Chrome ułatwi ci pracę na wielu urządzeniach. Co w nowej wersji?
Google oficjalnie wydał nową wersję przeglądarki Chrome. Wydanie obejmuje kilka mniejszych i większych zmian zarówno w wersji na komputery osobiste, jak i system Android.
W nowym wydaniu poza poprawkami bezpieczeństwa zapowiedziano trzy funkcje Google Chrome 120 – największa zmiana ma znacząco ułatwić pracę na wielu urządzeniach. Chodzi o możliwość synchronizowania grup kart, które po zamknięciu nie znikną. To mała, ale jednocześnie duża nowość. Dodatkowo zwiększono aspekt bezpieczeństwa i co ciekawe potwierdzono obecność funkcji, która jest dostępna w przeglądarce już od wielu tygodni.
Zamykasz Chrome i kontynuujesz na innym komputerze. Bez włączania i organizowania wszystkiego
Grupy kart to stara funkcja przeglądarki Chrome, która została stworzona dla tych, którzy chcą mieć wszystko poukładane. Powiązane strony można zorganizować przy pomocy kolorów – aby wywołać funkcję, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na kartę i wybrać „Dodaj kartę do nowej grupy”. Dodawanie kolejnych odbywa się poprzez przeciąganie nowych kart na te oznaczone.
Największym problemem rozwiązania był brak możliwości synchronizacji tych grup, natomiast dzięki Chrome 120 to się zmieni. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pole grupy (czyli kolorowe pole) i tam wyświetli się funkcja Zapisz Grupę. Na potwierdzenie w bloku grupy wyświetli nam się ikonka synchronizacji, dzięki czemu będzie się pojawiać na każdym urządzeniu, na którym jesteśmy zalogowani na tym samym koncie Google.
Przykładowo, kończąc pracę na komputerze stacjonarnym, będziemy mogli łatwo kontynuować ją z poziomu laptopa lub Chromebooka. Gdy jednak zostanie wyłączona na jednym z urządzeniu, zniknie ze wszystkich. Rozwiązanie ma trafić do posiadaczy Google Chrome 120 w ciągu najbliższych kilku tygodni dla wszystkich – chociaż tak naprawdę można włączyć ją już teraz, ponieważ jest w przeglądarce: wystarczy otworzyć chrome://flags, wyszukać „Tab Groups Save and Sync” i gotowe – mamy synchronizację z kartami z systemami Mac, Windows, Linux, ChromeOS i innymi.
Rozwiązanie jak na razie nie gwarantuje synchronizacji z mobilnymi przeglądarkami Chrome z iOS i Androidem.
Kolejną dużą nowością jest zwiększone bezpieczeństwo – przeglądarka ma w czasie rzeczywistym wykrywać wszelkie wycieki haseł, serwując specjalne powiadomienia, a także ostrzegać przed zainstalowaniem potencjalnie szkodliwych rozszerzeń do przeglądarki. Ostrzeżenia są wyświetlane w ustawieniach w zakładce Prywatność i bezpieczeństwo.
Dodatkowo funkcja Kontrola zabezpieczeń ma możliwość cofnięcia uprawnień do lokalizacji, mikrofonu, jeśli nie odwiedziliśmy określonej strony od dłuższego czasu. Ostatnią potwierdzoną funkcją jest możliwość sprawdzenia ilości pamięci wykorzystywanej przez kartę Chrome po najechaniu na nią kursorem – to rozwiązanie jest dostępne już od kilku tygodni.
Więcej o przeglądarkach internetowych przeczytasz na Spider's Web: