REKLAMA

Przywrócili do życia Salvadora Dalego. Teraz można porozmawiać z kultowym malarzem

Muzeum poświęcone Salvadorowi Dalemu ma nowy nabytek, który z pewnością przypadłby do gustu ekscentrycznemu artyście. Ask Dali to czatbot zamknięty w telefonie-homarze, dzięki któremu zwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o artyście i jego dziełach z pomocą... samego Dalego.

22.04.2024 11.20
Przywrócili do życia Salvadora Dalego. Teraz można porozmawiać z kultowym malarzem
REKLAMA

Nie trzeba być znawcą historii sztuki, by wiedzieć kim był Salvador Dali. Ekscentryczny kataloński artysta zapisał się w historii i świadomości społecznej obrazami takimi jak "Trwałość pamięci", "Płonąca żyrafa" czy "Karawana" oraz logiem marki Chupa-Chups.

Choć dzieła artysty pozostaną z nami na zawsze, to tego samego nie można powiedzieć o samej osobie Dalego, który zmarł ponad 30 lat temu. W utrwaleniu wizerunku ikonicznego artysty ma pomóc sztuczna inteligencja.

REKLAMA

AI przywraca do życia Salvadora Dalego. Artysta podpowie ci jak zinterpretować jego dzieła

The Dali Museum, znajdujące się na Florydzie w Stanach Zjednoczonych muzeum poświęcone Salvadorowi Dalemu ogłosiło udostępnienie zwiedzającym głosowego czatbota Ask Dali.

Ask Dali został zbudowany przy pomocy modelu GPT-4 OpenAI oraz archiwalnych nagrań głosu (wywiadów i nie tylko) należących do Salvadora Dali. Wytrenowany przez firmę Goodby, Silverstein & Partners na zlecenie muzeum, Ask Dali za pomocą sztucznie wygenerowanego głosu artysty odpowiada na pytania zwiedzających dotyczących historii obrazów, ich interpretacji czy po prostu jego własnej osoby.

Do rozmowy z Ask Dali wykorzystuje się specjalnie przygotowany telefon-homar. Urządzenie oparte jest na obiekcie surrealistycznym - telefonie z homarem na słuchawce, stworzonym przez Salvadora Daliego na zlecenie Edwarda Jamesa, brytyjskiego poety i kolekcjonera sztuki.

Od czasu udostępnienia turystom, Ask Dali odpowiada dziennie na 400-500 pytań. Choć bot został wytrenowany z pomocą unikalnych danych i z ukierunkowaniem na jedno konkretne zadanie, to zdarza mu się halucynować i "wypowiadać nieprecyzyjnie".

Jak powiedział Martin Pagh Ludvigsen, dyrektor kreatywny w Goodby Silverstein & Partners w wypowiedzi dla Business Insider, w przypadku Ask Dali tworzenie odpowiedzi niezgodnych z faktycznym stanem rzeczy "działa na korzyść bota" gdyż "umysł prawdziwego Dalego działał poza granicami rzeczywistości".

REKLAMA

Więcej na temat deepfejków:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA