REKLAMA

Oto idealna polska fotografia. Zrobiona idealnym telefonem

Oppo sprawdziło, jak Polacy wykonują zdjęcia, czym je wykonują, czym chcieliby je wykonywać i co właściwie lubią fotografować. Poprosiliśmy sztuczną inteligencję o interpretację wyników tych badań.

23.09.2023 10.05
Oto idealna polska fotografia. Zrobiona idealnym telefonem
REKLAMA

To, że Polacy lubią robić zdjęcia telefonami nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ABC Rynek i Opinia na zlecenie Oppo co piąta osoba z nas robi zdjęcia codziennie, a co druga przynajmniej raz w tygodniu. Statystyczny Polak posiadający aparat fotograficzny używa go raptem kilka razy w roku, resztę zdjęć wykonując telefonem komórkowym.

REKLAMA

Statystyczny Polak nie dał się jeszcze zainspirować popularnością TikToka czy YouTube’a - głównie (65 proc.) fotografujemy, znacznie rzadziej (32 proc.) nagrywamy wideo. Zdaliśmy sobie za to sprawę, że nasze zdjęcia nie tylko najczęściej są wykonywane telefonem, ale również najczęściej są na telefonach oglądane. 57 proc. Polaków wykonuje zdjęcia pionowo, 27 proc. pionowo i poziomo, mniejszość upiera się przy zdjęciach głównie poziomych.

Najświeższe informacje ze świata telefonów:

Polacy wysoko oceniają swoje zdolności fotograficzne. Raptem 5 proc. badanych ocenia swoje umiejętności za kiepskie. 45 proc. ankietowanych Polaków ocenia swoje zdolności fotograficzne na zaawansowanym poziomie. Choć 63 proc. badanych nie ma pojęcia do czego służą poszczególne obiektywy w aparacie, a 14 proc. nie zdaje sobie sprawy z tego, że zdjęcia wykonywane telefonem w preferowanym przez Polaków trybie automatycznym jest retuszowana przez sztuczną inteligencję.

Idealny telefon dla Polaka. Czyli jaki?

79 proc. badanych oczekuje od telefonu dobrego aparatu, dla 86 proc. ważna jest intuicyjna obsługa. Trudno komentować tak rozsądne oczekiwania, telefon ma szybko i sprawnie zarejestrować serię fotografii, bez konieczności ręcznego strojenia i ryzyka stracenia okazji na uwiecznienie jakiejś ulotnej chwili. Polacy równie rozsądnie nie chcą się martwić, że nocą zdjęcie będzie nieatrakcyjne, a w ruchu niewyraźne. Automat ma działać, a że w wielu telefonach (w tych od Oppo, zleceniodawcy badania) działa już bardzo dobrze, to nie dziwi krytyczne nastawienie do pozostałych.

Niektórych być może zdziwi jak wiele zdjęć Polacy trzymają w pamięci telefonów. Co prawda w pamięci smartfonu największej grupy badanych (31 proc.) znajduje się nie więcej jak 499 zdjęć, a 17 proc. nie więcej jak 1000, tak dalej liczby te znacząco się zwiększają. 16-procentowa grupa ma w pamięci urządzenia nawet 3000 fotografii. Idealny telefon nie może zatem mieć mało pamięci, tylko 1/3 badanych wykonuje kopię zapasową na inne urządzenia.

Porządny aparat w telefonie to dla statystycznego Polaka priorytet (źródło: Oppo)

Od telefonu oczekuje się też zgodności z popularnymi aplikacjami. Media społecznościowe stanowią istotne źródło inspiracji do wykonywania zdjęć u znacznej części Polaków. Jednak niewielka część zdjęć jest wykonywana z myślą o social mediach (26 proc.), co nie umniejsza roli innych aplikacji. 38 proc. fotografii trafia na komunikatory typu Messenger, WhatsApp czy instagramowe DM-y.

Idealna cena takiego telefonu to 2742 zł, uśredniając deklaracje wszystkich badanych. Tylko 7 proc. badanych uważa, że świetne zdjęcia są warte telefonu za kwotę powyżej 3600 zł.

Gdyby wszystkie zdjęcia wykonywane przez Polaków połączyć w jedno, wyszłoby mniej więcej coś takiego.

Według badania Oppo 40 proc. Polaków jest sfrustrowanych niską jakością zdjęć nocnych, a 37 proc. słabą ostrością. 67 proc. lubi fotografować krajobrazy, około połowa dzieci, przyrodę, rośliny i zwierzęta. 45 proc. chętnie wykonuje zdjęcia grupowe. Połowa przyznaje się do robienia sobie selfików, zaś jedna trzecia robi je kilka razy tygodniowo.

Jeśli wierzyć GAI i badaniom Oppo, tak wygląda zawartość aplikacji Galeria w telefonie statystycznego Polaka

Zebraliśmy szczegółowe dane z badania Oppo do arkusza i zbudowaliśmy na ich podstawie prompta do dwóch generatywnych sztucznych inteligencji (Dall-E i Firefly), uwzględniając istotność poszczególnych preferencji Polaków. Wybraliśmy (subiektywne, oceniając jakość pracy samej GAI) cztery zdjęcia przez nie wygenerowane. Jeśli wierzyć usługom OpenAI i Adobe, gdyby wszystkie zdjęcia wykonywane w Polsce poddać syntezie, wyszedłby powyższy kolaż czterech fotografii.

REKLAMA

Wykonywani zdjęć jedzeniu oraz stylizacjom modowym są mniej popularne niż mogłoby się wydawać: wykonuje je, odpowiednio, 41 proc. oraz 26 proc. badanych.

Zdecydowanie ciekawsze są dla Polaków podróże, uroczystości oraz codzienne chwile z życia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA