REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nie lubisz pisać? Przesiądź się na przeglądarkę Chrome, ona napisze za ciebie

Usługi wykorzystujące AI do pisania nie są nowością, jednak zwykle wymagają one "przeklikania" i wejścia na osobną stronę. Google chce skrócić tę ścieżkę do minimum, wrzucając sztuczną inteligencję do każdego pola tekstowego w Chrome, która pomoże ci napisać - albo po prostu dostosuje to co już napisałeś.

06.12.2023
10:02
Nie lubisz pisać? Przesiądź się na przeglądarkę Chrome, ona napisze za ciebie
REKLAMA

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Google całkiem prężnie zaczął dodawać sztuczną inteligencję do swoich usług. Przede wszystkim mowa tu o Bardzie (który w wybranych krajach automatycznie generuje odpowiedzi w wyszukiwarce Google), Google Workspace Duet oraz Pomóż mi napisać (Help me write) dla mobilnej wersji Gmaila, którego działanie jakiś czas temu opisaliśmy na Spider's Web.

Jak się okazuje Google posuwa ekspansję AI w swoich produktach co raz dalej, bowiem Pomóż mi napisać wkrótce trafi do Google Chrome.

REKLAMA

Google Chrome będzie pomagać ci pisać. Dosłownie

W dużym skrócie, Help me write działa na dość prostej zasadzie: w edytorze tekstu (np. w polu wpisania wiadomości w aplikacji Gmail) umieszczony jest skrót do AI, po którego kliknięciu wyświetla się kolejne pole tekstowe, w którym możesz bezpośrednio napisać, co chciałbyś, by AI ci wygenerowała (np. "list z gratulacjami narodzin dziecka"). Możesz też pójść innym kierunkiem i poprosić, by AI Google zmodyfikowała już wpisany tekst (np. "uczyń go bardziej formalnym").

Jak informuje serwis 9to5Google, inżynierowie pracujący nad przeglądarką Chrome na komputery od jakiegoś czasu pracują nad wprowadzeniem do niej podobnych funkcji tworzenia tekstu. Wewnętrznie projekt znany jest jako "Compose" lub "CCO", jednak jak wynika z kodu źródłowego silnika Chromium, przeglądarka będzie używać tego samego brandingu co pozostałe usługi Google - czyli Pomóż mi napisać.

Opcja "Pomóż mi napisać" pojawi się w wyskakującym okienku autouzupełniania Chrome podczas wpisywania tekstu online (np. podczas wpisywania komentarza czy publikowania postu w mediach społecznościowych lub na forum), a także będzie dostępna z menu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Co ciekawe, zamiast polegać wyłącznie na podpowiedzi użytkownika, sztuczna inteligencja Google sprawdzi zawartość strony, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, co ma dla nas napisać.

Pomóż mi napisać w Chrome będzie posiadać kilka opcji dostosowania napisanego już tekstu, w tym "Skrócenie", "Rozwinięcie", ale i zmianę tonu na "Swobodny" czy "Formalny".

Zagadką pozostaje jednak dostępność funkcji. Jak wynika z kodu źródłowego, funkcja zadebiutuje dopiero w Chrome 122 (luty 2024) i będzie ukryta za dwoma flagami (chrome://flags - #cco oraz #AUTOFILL-CONTENT-EDITABLES), oraz osobną flagą "build". A to może oznaczać, że nawet gdy Pomóż mi napisać faktycznie będzie istnieć w przeglądarce, będzie niemożliwa do uruchomienia dla przeciętnego użytkownika

Więcej na temat Google Chrome:

REKLAMA

Zdjęcie główne: BigTunaOnline / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA