REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Będzie się opłacało zwracać plastikowe butelki. Tyle wyniesie kaucja

System kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku. Dzięki niemu do cen butelek plastikowych, szklanych oraz puszek zostanie doliczona kaucja. To będzie się opłacało.

23.11.2023
17:05
System kaucyjny w Polsce to same problemy
REKLAMA

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt dotyczący systemu kaucyjnego. Podano m.in. wysokość kaucji dla szczególnych rodzajów opakowań - uwzględniając także ich wielkość. Ponadto ujawniono detale w kwestii przyjmowania kaucji przez sklepy. 

REKLAMA

Zwracanie butelek i puszek się opłaci. Już od 2025 roku

Wszystko wskazuje na to, że kaucja za plastikowe i szklane butelki oraz metalowe puszki ma wynosić 50 groszy od każdego opakowania. Jeśli chcemy zagłębić się w szczegóły, to kaucja będzie naliczana za butelki plastikowe jednorazowego użytku (z tworzywa sztucznego) o pojemności maksymalnie 3 l, puszki metalowe do pojemności 1 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l.

Taka kwota ma być bezpośrednio związana z kilkoma czynnikami - m.in. z tym, że inne kraje europejskie stosują kaucję w wysokości 0,10 euro, więc przeliczając na nasze i zaokrąglając w górę wychodzi właśnie 50 groszy. Co więcej, ma być to prosta do zapamiętania kwota, która nie będzie powodować dodatkowych problemów. Kwota nie jest aż tak bardzo wysoka, żeby ludzie musieli odmawiać sobie kupna napoju objętego systemem kaucyjnym oraz dodatkowo nie wymaga rozmieniania pieniędzy, wszak łatwo jest oddać 50 groszy w postaci monety oraz wielokrotności tej kwoty.

Jeśli chodzi o kwestię, które sklepy będą oferować system kaucyjny, to zależy. Duże markety, o powierzchni powyżej 200 m² w momencie, gdy system wejdzie w życie, będą miały obowiązek korzystania z systemu i odbierania opakowań z kaucją zwrotną. Natomiast mniejsze sklepy już nie zyskają takiego obowiązku - przystąpienie do programu będzie dobrowolne. 

Jeśli chodzi o to, kiedy możemy się spodziewać systemu kaucyjnego w Polsce, to powinniśmy oczekiwać jego pojawienia się w 2025 roku. Ustawa wprowadzająca takowy system już weszła w życie w październiku tego roku, natomiast jego tworzenie potrwa jeszcze jakiś czas. 

REKLAMA

Więcej o ekologii i segregacji śmieci piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA