REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Google Workspace Duet już jest. Sztuczna inteligencja zrobi prezentację i wypełni dokumenty

Usługi biurowe Google’a staną się niezestawialnie bardziej użyteczne. Podczas pracy w Dokumentach, Arkuszach i Prezentacjach użytkownicy będą mogli skorzystać z pomocy SI o nazwie Duet. Jej teoretycznie możliwości są bardzo imponujące.

10.05.2023
19:40
Google Workspace Duet już jest. Sztuczna inteligencja zrobi prezentację i wypełni dokumenty
REKLAMA

Generatywna sztuczna inteligencja Duet bazuje na modelu językowym PaLM 2, będącego bezpośrednią konkurencją dla GPT-4 od OpenAI. Sam Duet stanowi zresztą odpowiedź na Microsoft 365 Copilot. Wygląda na to, że bardzo udaną.

Duet może na polecenie użytkownika napisać list na zadany temat w Gmailu czy napisać na podstawie zapewnionych informacji szkic tekstu w Dokumentach, w tym w zadanej przez użytkownika formie czy tonie. Może tworzyć plany działań, listy motywacyjne czy wszelkie inne typowe dokumenty.

REKLAMA

Na szczęście Duet to coś więcej niż tylko podręczne okienko z czatbotem. Generatywna sztuczna inteligencja Google’a ma świetnie się posługiwać zapewnionymi przez użytkownika danymi również i w kontekście arkuszy kalkulacyjnych czy biurowych prezentacji, wykraczając daleko poza typową funkcjonalność Dużego Modelu Językowego.

Automatyczne tworzenie Gmaili i Dokumentów to pikuś. Google Workspace Duet zamieni Arkusz w porywającą Prezentację.

Nie każdy musi znać się na wszystkim. Osoby świetnie radzące sobie z pisaniem dłuższych treści w Dokumentach niekoniecznie muszą mieć zmysł do tworzenia treściwych i przyciągających wzrok Prezentacji. Ci użytkownicy w szczególności mają docenić obecność Dueta w ich Workspace.

Asystent Google’a może na podstawie krótkiego opisu tekstowego stworzyć materiały graficzne do prezentacji. Nie trzeba już szukać grafik w korporacyjnych zasobach czy w serwisach oferujących grafikę stockową - kilka słów wpisanych na klawiaturze, a Duet sam stworzy obraz lub fotografię do prezentacji.

SI od Google’a ma też bardzo skutecznie analizować dane wprowadzone do Arkuszy, rozumiejąc ich kontekst i związki pomiędzy poszczególnymi wartościami. Dzięki temu może automatycznie etykietować dane i wizualizować je na różne sposoby, pozwalając użytkownikowi szybciej je przetworzyć i dostrzec ewentualne trendy i anomalie.

REKLAMA

Duet pojawi się też w Google Meet, ale w dość symbolicznej formie. Będzie można go wykorzystać do stworzenia niestandardowego tła dla połączeń wideo. Szczególnie użyteczny wydaje się jednak w Dokumentach i Gmailu, potrafiąc tworzyć bezbłędny językowo tekst na zadany temat w kilka chwil - potencjalnie oszczędzając nawet kilka godzin pracy.

Jedyny, choć istotny problem, to fakt, że Polska nie jest na szczycie listy krajów, do których będzie wdrażany Duet. Obyśmy nie musieli długo czekać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA