O ile komputer stacjonarny jest szybszy od najszybszego laptopa gamingowego? Testuję topowy model G4M3R Elite

Lokowanie produktu: X-KOM

Kto wygrałby walkę - lew czy rekin? A co będzie szybsze - gamingowy komputer stacjonarny czy najlepszy laptop do gier? Do walki staje komputer G4M3R Elite z GeForce RTX 4090 oraz topowy laptop gamingowy wyposażony w mobilną wersję GeForce RTX 4090. Jakich różnic należy się spodziewać?

O ile komputer stacjonarny jest szybszy od najszybszego laptopa gamingowego? Testuję topowy model G4M3R Elite

Niedawno na naszych łamach mieliśmy okazję testować najszybszy laptop do gier - wyposażony w układ graficzny GeForce RTX 4090 i procesor Core 14-tej generacji. Okazał się być świetną maszyną, ale... jak bardzo wydajniejszy będzie topowy gamingowy komputer desktop?

Zaraz poznamy odpowiedź na to pytanie, bowiem ze sklepu X-kom przywędrował do nas gamingowy komputer G4M3R Elite wyposażony w najlepsze obecnie podzespoły - to znaczy kartę graficzną GeForce RTX 4090 i procesor Core i9 14-tej generacji. Oczywiście podzespoły montowane w laptopach nie są identyczne, jak te z komputerów stacjonarnych. Najlepszym przykładem niech będzie laptopowa wersja układu graficznego GeForce RTX 4090, która mocno różni się od wersji stacjonarnej.

Co to w ogóle są komputery G4M3R? To popularna marka gamingowych komputerów stacjonarnych należąca do sklepu X-kom. Obecnie mamy do czynienia z odświeżoną linią produktową, która składa się z modeli G4M3R Hero, Hero+ i Elite. Modele Hero oparte są na procesorach Core i5 oraz i7 14-tej generacji (bez odblokowanego mnożnika) oraz kartach graficznych NVIDIA GeForce RTX 4060, 4060 Ti oraz 4070 Super. Modele Hero+ kryją w sobie procesory Core i7 14-tej generacji (z odblokowanym mnożnikiem) oraz kartę graficzną GeForce RTX 4070 Ti Super. Topowe modele Elite to procesorem Core i7 oraz Core i9 14-tej generacji (oczywiście również z odblokowanym mnożnikiem) oraz karty graficzne GeForce RTX 4080 Super oraz RTX 4090. Oczywiście są i inne różnice dotyczące pojemności RAM, czy zastosowanego chłodzenia (powietrzne lub wodne). W praktyce użytkownik na stronie sklepu ma jeszcze większą swobodę w dobieraniu podzespołów tych modeli.

Także, mam w rękach najwydajniejszy model G4M3R serii Elite i... mam zamiar pokazać gamingowym laptopom gdzie jest ich miejsce.

Pojedynek komputera stacjonarnego G4M3R Elite z topowym laptopem dla gracza

Ta niesamowita gamingowa maszyna ma na pokładzie kartę graficzną GeForce RTX 4090 i procesor Intel Core i9 14900KF. Nie miejmy złudzeń, że laptop będzie miał jakieś szanse w tym pojedynku. Tak wyposażony komputer stacjonarny, potrafi pobierać ponad dwa razy więcej energii od najbardziej wypasionego laptopa i już to samo mówi o jego możliwościach.

Przeszklony bok obudowy pozwala podziwiać podświetlenie RGB

Pytanie więc nie brzmi - kto wygra w tym pojedynku - ale o ile komputer stacjonarny będzie wydajniejszy od topowego laptopa gamingowego. Będzie zaskoczenie?

G4M3R Elite - specyfikacja topowego modelu

  • Procesor: Intel Core i9-14900KF (8 rdzeni wydajnych i 16 oszczędnych) taktowanie do 6 GHz
  • Chłodzenie CPU: autorski system chłodzenia wodnego AIO 280 mm
  • Płyta główna: Gigabyte Z790 UD AX (LGA 1700)
  • Porty: USB-C, 2 x USB 3.0, 2 x mini-jack (przedni panel), 4 x USB 2.0 (czarne), 4 x USB 3.2 Gen 1 (niebieskie), 1 x USB 3.2 Gen 2 (czerwone), 1 x USB C (USB 3.2 Gen 2x2), LAN 2,5 GbE, 3 x mini-jack, PS/2, HDMI 2.1, DP 1.2 (tylny panel)
  • Łączność bezprzewodowa: 802.11ax Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3
  • Karta graficzna: Gigabyte GeForce RTX 4090 GAMING OC 24G (24 GB VRAM)
  • Pamięć RAM: Kingston Fury 64 GB DDR5 6000 MHz (2 x 32)
  • Nośnik SSD: GOODRAM 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe PX700
  • Obudowa: Fractal Design Pop Air TG
  • Zasilacz: 1000W 80+ Gold
  • Wymiary: 520 mm x 230 mm x 522 mm
  • Gwarancja: 3-letnia z naprawą door-to-door (nawet w 7 dni roboczych)
G4M3R Elite - porty na górnym panelu obudowy

Nasz model miał na pokładzie 64 GB pamięci, a można zażyczyć sobie nawet więcej. 96 GB pamięci operacyjnej (a są i takie wersje) sprawia, że pomimo gamingowego rodowodu, komputer ten doskonale może się sprawdzać również w bardziej poważnych zastosowaniach.

G4M3R Elite - wielu graczy marzy o takiej konfiguracji sprzętowej

Co ciekawe w każdym przypadku (wszystkie modele G4M3R) zdecydowano się na RAM taktowany 6000 MHz - widać, że producent postawił przede wszystkim na stabilność, a nie na maksymalną wydajność za każdą cenę.

G4M3R Elite kontra topowy gamingowy laptop - testy wydajnościowe

Jak zwykle zaczniemy od 3D Marka oraz testu Speed Way, który w umiarkowany sposób wykorzystuje ray-tracing.

Wszyscy posiadacze laptopów z GeForce RTX 4090 mogą (delikatnie mówiąc) poczuć się rozczarowani, jeśli do tej pory myśleli, że ich maszyny oferują zbliżoną wydajność do komputerów stacjonarnych. Różnica jest ogromna.

Podobnie wygląda wydajność w teście samego ray-tracingu. Przejdźmy do sprawdzenia możliwości przy użyciu generatora klatek, a konkretnie mówiąc technologii DLSS 3 - która łączy skalowanie, generator klatek i technologię NVIDIA Reflex.

Laptop może nadgonić desktopa stosując DLSS 3 (skalowanie z generatorem klatek), ale oczywiście stacjonarki również mają taką możliwość.

Wszyscy lubimy testować w Cyberpunku, ale istnieje gra, która jest jeszcze bardziej zaawansowana i wymagająca, a mianowicie druga część Alan Wake. Na początek testy bez żadnych "wspomagaczy" - czysta wydajność bez skalowania i generowania klatek z maksymalnymi ustawieniami jakości grafiki (również ray-tracingu).

Testy praktyczne pokrywają nam się z syntetycznymi - desktop może zapewnić prawie dwa razy wyższą wydajność.

Zmiana rozdzielczości niewiele zmienia. Jeśli jednak chcemy sięgnąć w tej grze po 4K UHD (i równocześnie wykorzystać monitory o wysokim odświeżaniu) trzeba nieco zejść z ustawień i sięgnąć po DLSS - zarówno w przypadku skalowania i generowania klatek.

Tam gdzie laptop z GeForce RTX 4090 robi przyzwoite 80 klatek na sekundę, tam desktop przebija granicę 130 klatek na sekundę. Wystarczy choćby przełączyć DLSS z poziomu zbalansowanego na wydajność, by w pełni wykorzystać możliwości monitorów 144 Hz.

Oto inne artykuły o sprzęcie komputerowym:

Topowe modele G4M3R Elite - ceny i podsumowanie

Testowany przez nas model G4M3R Elite (RTX 4090, Core i9-14900KF i 64 GB RAM) można kupić w trzech wersjach - bez systemu operacyjnego (18850 zł), z systemem Windows 11 Home (19300 zł) lub Windows 11 Pro (19500 zł). Tanio nie jest, ale aktualnie naprawdę nic wydajniejszego nie znajdziecie.

Za takie kwoty można już spokojnie kupić laptop z GeForce RTX 4090 i procesorem Core 14-tej generacji. Taki laptop można wszędzie ze sobą zabrać, ale jego wydajność może być prawie dwa razy mniejsza od tak potężnego desktopa.

G4M3R Elite

Nie ma sensu rozpoczynać tu ponownie wiecznej dywagacji co jest lepsze - gotowy komputer, czy samodzielnie złożony. Osoby z większym obeznaniem technicznym będą same dobierać części i nieco oszczędzą (precyzując - pieniądze, a nie czas), natomiast z mniejszym - wezmą gotowy komputer znanej i pewnej marki, gotowy do działania zaraz po wyciągnięciu z pudełka.

Co dodatkowo dostajemy wybierając gotowy komputer od X-komu? Modele G4M3R to nie tylko starannie dobrane podzespoły wysokiej jakości. Producent zapewnia, że komputery tej marki testowane są setki godzin - zarówno na etapie wdrożenia nowego modelu, jak i produkcji. Dzięki temu, jak i indywidualnie dobranym profilom pracy, otrzymujemy sprzęt stabilny, cichy i wydajny. Jest tu customizowane chłodzenie wodne i takie detale jak dodatkowa ramka montażowa, która zapobiega wyginaniu procesora, a więc naprawdę zadbano o najmniejsze detale. I faktycznie, naprawdę nie ma tu elementu, do którego można by się przyczepić.

No i nie zapominajmy o 3-letniej gwarancji z naprawą door to-door - X-kom ponoć ogarnia naprawę nawet w 7 dni roboczych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o marce, zajrzyj na socialmedia G4M3R:
https://www.instagram.com/g4m3r.tech/
https://www.tiktok.com/@g4m3r.tech
https://twitter.com/G4M3R_TECH

Lokowanie produktu: X-KOM
Najnowsze
Zobacz komentarze