REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Wielki pierścień na niebie. Ludzie opisali go jako piękny i przerażający

Nad Ameryką zaobserwowane rzadkie zjawisko. Otoczony jasnym pierścieniem Księżyc przypominał wielki reflektor na niebie. Fenomen taki nazywamy księżycowym halo.

24.11.2023
21:16
Wielki pierścień na niebie. Ludzie opisali go jako piękny i przerażający
REKLAMA

Serwis X zasypały zdjęcia rzadkiego zjawiska, jakim jest księżycowe halo. Halo widoczne było nad częścią stanów USA i opisywane zostało przez internautów jako "wielkie, jasne, przerażające i piękne". Kilka zdjęć zobaczyć możecie niżej.

REKLAMA

Co to jest halo księżycowe?

Halo księżycowe to efekt optyczny, który polega na tym, że światło księżycowe jest załamywane przez miliony sześciokątnych kryształów lodu zawieszonych w górnej atmosferze. Kryształy te działają jak małe pryzmaty, które rozszczepiają światło na kolory tęczy. Promienie światła, które wpadają na kryształy pod kątem około 22 stopni, są odbijane i tworzą pierścień o promieniu około 22 stopni wokół księżyca. Dlatego halo księżycowe nazywa się też halo 22-stopniowym. Halo występuje zazwyczaj wokół Słońca, jedynie sporadycznie wokół Księżyca.

O innych nietypowych zjawiskach na niebie przeczytasz na Spider`s Web:

Halo księżycowe jest często widoczne, gdy na niebie są cienkie chmury cirrocumulus cyrrusowe, które składają się z kryształów lodu. Halo księżycowe jest łatwiejsze do zauważenia, gdy księżyc jest pełny lub prawie pełny, ponieważ wtedy świeci najjaśniej. Halo księżycowe ma kolor biały lub bladoniebieski, ponieważ kolory są słabo widoczne przy słabym świetle. Jednak czasem można dostrzec, że krawędź halo jest czerwona, a zewnętrzna jest niebieska, co wynika z różnicy w załamaniu światła o różnych długościach fal.

Halo księżycowe w folklorze

Halo księżycowe ma wiele znaczeń kulturowych i ludowych. Niektórzy uważają, że halo księżycowe zapowiada zmianę pogody, ponieważ często pojawia się przed frontami atmosferycznymi, które przynoszą opady deszczu lub śniegu. Dlatego w folklorze często nazywano halo pierścieniem burzowym. Inni wierzą, że halo księżycowe jest symbolem szczęścia, ochrony lub boskiej interwencji. W niektórych kulturach halo księżycowe jest związane z legendami o wilkołakach, wampirach lub innym nadprzyrodzonym stworzeniach, które są aktywne podczas pełni księżyca.

REKLAMA

Halo księżycowe jest jednym z wielu pięknych i fascynujących zjawisk optycznych, które można podziwiać na nocnym niebie. Jeśli chcesz zobaczyć halo księżycowe, wystarczy, że spojrzysz na księżyc, gdy jest wysoko na niebie i jest otoczony przez cienkie chmury. Możesz też spróbować zrobić zdjęcie halo księżycowemu, ale pamiętaj, że efekt może być słabo widoczny na aparacie. Najlepiej cieszyć się halo księżycowym na własne oczy i podzielić się swoimi wrażeniami z innymi.

Ilustracja główna: Halo wokół Słońca widoczne w Großkrotzenburgu w Niemczech. Fot. Patrick Loob, CC BY-SA 4.0

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA