REKLAMA

Tak przygotowali stadiony na najazd kibiców. Na Euro 2024 obiecują szybki i działający internet

Kibice z całego kontynentu z niecierpliwością wyczekują emocji na murawie, ale nie tylko. W tle tego wielkiego wydarzenia toczy się równie ważna rozgrywka – o zapewnienie najwyższej jakości połączeń sieciowych. I tu na scenę wkracza Deutsche Telekom, oficjalny partner technologiczny Euro 2024.

13.06.2024 11.51
Tak przygotowali stadiony na najazd kibiców. Na Euro 2024 obiecują szybki i działający internet
REKLAMA

Łączność mobilna musi być dostosowana do ilości widzów Mistrzostw Europy. Dotyczy to przede wszystkim stadionów i ich okolic oraz stref kibica. Podczas wydarzeń sportowych ruch danych jest szczególnie duży, bo każdy chce wysłać zdjęcia, zadzwonić do bliskich lub sprawdzić coś w internecie. A mówimy o dziesiątkach tysięcy ludzi skupionych na małym obszarze.

REKLAMA

Euro 2024 rozgrywane będą na 10 niemieckich stadionach. Przed pierwszym gwizdkiem trzeba było je przygotować do wielkiego cyfrowego wyzwania. Cel? Zapewnić kibicom bezproblemowe korzystanie z internetu i telefonii podczas meczów, a także umożliwić transmisję meczów na najwyższym poziomie do milionów widzów na całym świecie.

5G w natarciu: stadiony na fali nowej generacji

Kluczowym elementem tej strategii jest rozbudowa sieci 5G. Deutsche Telekom zainstalował w sumie około 750 nowych anten 5G na stadionach, z czego 300 pokrywa trybuny, a 450 strefy wewnętrzne, takie jak przejścia podziemne i strefy medialne. To imponująca liczba, która gwarantuje, że nawet w szczytowych momentach, gdy tysiące kibiców jednocześnie korzysta z telefonów, sieć nie zawiedzie.

Instalacja dodatkowych anten na stadionie.

Dla zapewnia lepszego zasięgu telefonii komórkowej postawiono też 38 tymczasowych stacji bazowych dla stref kibica, dworców kolejowych i kwater drużyn.

Euro 2024 stawia na bardzo szybki internet

Szybkość transmisji danych na stadionach została trzykrotnie zwiększona. Zamiast do 375 Mbit/s jak wcześniej, Deutsche Telekom był teraz w stanie zmierzyć na trybunach prędkość do 1,2 Gbit/s. Oznacza to, że kibice na meczach odczują zauważalną poprawę podczas surfowania lub wysyłania wiadomości. 

W komunikacie prasowym Deutsche Telekom poinformował, że w pełni stawia na częstotliwość 3,6 gigaherca, która umożliwia szczególnie szybką transmisję. Częstotliwość ta jest wykorzystywana na dziewięciu z dziesięciu stadionów.

Deutsche Telekom korzysta również z 5G i LTE w pasmach częstotliwości 900 megaherców, 1,8 gigaherca, 2,1 gigaherca i 2,6 gigaherca. Rozszerzony zasięg mobilny działa już na wszystkich dziesięciu stadionach. Technologia pozostanie na stadionach po turnieju.

Moc światłowodów: transmisja bez granic

Oprócz 5G Deutsche Telekom stawia również na światłowody. Do każdego ze stadionów doprowadzono około 65 km kabli światłowodowych. To one zapewniają stabilne i superszybkie łącze, niezbędne do transmisji meczów na żywo.

Głównym zadaniem stacjonarnego okablowania sieciowego na stadionach jest zapewnienie mediom wystarczającej przepustowości i szybkości dla ich relacji wideo i audio. Dzięki temu kibice na całym świecie będą mogli poczuć się jak na stadionie, nie ruszając się z domu.

REKLAMA

Każdy stadion jest połączony z Międzynarodowym Centrum Nadawczym UEFA (IBC) w Lipsku za pomocą dwóch redundantnych linii światłowodowych. Z IBC sygnały są wysyłane w świat w postaci obrazów telewizyjnych.

Każda z linii światłowodowych ma przepustowość 200 gigabitów na sekundę, co oznacza, że ​​za pośrednictwem połączeń do IBC może jednocześnie dotrzeć łącznie do 4 terabitów na sekundę danych. Z IBC w Lipsku sygnały przesyłane są także światłowodami Telekomu do 14 oficjalnych stref kibica UEFA, gdzie odbywają się publiczne pokazy dla kibiców.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA