REKLAMA

Wielka Brytania wraca do europejskiego programu badań naukowych. Dlaczego to świetna wiadomość?

Wielka Brytania ponownie dołączy do wartego 100 mld dolarów unijnego programu wymiany naukowej Horyzont Europa. Powrót Brytyjczyków nastąpi ponad dwa lata po tym, jak opuścili Unię Europejską.

Wielka Brytania wraca do europejskiego programu badań naukowych. Dlaczego to świetna wiadomość?
REKLAMA

Brytyjskie środowisko naukowe wyraziło powszechną ulgę z powodu tej decyzji. Jest to nie tylko oznaka politycznej odwilży w stosunkach między UE a Zjednoczonym Królestwem, lecz także zwiastun współpracy naukowej, na której skorzystają obydwie strony.

REKLAMA

Wielka Brytania wraca do naukowej wspólnoty

Po miesiącach negocjacji brytyjski rząd ogłosił, że UK staje się „w pełni stowarzyszonym członkiem" organu współpracy badawczej. Od teraz brytyjscy naukowcy po trzyletniej przerwie będą mogli ponownie ubiegać się o finansowanie swoich badań w ramach programu Horyzont. Oprócz tego Wielka Brytania dołącza także do programu Copernicus, który zajmuje się obserwacją Ziemi w ramach unijnego programu kosmicznego.

Jak powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen:

UE i Wielka Brytania są kluczowymi strategicznymi partnerami i sojusznikami, a dzisiejsze porozumienie to potwierdza. Nadal będziemy w czołówce światowej nauki i badań.

Po Brexicie brytyjscy naukowcy obawiali się, że wyjście z Unii Europejskiej zaszkodzi międzynarodowej współpracy badawczej. Teraz odetchnęli z ulgą, czemu wyraz dała m.in. wypowiedź dyrektora Instytutu Badań Biomedycznych im. Francisa Cricka, Paula Nurse:

To niezbędny krok w odbudowie i wzmocnieniu naszej globalnej pozycji naukowej. Dziękuję ogromnej liczbie naukowców w Wielkiej Brytanii i całej Europie, którzy przez wiele lat nie rezygnowali z podkreślania znaczenia międzynarodowej współpracy dla nauki.

Więcej na temat nauki możecie przeczytać w Spider's Web:

Oczywiście obecna jest też świadomość zmarnowanego czasu. Jak przyznają inni - minęły trzy lata, podczas których globalne firmy szukały na całym świecie miejsca na swoje centra badawcze i wybierały inne kraje niż Wielka Brytania, ponieważ nie była ona częścią programu Horyzont. To trzy lata zmarnowanych szans dla Wielkiej Brytanii.

Nowe nadzieje

Powrót Wielkiej Brytanii do programu Horyzont po trzyletniej blokadzie wzbudził nowe nadzieje na zawarcie szeregu nowych umów, które mogą włączyć sektor naukowy Wielkiej Brytanii do ogólnoeuropejskiego obiegu.

REKLAMA

Zgodnie z umową Wielka Brytania zacznie wpłacać pieniądze do wspólnego funduszu w 2024 r., ale w ramach ustępstwa ze strony UE brytyjscy naukowcy będą mogli ubiegać się o finansowanie swoich projektów natychmiast. Jest to określane jako oznaka gotowości do nadzwyczajnego wysiłku w celu przyspieszenia ponownej integracji brytyjskiej nauki z resztą kontynentu w ramach programu Horyzont Europa.

Wielka Brytania jest przekonana, że może odzyskać swoją wiodącą pozycję w nauce w ciągu najbliższych 1-3 lat. W przeszłości Wielka Brytania była w stanie bez większych problemów dotrzymać kroku Francji lub Niemcom, uważanym za liderów w dziedzinie nauki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA