REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. RTV

Telewizor dla gracza do 4000 zł. Co wybrać? Idziemy w 55 cali

Powoli kończy się czas tak zwanego crossgenu, czyli wydawania gier na kilka generacji konsol. Nowe tytuły wymagają już nowoczesnego sprzętu, odwdzięczając się w zamian przepiękną grafiką. Który telewizor wybrać, by móc ją docenić, czerpać z niej jak najwięcej przyjemności, ale też by nie wydać majątku?

11.02.2024
8:10
TCL X955 C955 C805
REKLAMA

O czym dokładnie myśli potencjalny nabywca nowego telewizora, który ma być używany między innymi do gier wideo? Prawdopodobnie o tym, by był duży, cieszył oko wyglądem i obrazem, by był szybki i łatwy w obsłudze. To bardzo rozsądne oczekiwania i właśnie nimi należy się kierować. Tyle że to również dość ogólne cechy. Czym się kierować, wybierając telewizor do gier wideo?

REKLAMA

Czy faktycznie rozmiar telewizora ma tak duże znaczenie?

Ależ oczywiście, że tak. Im większy telewizor, tym większa przyjemność z oglądanych treści. Duży rozmiar wyświetlacza angażuje uwagę, zwiększa immersję i pozwala dostrzec więcej szczegółów obrazu. Należy tylko pamiętać, że z tym rozmiarem oczywiście można też przesadzić: rozglądanie się po ekranie, by móc objąć go wzrokiem, to marne doświadczenie. Tym niemniej wyłączając skrajne przypadki, to im większy, tym lepszy. Pod warunkiem, że nie patrzymy na cenę.

Warto zdać sobie jednak sprawę, że rozmiar telewizora istotnie podnosi jego cenę. Ogromny telewizor w miarę sensownej kwocie oznacza zazwyczaj masę kompromisów, chociażby w systemach podświetlania obrazu czy reprodukcji kolorów. Z kolei telewizory bardzo duże i wysokiej klasy są bardzo drogie, niektóre nawet w cenach kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na dziś najsensowniej wycenione wydają się być telewizory 55-calowe. To rozsądne minimum dla statystycznego mieszkania w Polsce, zapewniające w typowym polskim pokoju dziennym dużą imersję dla kilku widzów równocześnie. Mając dodatkowo na uwadze inflację i inne gospodarcze problemy Polski, 55-calowce znowu będą najczęściej wybieranymi modelami w 2024 r. Całkiem słusznie, choć przy naprawdę dużych i przestronnych pokojach zapewne rzeczone minimum trzeba będzie podnieść do 65 cali.

Szybkość to kluczowy parametr telewizora dla graczy.

telewizja nowoczesna 4k hdr wcg hfr nc class="wp-image-913203"
Im wyższy klatkaż, tym obraz w ruchu jest mniej rozmyty

Telewizor dla gracza nie może z opóźnieniem reagować na przyciski wciskane przez gracza. Nowoczesne gry cechują się niejednokrotnie odświeżaniem 120 Hz i nawet wyższym, co oznacza, że w niektórych sytuacjach nawet kilka milisekund może mieć bardzo duże znaczenie. Telewizor powinien oferować nie tylko Tryb Gry cechujący się niskimi opóźnieniami sterowania (to akurat oferuje już większość modeli na rynku), ale też wyłączać jak najmniej swoich modułów przetwarzania obrazu. Wiele telewizorów nadal osiąga responsywność kosztem, na przykład, wyłączania strefowego wygaszania ekranu, na czym cierpi kontrast - a co za tym idzie czytelność i jakość grafiki.

Ważne jest też, by telewizor przynajmniej na jednym złączu realizował standard HDMI 2.1 w pełnej przepustowości, w tym oferując sygnał 4K przy 120 Hz w pełnej palecie barwnej. Nowe konsole do gier potrafią wysyłać grafikę o takiej jakości, podobnie jak gamingowe PC. Bez stosownego złącza nie będzie możliwa gra z tak płynną animacją przy tak wysokiej rozdzielczości.

Kąty widzenia. Czy w telewizorze dla graczy to potrzebne?

 class="wp-image-4262822"
Telewizor dla gracza powinien oferować złącza o wysokiej przepustowości. Tu TCL C805 z HDMI 4K@144 Hz.

Kąty widzenia w telewizorze to parametr, który określa, jak dobrze obraz jest widoczny z różnych pozycji. Im większe są kąty widzenia, tym lepiej obraz zachowuje kolory, kontrast i jasność, gdy patrzy się na niego pod kątem. Kąty widzenia są ważne, gdy ogląd się telewizję w większym gronie lub gdy telewizor jest umieszczony w narożniku pokoju.

Telewizory OLED mają najlepsze kąty widzenia. Niezależnie od tego, gdzie usiądzie widz, kolory i jasność pozostaną niemal niezmienne. Niestety są też relatywnie drogie. Pozostałe rodzaje telewizorów mają z tym niestety większy problem, który wynika z warstwy na ekranie LCD, jaką pokonuje światło na drodze do oka widza oraz z braku precyzji samego podświetlenia. Jeżeli przed telewizorem zazwyczaj siedzi jedna-trzy osoby i siedzą naprzeciwko ekranu, żadną z powyższych uwag nie trzeba się przejmować.

Co jeszcze powinien oferować telewizor dla gracza?

Oczywiście wspomniany ładny obraz. Niestety jest to bardzo ogólna i bardzo mało pomocna rada, ale też niemożliwym jest podanie skutecznej i uniwersalnej. Producenci telewizorów oferują bowiem mnóstwo odmian i pododmian matryc, procesorów obrazu i technologii, osiągając przy tym w kwestii jakości obrazu dość różne rezultaty.

Dobrym pomysłem będzie zainteresowanie się telewizorami Mini LED. Ta szczególna odmiana telewizorów LCD, w których diody podświetlające matrycę są bardzo niewielkich rozmiarów. To korzystnie wpływa na kontrast, który w kwestii czytelności grafiki w grach wideo jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem.

 class="wp-image-4262984"
Powłoka QLED pomaga osiągnąć wysoką jasność i świetne kolory

Warto też zwrócić uwagę na obecność powłoki z nanokryształów. Rozmaici producenci określają ją jako QLED lub Quantum dot. To na dziś prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o reprodukcję kolorów, często też korzystnie wpływające na jasność telewizora. To przełoży się na wyższą jakość grafiki i bardziej przekonujący efekt HDR.

Bardzo ważna jest też obecność mechanizmu VRR. Obsługują go wszystkie nowoczesne konsole do gier i karty graficzne. Za sprawą VRR układ graficzny konsoli do gier bądź PC synchronizuje swoją pracę z częstotliwością odświeżania matrycy w telewizorze. Dzięki temu, gdy gra traci na płynności - co niestety jest plagą nowoczesnych gier - nie traci ona też na responsywności, a efekt wizualny problemów z animacją jest minimalizowany.

Najlepsze na dziś 55-calowe telewizory dla graczy do 4000 zł.

TCL C805 to telewizor 4K z technologią Mini LED, która zapewnia lepszy kontrast i jasność obrazu niż tradycyjne podświetlenie LED. To również telewizor QLED. Jest to telewizor wręcz tworzony z myślą o graczach, oferuje wiele funkcji i udogodnień dla tej grupy użytkowników. W tym:

 • HDMI 2.1, który umożliwia przesyłanie obrazu w 4K przy odświeżaniu 120 Hz lub nawet 144 Hz, co docenią w szczególności gracze z bardzo dobrymi gamingowymi PC.
 • ALLM (Auto Low Latency Mode), który automatycznie wykrywa podłączaną konsolę do telewizora i zmniejsza opóźnienie obrazu, co poprawia reakcję i precyzję w grach - przy minimalnej redukcji jakości obrazu.
 • VRR (Variable Refresh Rate), który dostosowuje częstotliwość odświeżania ekranu do liczby klatek na sekundę generowanych przez konsolę lub komputer, co eliminuje efekt rozrywania obrazu i zapobiega spadkom płynności. W tym zaawansowany Freesync Premium Pro.
 • Game Bar, który jest specjalnym paskiem narzędzi, który pojawia się na ekranie po naciśnięciu przycisku na pilocie i pokazuje najważniejsze parametry obrazu, takie jak rozdzielczość, częstotliwość odświeżania, opóźnienie, tryb HDR i inne. Umożliwia to szybką kontrolę i zmianę ustawień obrazu bez wychodzenia z gry.

240Hz Game Accelerator, który jest trybem, który zwiększa płynność obrazu w grach, poprzez interpolację klatek i redukcję szumów. Jest to szczególnie przydatne w grach sportowych i wyścigowych, gdzie liczy się każdy detal i ruch.

TCL C805 obsługuje również wszystkie najnowsze formaty HDR, takie jak HDR10+, Dolby Vision, Dolby Vision IQ, co sprawia, że jest to telewizor bardzo dobry do oglądania filmów, seriali i sportu w wysokiej jakości. Telewizor ten działa na systemie Google TV, który jest bogaty w wybór aplikacji, w tym Netflix, YouTube, Disney, HBO Go i wiele innych, a także obsługuje wyszukiwanie i sterowanie telewizorem za pomocą głosu dzięki wbudowanemu Asystentowi Google.

 class="wp-image-3777035"
Samsung QLED Q80C. Tu go testujemy akurat w wersji 98-calowej

Samsung QLED Q80C to telewizor 4K z technologią QLED, która zapewnia żywe i naturalne kolory. Jest to model z wyższej półki w ofercie Samsunga, który ma wiele zalet dla graczy. Oto niektóre z nich:

 • Telewizor ma cztery porty HDMI 2.1, które obsługują najnowsze funkcje konsol i komputerów, takie jak 4K 120Hz, zmienna częstotliwość odświeżania (VRR) i automatyczne przełączanie trybu niskiego opóźnienia (ALLM).
 • Telewizor ma podświetlenie LED z lokalnym wygaszaniem, które poprawia kontrast i redukuje efekt halo. Ma on również 96 stref wygaszania, co jest znaczną poprawą w porównaniu z modelem z 2022 r., choć tu na dziś jest to rozsądne minimum.
 • Telewizor ma procesor Neural Quantum Processor 4K, który zapewnia lepsze skalowanie obrazu i optymalizację HDR. Obsługuje on również technologię Quantum HDR+, która zwiększa jasność i zakres kolorów w HDR.
 • Telewizor ma tryb gry, który automatycznie dostosowuje ustawienia obrazu i dźwięku do gry. Ma on również system Object Tracking Sound, który tworzy efekt dźwięku przestrzennego i śledzi ruch obiektów na ekranie.
 class="wp-image-4068605"
Sony Bravia X85L

Sony Bravia X85L to telewizor 4K z podświetleniem FALD Mini-LED, który oferuje faktycznie świetną jakość obrazu, w tym kontrast i kolory. Jest to model, który zainteresuje zarówno miłośników kina domowego, jak i graczy. Dla tych ostatnich ma kilka funkcji i udogodnień. Oto niektóre z nich:

 • Tryb gry zmniejsza opóźnienie wejścia do poniżej 20 ms i wyłącza niepotrzebne efekty obrazu, aby zapewnić płynną i responsywną rozgrywkę przy niezmiennie pięknej grafice.
 • Panel gracza umożliwia dostęp do ustawień związanych z grami, takich jak częstotliwość odświeżania, tryb VRR, ALLM, eARC i innych.
 • HDMI 2.1 obsługuje sygnał 4K przy 120 Hz, co jest potrzebne dla gier z wysoką liczbą klatek na sekundę. Obsługuje również funkcje VRR (zmienna częstotliwość odświeżania), ALLM (automatyczny tryb niskiego opóźnienia) i eARC (rozszerzony kanał zwrotny audio).
 • Google TV umożliwia korzystanie z wielu aplikacji i usług strumieniowych, w tym tych dedykowanych dla graczy, takich jak GeForce Now, Steam Link i inne.
 class="wp-image-4130783"
Philips The Xtra
REKLAMA

Naszą listę polecanych modeli zamyka Philips The Xtra PML9008. To podobnie jak większość powyższych telewizor 4K z technologią Mini LED. Ale co ciekawego ma do zaproponowania graczom?

 • Ambilight, czyli oświetlenie LED za ekranem, które reaguje na to, co aktualnie jest na ekranie, tworząc niesamowity efekt zanurzenia i immersji. The Xtra zapewnia tym podświadome złudzenie przebywania w świecie gry, co znacząco zwiększa przyjemność z zabawy.
 • Procesor P5 i jego silnik graficzny, który poprawia jakość obrazu z każdego źródła, zapewniając płynność ruchu, naturalne kolory i szczegółowe szczegóły.
 • Dolby Vision i Dolby Atmos, czyli formaty HDR i dźwięku, które zapewniają kinową jakość obrazu i dźwięku, są tu oczywiście obsługiwane. Wbudowany system audio jest w tym telewizorze szczególnie udany, co pozwoli zaoszczędzić (przynajmniej tymczasowo) na ewentualnym soundbarze.
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA