeczytaj więcej o autonomicznych sklepach:

Związki zadowolone, klienci przeciwnie

Związek zawodowy reprezentujący pracowników tego sektora poparł orzeczenie sądu, obawiając się, że sukces tych zautomatyzowanych sklepów wywrze presję na złagodzenie przepisów dotyczących handlu w niedziele w przypadku sklepów obsługiwanych przez ludzi. Również grupy religijne pozytywnie oceniły tę decyzję, podkreślając znaczenie niedzieli jako dnia odpoczynku i czasu spędzanego z rodziną.

REKLAMA

Jednak krytycy decyzji zwrócili uwagę, że obowiązujące obecnie prawo jest przestarzałe i nie odzwierciedla nowoczesnego społeczeństwa. Twierdzili, że umożliwienie tym sklepom otwarcia w niedziele przyniosłoby korzyści konsumentom poprzez stworzenie większej konkurencji i potencjalne obniżenie cen.

Orzeczenie sądu dotyczy na razie tylko landu Hesja. Sklepy Tegut nadal mogą być czynne w niedziele w innych landach Niemiec. Ale: władze Hesji wyraziły gotowość do stworzenia wyjątku prawnego dla sklepów autonomicznych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA