REKLAMA

Tajemnica Platona rozwiązana. AI odkrywa miejsce pochówku słynnego filozofa

Przez wieki miejsce spoczynku Platona, jednego z najwybitniejszych filozofów starożytności, pozostawało zagadką. Teraz, dzięki rewolucyjnym zastosowaniom sztucznej inteligencji, ten sekret został wreszcie odsłonięty.

28.04.2024 16.30
Tajemnica Platona rozwiązana. AI odkrywa miejsce pochówku słynnego filozofa
REKLAMA

Graziano Ranocchia, filozof z Uniwersytetu w Pizie, wraz ze swoim zespołem, dokonał przełomowego odkrycia. Wykorzystując najnowocześniejsze technologie AI, udało im się rozszyfrować tekst zachowany na zwęglonych fragmentach papirusu odnalezionych w Herkulanum, starożytnym rzymskim mieście położonym w pobliżu Pompejów.

REKLAMA

Na tropie filozofa

Jak wynika oświadczenia włoskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych, Graziano Ranocchia, filozof z Uniwersytetu w Pizie, wraz ze współpracownikami wykorzystał sztuczną inteligencję (AI) do rozszyfrowania tekstu zachowanego na zwęglonych kawałkach papirusu odnalezionych w Herkulanum, starożytnym rzymskim mieście położonym w pobliżu Pompei.

Więcej o tym jak sztuczna inteligencja zmienia nasz świat przeczytasz na Spider`s Web:

Podobnie jak Pompeje, Herkulanum wraz z biblioteką zostało zniszczone w roku 79 n.e., kiedy wybuchł Wezuwiusz, pokrywając region popiołem i strumieniami piroklastycznymi.

Jeden ze zwojów zwęglonych w wyniku erupcji zawiera pisma Filodemosa z Gadary (żył około 110–30 p.n.e.), filozofa epikurejskiego, który studiował w Atenach, a później mieszkał we Włoszech. Tekst ten, znany jako "Historia Akademii", szczegółowo opisuje Akademię założoną przez Platon w IV wieku p.n.e. oraz podaje szczegółowe informacje na temat życia Platona, w tym miejsca jego pochówku.

Historycy wiedzieli już, że Platon, słynny uczeń Sokratesa, który spisał filozofie swojego nauczyciela i własną, został pochowany w Akademii. Badacze nie byli jednak pewni, gdzie dokładnie na terenie szkoły został pochowany. 

Sztuczna inteligencja wkracza do akcji

Aby odczytać starożytny papirus, który obecnie stanowi część kolekcji Biblioteki Narodowej w Neapolu, naukowcy sięgnęli do najnowszych zdobyczy techniki w tym obrazowanie optyczne w podczerwieni i ultrafiolecie, cyfrowe mikroskopy optyczne, obrazowanie molekularne, termowizyjne oraz tomografię. Do tej pory badacze zidentyfikowali 1000 słów, czyli około 30 proc. tekstu napisanego przez Filodema.

 class="wp-image-4591113"
Platon

Wśród najważniejszych wiadomości czytamy, że Platon został pochowany w zarezerwowanym dla niego ogrodzie (prywatnym terenie przeznaczonym dla szkoły platońskiej) Akademii w Atenach, w pobliżu tzw. Museion, czyli sacellum świętego Muz. To najdokładniejszy opis miejsca pochówku filozofa, jakim dysponuje ludzkość.

Okazało się również, że Platon został sprzedany jako niewolnik na wyspie Egina być może już w 404 roku p.n.e., kiedy wyspę podbili Spartanie, lub alternatywnie w 399 roku p.n.e. zaraz po śmierci Sokratesa. Do tej pory uważano, że Platon został sprzedany w niewolę w 387 roku p.n.e. podczas swego pobytu na Sycylii na dworze Dionizjusza I z Syrakuz. W innym fragmencie, w dialogu między postaciami, Platon z pogardą wypowiada się na temat muzycznych i rytmicznych zdolności barbarzyńskiego muzyka pochodzącego z Tracji.

Historia czeka na odkrycie

Odkryte papirusy, zniszczone podczas erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e., zawierały cenne informacje o życiu i śmierci Platona. Wśród nich znalazł się fragment opisujący jego pochówek w ogrodzie Akademii Ateńskiej, w pobliżu sanktuarium Muz.

REKLAMA

To sensacyjne odkrycie nie tylko ujawnia miejsce spoczynku Platona, ale również rzuca nowe światło na jego życie i działalność. Udowadnia ono, że Akademia Ateńska, założona przez Platona w 387 roku p.n.e., odgrywała kluczową rolę w filozoficznym i intelektualnym życiu starożytnej Grecji.

Odkrycie Ranocchii i jego zespołu to kolejny przykład ogromnego potencjału sztucznej inteligencji w dziedzinie archeologii i badań historycznych. AI pozwala nam na analizę i interpretację danych, które do tej pory były dla nas niedostępne, otwierając nowe możliwości odkrywania przeszłości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA