REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Rodzina męczy cię o hasło, a ty nie chcesz go dyktować? Google ma na to sposób

Jeden klik i już, twoja rodzina pozna hasło do popularnego portalu czy innego miejsca. Google wprowadził nową funkcję do swojej przeglądarki. I to będzie hit. Tylko jak przekonać rodziców, że łatwiej będzie coś kliknąć, aniżeli napisać to na samoprzylepnej kartce?

16.11.2023
12:48
Rodzina męczy cię o hasło, a ty nie chcesz go dyktować? Google ma na to sposób
REKLAMA

Jak bezpiecznie dzielić się hasłami z rodziną czy znajomymi? Niektórzy słusznie uważają, że przekazywanie wrażliwych informacji w sieci, za pomocą np. popularnego komunikatora czy wiadomości e-mailowej, nie jest najlepszym pomysłem. Google, podobnie jak programy do zapisywania haseł, wkrótce pozwoli na udostępnianie takich informacji. Ale jest haczyk - obecnie testy trwają tylko na jednej przeglądarce, a nie jest to takie proste, jakbyście mogli myśleć.

REKLAMA

Dzielenie się hasłami w grupie rodziny w Google

Google wprowadził funkcję udostępniania haseł w przeglądarce Chrome Canary, dostępną w wersji 121. Po aktywowaniu opcji - jak to zrobić, o tym za chwilę - w menadżerze haseł Google pojawia się przycisk "Udostępnij", co umożliwia użytkownikom udostępnienie danych uwierzytelniających członkom grupy rodzinnej. Obecnie Google pozwala na udostępnienie haseł jedynie w grupie rodzinnej, do której musimy ręcznie zapraszać członków, którzy muszą przyjąć zaproszenie itd.

Ale: gdy wszystko działa, proces jest dość prosty! Przechodzimy do menadżera haseł Google, wyszukujemy i wchodzimy na stronę, z której chcemy udostępnić dane do logowania:

W Google Chrome Canary został dodany przycisk "Udostępnij" w menadżerze haseł (fot. Spider's Web)

O kolejnych zmianach w przeglądarce Google Chrome, przeczytacie na Spider's Web:

Co dalej? Wybieramy opcję "Udostępnij", oznaczamy osobę z rodziny, której chcemy udostępnić hasło i wtedy dzieje się magia. Obie strony dostaną potwierdzenie otrzymania hasła.

Wybór osoby, do której trafi kopia hasła (fot. Spider's Web)
Udostępnienie hasła w Google Chrome Canary (fot. Spider's Web)

Serwis Android Police zauważył, że nowa funkcja obecnie nie ma automatycznej aktualizacji udostępnionych haseł, ani możliwości ich wycofania. Członkowie rodziny mogą modyfikować udostępnione hasło, ale zmiany nie będą odzwierciedlać się w miejscu, z którego hasło zostało udostępnione. I z ostatnich obostrzeń, każde hasło musi być udostępnione indywidualnie. Nie możemy masowo wysłać kilku za jednym razem.

Jak aktywować opcję dzielenia się hasłami?

Nowa funkcja nie jest włączona domyślnie - trzeba ją aktywować ręcznie. Jak to zrobić? Gdy macie zainstalowaną przeglądarkę Google Chrome Canary, wpiszcie w pasku adresu poniższy tekst:

chrome://flags/#password-sharing

Następnie w eksperymentalnych opcjach - spokojnie, ta nie zepsuje wam przeglądarki - włączcie "Enables password sharing".

REKLAMA

Pozostaje wam tylko szybkie zresetowanie przeglądarki i już, wasza rodzina może otrzymywać dostęp do haseł. Bez zewnętrznych programów. Potrzebujecie tylko chwili na ustawienie wszystkiego. Nowa opcja działa na urządzeniach z systemem Windows, Mac, Linux, ChromeOS, Fuchsia oraz Lacros - ale nie wiemy, kiedy trafi ona do przeglądarki Google Chrome.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA